Jump to content

Clan Campbell

Gorillas
  • Content Count

    60
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1
  • Bananas

    7,350 [ Donate ]

Reputation Activity

  1. Like
    Clan Campbell reacted to Y2CJ41 in Jorden Douglass of Attica commits to   
    Congratulations to Jorden Douglass from Attica for signing with Mount Olive. He is projected to wrestle 149, 157.

    View full signing
  2. Like
    Clan Campbell got a reaction from piscis1956 in Your HS weight class vs Old guy weight class   
    140 in '89, 195 now, on a good day..  I was bigger and stronger my senior year than my boy in his senior year by 2lbs:)….
  3. Like
    Clan Campbell got a reaction from Wrestling Scholar in Your HS weight class vs Old guy weight class   
    140 in '89, 195 now, on a good day..  I was bigger and stronger my senior year than my boy in his senior year by 2lbs:)….
  4. Like
    Clan Campbell got a reaction from ontherise219 in Your HS weight class vs Old guy weight class   
    140 in '89, 195 now, on a good day..  I was bigger and stronger my senior year than my boy in his senior year by 2lbs:)….
  5. Like
    Clan Campbell got a reaction from Mattyb in Anticipated Matchups   
    Top 10 matchups at HCC:
    106 - #1 Miller vs # 4 Schoeff
    126 - #1 Rioux vs #7 Montgomery
    138 - #2 Campbell vs #7 Wagner
    145 - #10 Luhmann vs #11 Reynolds (believe this is a rematch from earlier in season)
    195 - #4 Farrell vs #9 Street
    220 - #7 Young vs #8 Jones
    285 - #1 Keys vs #2 Irick / #9 Alexander
     
  6. Like
    Clan Campbell got a reaction from FCFIGHTER170 in Anticipated Matchups   
    Top 10 matchups at HCC:
    106 - #1 Miller vs # 4 Schoeff
    126 - #1 Rioux vs #7 Montgomery
    138 - #2 Campbell vs #7 Wagner
    145 - #10 Luhmann vs #11 Reynolds (believe this is a rematch from earlier in season)
    195 - #4 Farrell vs #9 Street
    220 - #7 Young vs #8 Jones
    285 - #1 Keys vs #2 Irick / #9 Alexander
     
  7. Like
    Clan Campbell got a reaction from Coach Moore in Anticipated Matchups   
    Top 10 matchups at HCC:
    106 - #1 Miller vs # 4 Schoeff
    126 - #1 Rioux vs #7 Montgomery
    138 - #2 Campbell vs #7 Wagner
    145 - #10 Luhmann vs #11 Reynolds (believe this is a rematch from earlier in season)
    195 - #4 Farrell vs #9 Street
    220 - #7 Young vs #8 Jones
    285 - #1 Keys vs #2 Irick / #9 Alexander
     
  8. Like
    Clan Campbell got a reaction from Sig40 in Anticipated Matchups   
    Top 10 matchups at HCC:
    106 - #1 Miller vs # 4 Schoeff
    126 - #1 Rioux vs #7 Montgomery
    138 - #2 Campbell vs #7 Wagner
    145 - #10 Luhmann vs #11 Reynolds (believe this is a rematch from earlier in season)
    195 - #4 Farrell vs #9 Street
    220 - #7 Young vs #8 Jones
    285 - #1 Keys vs #2 Irick / #9 Alexander
     
  9. Like
    Clan Campbell reacted to Y2CJ41 in 2016 Middle School State   
    It's always fun to see these brackets and some of the kids that were all battling each other.
    https://www.trackwrestling.com/tw/opentournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=207195009
     
    MS - 75
    Guaranteed Places
    1st Place - Preston Teusch of Huntington Co. WC 2nd Place - Cameron Allen of Contenders WA 3rd Place - Kamariyon Nelson of Maurer Coughlin Wrestling Club 4th Place - Bryce Lowery of Perry Meridian WC 5th Place - Jacob Carter of Region WA 6th Place - Carleton Perry of Warren Wrestling Academy 7th Place - Jacob Bechert of Franklin Community MS 8th Place - Elijah Anthony of Frankfort MS 1st Place Match
    Preston Teusch (Huntington Co. WC) won by major decision over Cameron Allen (Contenders WA) (Maj 11-0) 2nd Place Match
    Cameron Allen (Contenders WA) won in the ultimate tie breaker over Kamariyon Nelson (Maurer Coughlin Wrestling Club) (UTB 6-4) 3rd Place Match
    Kamariyon Nelson (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Bryce Lowery (Perry Meridian WC) (Dec 7-5) 5th Place Match
    Jacob Carter (Region WA) won by decision over Carleton Perry (Warren Wrestling Academy) (Dec 6-5) 7th Place Match
    Jacob Bechert (Franklin Community MS) won by decision over Elijah Anthony (Frankfort MS) (Dec 4-0)   MS - 80
    Guaranteed Places
    1st Place - Ben Dalton of Contenders WA 2nd Place - Alec Freeman of Maurer Coughlin Wrestling Club 3rd Place - Trey Bates of CIA 4th Place - Blaze Garcia of Contenders WA 5th Place - Sam Goin of ChestertonTrojans 6th Place - Robert Howard of Hornet Wrestling Club 7th Place - Hayden Watson of Greenwood MS 8th Place - Vincent Sparrow of Penn WC 1st Place Match
    Ben Dalton (Contenders WA) won in sudden victory - 1 over Trey Bates (CIA) (SV-1 2-1) 2nd Place Match
    Alec Freeman (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by fall over Trey Bates (CIA) (Fall 1:24) 3rd Place Match
    Alec Freeman (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by fall over Blaze Garcia (Contenders WA) (Fall 0:59) 5th Place Match
    Sam Goin (ChestertonTrojans) won by decision over Robert Howard (Hornet Wrestling Club) (Dec 6-0) 7th Place Match
    Hayden Watson (Greenwood MS) won by fall over Vincent Sparrow (Penn WC) (Fall 2:30)   MS - 85
    Guaranteed Places
    1st Place - Jesse Mendez of Region WA 2nd Place - Alexzander Cottey of Perry Meridian WC 3rd Place - Stephen Roberson Jr of Region WA 4th Place - Tyler Fuqua of Franklin Community MS 5th Place - Giovanni Diaz of Wheeler Bearcats Wrestling 6th Place - Tonner Johnson of Norwell 7th Place - Aidan Hardcastle of CIA 8th Place - Logan Carrington of Contenders WA 1st Place Match
    Jesse Mendez (Region WA) won by major decision over Alexzander Cottey (Perry Meridian WC) (Maj 14-4) 2nd Place Match
    Alexzander Cottey (Perry Meridian WC) won by no contest over Stephen Roberson Jr (Region WA) (NC) 3rd Place Match
    Stephen Roberson Jr (Region WA) won by decision over Tyler Fuqua (Franklin Community MS) (Dec 5-0) 5th Place Match
    Giovanni Diaz (Wheeler Bearcats Wrestling) won by medical forfeit over Tonner Johnson (Norwell) (MFF) 7th Place Match
    Aidan Hardcastle (CIA) won by decision over Logan Carrington (Contenders WA) (Dec 7-3)   MS - 90
    Guaranteed Places
    1st Place - Noah Mis of Region WA 2nd Place - Zeke Seltzer of CIA 3rd Place - Brayden Lowery of Perry Meridian WC 4th Place - Diesel Duncan of Red Cobra WA 5th Place - Gavinn Alstott of Red Cobra WA 6th Place - Bradley Conrad of Portage WC 7th Place - Matthew Koontz of Edgewood jr high 8th Place - Andrew Sinkovics of MIshawaka WC 1st Place Match
    Noah Mis (Region WA) won by decision over Zeke Seltzer (CIA) (Dec 3-0) 2nd Place Match
    Zeke Seltzer (CIA) won by no contest over Brayden Lowery (Perry Meridian WC) (NC) 3rd Place Match
    Brayden Lowery (Perry Meridian WC) won by fall over Diesel Duncan (Red Cobra WA) (Fall 2:24) 5th Place Match
    Gavinn Alstott (Red Cobra WA) won by major decision over Bradley Conrad (Portage WC) (Maj 9-1) 7th Place Match
    Matthew Koontz (Edgewood jr high) won by major decision over Andrew Sinkovics (MIshawaka WC) (Maj 9-0)   MS - 95
    Guaranteed Places
    1st Place - Drake Campbell of Brownsburg WC 2nd Place - Logan Bailey of Indiana Outlaws 3rd Place - Colton Drousias of Region WA 4th Place - Logan Boe of Contenders WA 5th Place - Drake Buchanan of Center Grove WC 6th Place - Suhas Chundi of Carmel USA WC 7th Place - Nathan Hadary of Schmucker MS 8th Place - Nathan West of Delta WC 1st Place Match
    Drake Campbell (Brownsburg WC) won by decision over Colton Drousias (Region WA) (Dec 4-0) 2nd Place Match
    Logan Bailey (Indiana Outlaws) won by decision over Colton Drousias (Region WA) (Dec 5-1) 3rd Place Match
    Logan Bailey (Indiana Outlaws) won by decision over Logan Boe (Contenders WA) (Dec 6-4) 5th Place Match
    Drake Buchanan (Center Grove WC) won by fall over Suhas Chundi (Carmel USA WC) (Fall 3:31) 7th Place Match
    Nathan Hadary (Schmucker MS) won by decision over Nathan West (Delta WC) (Dec 10-5)   MS - 102
    Guaranteed Places
    1st Place - Brayden Littell of Center Grove WC 2nd Place - Owen Sego of Contenders WA 3rd Place - Cole Ross of Maurer Coughlin Wrestling Club 4th Place - Logan Wagner of Zionsville West MS 5th Place - Ian Heath of Indiana Outlaws 6th Place - K. Caleb Oliver of Perry Meridian Wrestling Club 7th Place - Tyler Conley of Avon MS 8th Place - Shawn Hollis of Region WA 1st Place Match
    Brayden Littell (Center Grove WC) won by fall over Cole Ross (Maurer Coughlin Wrestling Club) (Fall 1:33) 2nd Place Match
    Owen Sego (Contenders WA) won by decision over Cole Ross (Maurer Coughlin Wrestling Club) (Dec 7-6) 3rd Place Match
    Owen Sego (Contenders WA) won by decision over Logan Wagner (Zionsville West MS) (Dec 7-2) 5th Place Match
    Ian Heath (Indiana Outlaws) won by forfeit over K. Caleb Oliver (Perry Meridian Wrestling Club) (FF) 7th Place Match
    Tyler Conley (Avon MS) won by decision over Shawn Hollis (Region WA) (Dec 5-3)   MS - 110
    Guaranteed Places
    1st Place - Alec Viduya of Indy Southside Rebels WC 2nd Place - Blake Boarman of Maurer Coughlin Wrestling Club 3rd Place - Brice Coleman of Warren Wrestling Academy 4th Place - Dean Schmidt of Region WA 5th Place - Ethan Mason of Trojan Country 6th Place - Ethan Hensley of Batchelor MS 7th Place - Brady Mckivitz of Avon MS 8th Place - Kyle Lawson of Bellmont MS 1st Place Match
    Alec Viduya (Indy Southside Rebels WC) won by decision over Blake Boarman (Maurer Coughlin Wrestling Club) (Dec 14-7) 2nd Place Match
    Blake Boarman (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by no contest over Brice Coleman (Warren Wrestling Academy) (NC) 3rd Place Match
    Brice Coleman (Warren Wrestling Academy) won by decision over Dean Schmidt (Region WA) (Dec 4-1) 5th Place Match
    Ethan Mason (Trojan Country) won by fall over Ethan Hensley (Batchelor MS) (Fall 3:57) 7th Place Match
    Brady Mckivitz (Avon MS) won in tie breaker - 1 over Kyle Lawson (Bellmont MS) (TB-1 5-3)   MS - 117
    Guaranteed Places
    1st Place - Eli Dickens of Maurer Coughlin Wrestling Club 2nd Place - Deven Williams of Whiteland Warriors 3rd Place - Jaden Reynolds of Red Cobra WA 4th Place - Gabe Phillips of Centerville Bulldog Wrestling 5th Place - Kane Egli of Maurer Coughlin Wrestling Club 6th Place - Brayden Elliott of Brownsburg WC 7th Place - Tytus Morrisett of Trojan Country 8th Place - Kole Hughes of Whiteland Warriors 1st Place Match
    Eli Dickens (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Deven Williams (Whiteland Warriors) (Dec 3-1) 2nd Place Match
    Deven Williams (Whiteland Warriors) won by no contest over Jaden Reynolds (Red Cobra WA) (NC) 3rd Place Match
    Jaden Reynolds (Red Cobra WA) won by major decision over Gabe Phillips (Centerville Bulldog Wrestling) (Maj 12-2) 5th Place Match
    Kane Egli (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by fall over Brayden Elliott (Brownsburg WC) (Fall 1:40) 7th Place Match
    Tytus Morrisett (Trojan Country) won by fall over Kole Hughes (Whiteland Warriors) (Fall 1:22)   MS - 125
    Guaranteed Places
    1st Place - Tyce Freije of Carmel USA WC 2nd Place - Hunter Cottingham of Western 3rd Place - Matthew Lee of Maurer Coughlin Wrestling Club 4th Place - Tyler Wagner of Humphrey WA 5th Place - Garrett Stewart of Indiana Outlaws 6th Place - Joseph Gohl of River City WC 7th Place - Scott Fitts of Maurer Coughlin Wrestling Club 8th Place - Garrett Sharp of Carmel USA WC 1st Place Match
    Tyce Freije (Carmel USA WC) won by decision over Hunter Cottingham (Western) (Dec 11-7) 2nd Place Match
    Hunter Cottingham (Western) won by no contest over Matthew Lee (Maurer Coughlin Wrestling Club) (NC) 3rd Place Match
    Matthew Lee (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Tyler Wagner (Humphrey WA) (Dec 10-6) 5th Place Match
    Garrett Stewart (Indiana Outlaws) won by decision over Joseph Gohl (River City WC) (Dec 5-3) 7th Place Match
    Scott Fitts (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by fall over Garrett Sharp (Carmel USA WC) (Fall 1:38)   MS - 132
    Guaranteed Places
    1st Place - Graham Calhoun of Plymouth 2nd Place - Cooper Noehre of Greenfield WC 3rd Place - Garrett Williamson of Zionsville MS 4th Place - Paul Deters of Castle WC 5th Place - Aiden Warren of Perry Meridian WC 6th Place - Isiah Levitz of Prairie Heights Panther 7th Place - Macartney Parkinson of Maurer Coughlin Wrestling Club 8th Place - Raymond Ellis of ChestertonTrojans 1st Place Match
    Graham Calhoun (Plymouth) won by major decision over Cooper Noehre (Greenfield WC) (Maj 10-0) 2nd Place Match
    Cooper Noehre (Greenfield WC) won by decision over Garrett Williamson (Zionsville MS) (Dec 5-3) 3rd Place Match
    Garrett Williamson (Zionsville MS) won by decision over Paul Deters (Castle WC) (Dec 6-2) 5th Place Match
    Aiden Warren (Perry Meridian WC) won by fall over Isiah Levitz (Prairie Heights Panther) (Fall 3:34) 7th Place Match
    Macartney Parkinson (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by forfeit over Raymond Ellis (ChestertonTrojans) (FF)   MS - 140
    Guaranteed Places
    1st Place - Jacob Laplace of MIshawaka WC 2nd Place - Mason Winner of East Jay MS 3rd Place - Tyler Turley of Hobart WC 4th Place - Christopher Jarvis of New Castle MS 5th Place - Gabriel Davin of Carmel USA WC 6th Place - Nick Avery of Castle WC 7th Place - Gavin Stewart of Indiana Outlaws 8th Place - Robert Bowman of Region Wrestling Academy 1st Place Match
    Jacob Laplace (MIshawaka WC) won by fall over Mason Winner (East Jay MS) (Fall 3:39) 2nd Place Match
    Mason Winner (East Jay MS) won by fall over Tyler Turley (Hobart WC) (Fall 2:06) 3rd Place Match
    Tyler Turley (Hobart WC) won in sudden victory - 1 over Christopher Jarvis (New Castle MS) (SV-1 2-1) 5th Place Match
    Gabriel Davin (Carmel USA WC) won by fall over Nick Avery (Castle WC) (Fall 3:49) 7th Place Match
    Gavin Stewart (Indiana Outlaws) won by major decision over Robert Bowman (Region Wrestling Academy) (Maj 15-5)   MS - 150
    Guaranteed Places
    1st Place - Jake Lone of Northwood Wrestling Club 2nd Place - Caden Friedt of Bellmont MS 3rd Place - Easton Williamson of Lebanon MS 4th Place - Joseph Walker of MIshawaka WC 5th Place - Abel Verbeek of Region WA 6th Place - Gustin (Kyler) Funk of CIA 7th Place - Micah Dodson of Martinsville Artesian WC 8th Place - Jayden Murray of fayette county wrestling club 1st Place Match
    Jake Lone (Northwood Wrestling Club) won by decision over Caden Friedt (Bellmont MS) (Dec 4-2) 2nd Place Match
    Caden Friedt (Bellmont MS) won by decision over Easton Williamson (Lebanon MS) (Dec 7-5) 3rd Place Match
    Easton Williamson (Lebanon MS) won by decision over Joseph Walker (MIshawaka WC) (Dec 5-1) 5th Place Match
    Abel Verbeek (Region WA) won by fall over Gustin (Kyler) Funk (CIA) (Fall 1:42) 7th Place Match
    Micah Dodson (Martinsville Artesian WC) won by decision over Jayden Murray (fayette county wrestling club) (Dec 7-0)   MS - 160
    Guaranteed Places
    1st Place - Silas Allred of Shenandoah WC 2nd Place - Jeffery Wells of Perry Meridian WC 3rd Place - Deshawn Young of Franklin Central Wrestling Clu 4th Place - Donavan Shepherd of Western 5th Place - Ryan Tompos of Culver 6th Place - Elijah Elkins of Greentown MS 7th Place - Randy Wells of Warren Wrestling Academy 8th Place - Brendan McPike of Prodigy WC 1st Place Match
    Silas Allred (Shenandoah WC) won by fall over Deshawn Young (Franklin Central Wrestling Clu) (Fall 0:41) 2nd Place Match
    Jeffery Wells (Perry Meridian WC) won by decision over Deshawn Young (Franklin Central Wrestling Clu) (Dec 3-1) 3rd Place Match
    Jeffery Wells (Perry Meridian WC) won by decision over Donavan Shepherd (Western) (Dec 5-2) 5th Place Match
    Ryan Tompos (Culver) won by forfeit over Elijah Elkins (Greentown MS) (FF) 7th Place Match
    Randy Wells (Warren Wrestling Academy) won by decision over Brendan McPike (Prodigy WC) (Dec 5-0)   MS - 175
    Guaranteed Places
    1st Place - Dawson Mccloud of Normonco 2nd Place - Jacob` Woods of Crown Point Lightning 3rd Place - Gavin Keesee of Franklin Township MS 4th Place - Hunter James of Martinsville Artesian WC 5th Place - Mckinley Kemper of Evansville Central WC 6th Place - Skylar Lee of Madison JH 7th Place - Bobby Williams of Husky Wrestling 8th Place - Braydon Erb of Western 1st Place Match
    Dawson Mccloud (Normonco) won by fall over Jacob` Woods (Crown Point Lightning) (Fall 1:27) 2nd Place Match
    Jacob` Woods (Crown Point Lightning) won by no contest over Gavin Keesee (Franklin Township MS) (NC) 3rd Place Match
    Gavin Keesee (Franklin Township MS) won by decision over Hunter James (Martinsville Artesian WC) (Dec 4-1) 5th Place Match
    Mckinley Kemper (Evansville Central WC) won by fall over Skylar Lee (Madison JH) (Fall 3:03) 7th Place Match
    Bobby Williams (Husky Wrestling) won by decision over Braydon Erb (Western) (Dec 8-5)   MS - 195
    Guaranteed Places
    1st Place - Andrew Irick of Hamilton Southeastern JH 2nd Place - Taylor Webster of Normonco 3rd Place - Nolan Willhite of Madison JH 4th Place - Tyler Rux of MIshawaka WC 5th Place - Jonathan Williams of Carmel USA WC 6th Place - Dakota Spielberger of Crawfordsville MS 7th Place - Christopher Newman of Prodigy WC 8th Place - Cody Root of Batchelor MS 1st Place Match
    Andrew Irick (Hamilton Southeastern JH) won by fall over Nolan Willhite (Madison JH) (Fall 3:47) 2nd Place Match
    Taylor Webster (Normonco) won by major decision over Nolan Willhite (Madison JH) (Maj 10-1) 3rd Place Match
    Taylor Webster (Normonco) won by decision over Tyler Rux (MIshawaka WC) (Dec 2-0) 5th Place Match
    Jonathan Williams (Carmel USA WC) won by fall over Dakota Spielberger (Crawfordsville MS) (Fall 3:49) 7th Place Match
    Christopher Newman (Prodigy WC) won by fall over Cody Root (Batchelor MS) (Fall 2:14)   MS - 220
    Guaranteed Places
    1st Place - Tanner Stamm of Tri-West Wrestling Club 2nd Place - Samuel Perez of Highland MS 3rd Place - Marcus Havens of Whiteland Warriors 4th Place - Kevin Mendoza of Perry Meridian WC 5th Place - Kendall Himes of Plymouth 6th Place - Hayden Tobias of individual 7th Place - Evan Hill of Delta WC 8th Place - Seth Hartwell of Madison JH 1st Place Match
    Tanner Stamm (Tri-West Wrestling Club) won by fall over Samuel Perez (Highland MS) (Fall 2:52) 2nd Place Wrestleback
    Samuel Perez (Highland MS) won by no contest over Marcus Havens (Whiteland Warriors) (NC) 3rd Place Match
    Marcus Havens (Whiteland Warriors) won by fall over Kevin Mendoza (Perry Meridian WC) (Fall 3:01) 5th Place Match
    Kendall Himes (Plymouth) won by fall over Hayden Tobias (individual) (Fall 0:47) 7th Place Match
    Evan Hill (Delta WC) won by fall over Seth Hartwell (Madison JH) (Fall 0:59)   MS - 275
    Guaranteed Places
    1st Place - Holden Parsons of Yorktown MS 2nd Place - Tate Johnson of Schmucker MS 3rd Place - Cade Patton of Southridge Wrestling Crew 4th Place - Dejuan Watkins of Scribner Middle School 5th Place - Teague Scherer of Lapel MS 6th Place - Jonathan Brill of Avon MS 7th Place - Jacob Dennis of Prodigy WC 8th Place - Geno Penny of Muncie Wilson MS 1st Place Match
    Holden Parsons (Yorktown MS) won by fall over Cade Patton (Southridge Wrestling Crew) (Fall 0:40) 2nd Place Wrestleback
    Tate Johnson (Schmucker MS) won by fall over Cade Patton (Southridge Wrestling Crew) (Fall 1:25) 3rd Place Match
    Tate Johnson (Schmucker MS) won by fall over Dejuan Watkins (Scribner Middle School) (Fall 1:41) 5th Place Match
    Teague Scherer (Lapel MS) won by fall over Jonathan Brill (Avon MS) (Fall 0:52) 7th Place Match
    Jacob Dennis (Prodigy WC) won by forfeit over Geno Penny (Muncie Wilson MS) (FF)
  10. Haha
    Clan Campbell got a reaction from tskin in Mat side weigh ins   
    They should then hand each of them one of those big rubber hammers used to smack the gong thingy too, that make it even more exciting
  11. Like
    Clan Campbell got a reaction from sstark in Crown Point over Brownsburg   
    Agree, Crown Point looks good and they certainly out wrestled Brownsburg at 126 and 160.  Junior looked great and totally controlled Montgomery.  Would like to have seen how things would've turned out with both teams being complete, Crown Point at 138 and Brownsburg's absence at 170.  Was really looking forward to that potential 138 finals match, but disappointed when brackets came out yesterday.  That 106 match was awesome, and that 120 match was pretty good too with Diaz.  Was surprised to see how competitive 145 finals was and that 8th seed 182 champ coming through and winning was rewarding, as was that 220 lb freshman champ that I thought I read where his defeat was being anticipated by CP fans during the week.  Overall, congrats to a hard fought win on CPs team tonight, was a back and forth battle that definitely played out differently than both sides expected at many of the wt classes; it kept the fans energized, and the format of the finals under the spotlight in this energized environment made for a great experience for all.
  12. Like
    Clan Campbell got a reaction from JMILL in Crown Point over Brownsburg   
    Agree, Crown Point looks good and they certainly out wrestled Brownsburg at 126 and 160.  Junior looked great and totally controlled Montgomery.  Would like to have seen how things would've turned out with both teams being complete, Crown Point at 138 and Brownsburg's absence at 170.  Was really looking forward to that potential 138 finals match, but disappointed when brackets came out yesterday.  That 106 match was awesome, and that 120 match was pretty good too with Diaz.  Was surprised to see how competitive 145 finals was and that 8th seed 182 champ coming through and winning was rewarding, as was that 220 lb freshman champ that I thought I read where his defeat was being anticipated by CP fans during the week.  Overall, congrats to a hard fought win on CPs team tonight, was a back and forth battle that definitely played out differently than both sides expected at many of the wt classes; it kept the fans energized, and the format of the finals under the spotlight in this energized environment made for a great experience for all.
  13. Like
    Clan Campbell got a reaction from NW Indiana Wrestling Fan in Crown Point over Brownsburg   
    Agree, Crown Point looks good and they certainly out wrestled Brownsburg at 126 and 160.  Junior looked great and totally controlled Montgomery.  Would like to have seen how things would've turned out with both teams being complete, Crown Point at 138 and Brownsburg's absence at 170.  Was really looking forward to that potential 138 finals match, but disappointed when brackets came out yesterday.  That 106 match was awesome, and that 120 match was pretty good too with Diaz.  Was surprised to see how competitive 145 finals was and that 8th seed 182 champ coming through and winning was rewarding, as was that 220 lb freshman champ that I thought I read where his defeat was being anticipated by CP fans during the week.  Overall, congrats to a hard fought win on CPs team tonight, was a back and forth battle that definitely played out differently than both sides expected at many of the wt classes; it kept the fans energized, and the format of the finals under the spotlight in this energized environment made for a great experience for all.
  14. Like
    Clan Campbell got a reaction from indypharmd in Crown Point over Brownsburg   
    Agree, Crown Point looks good and they certainly out wrestled Brownsburg at 126 and 160.  Junior looked great and totally controlled Montgomery.  Would like to have seen how things would've turned out with both teams being complete, Crown Point at 138 and Brownsburg's absence at 170.  Was really looking forward to that potential 138 finals match, but disappointed when brackets came out yesterday.  That 106 match was awesome, and that 120 match was pretty good too with Diaz.  Was surprised to see how competitive 145 finals was and that 8th seed 182 champ coming through and winning was rewarding, as was that 220 lb freshman champ that I thought I read where his defeat was being anticipated by CP fans during the week.  Overall, congrats to a hard fought win on CPs team tonight, was a back and forth battle that definitely played out differently than both sides expected at many of the wt classes; it kept the fans energized, and the format of the finals under the spotlight in this energized environment made for a great experience for all.
  15. Like
    Clan Campbell got a reaction from busstogate in Whats in da water   
    gonna be a dog fight this weekend, great match ups, good wrestling to watch.  dogs pushing one another, I wager a dog team win:)  The cats will be left behind mewing and fawning over one another on forum posts.
  16. Thanks
    Clan Campbell reacted to Indysportsfan in Team Rankings: 12/15 IndianaMat Team Rankings-3A   
    Campbell has looked extremely impressive the times I have watched him (Ohio & Avon) - it is unfortunate most of us will not get a chance to see the CP wrestlers until Friday night of State.  Just looking at results I know they have an incredible lineup, especially at the bottom.  With that said I believe there are several teams that match up with them between 106-152.
  17. Like
    Clan Campbell got a reaction from Kyle Ayersman in Whats in da water   
    gonna be a dog fight this weekend, great match ups, good wrestling to watch.  dogs pushing one another, I wager a dog team win:)  The cats will be left behind mewing and fawning over one another on forum posts.
  18. Like
    Clan Campbell reacted to regionrat1 in Whats in da water   
    Not sure where Crown Point gets its drinkin water. But man deem dogs are Purdy impressive. With all deem youngins dare gonna be Purdy tuff for a while. Nice too see them seeking out good compitions. da rat thought dare better days were behind them. The coaching staff is top notch - like da macho man says " da cream of da crop"
     
     
  19. Like
    Clan Campbell reacted to Y2CJ41 in Peyton Asbury of Brownsburg commits to   
    Congratulations to Peyton Asbury from Brownsburg for signing with Notre Dame College. He is projected to wrestle 165.

    View full signing
  20. Thanks
    Clan Campbell got a reaction from JMILL in Harrison (OH) Duals   
    Brownsburg Results; team followed by ranked wins:
    BBurg 65 Mason 3;  Miller defeats #1 Najdusak (IMO biggest win of tournament)
    BBurg 55 Ashland 12;  Garcia defeats #9 George, Campbell defeats #13 Cook, Keys defeats #6 Bever
    Bburg 60 Harrison 8
    BBurg 65 Lebanon 6;  Campbell defeats #5 Marsh, Asbury defeats #13 Marsh
    Bburg 59 Fairfield 12; Keys defeats #18 Smith
     
     
     
  21. Like
    Clan Campbell got a reaction from Juggernaut in Harrison (OH) Duals   
    Pulled the below off Ohio forum:
    106 - Indiana -#2 Logan Miller (Brownsburg) // #12 Bryce Lowery (Roncalli)**Ohio-#1 Najdusak (Mason)
    113 - Indiana - #8 Kody Glithero (Roncalli) // #14 Braden Haines (Brownsburg)
    120 - Ohio-#6 Ditullio(Mason) // #9 George(Ashland) // #13 Newark (Fairfield)
    126 - Indiana - #2 Brayden Lowery (Roncalli) // #3 Kysen Montgomery (Brownsburg)**Alabama -#1 Reaves (HT)
    132 - Indiana - #10 Sam Slivka (Roncalli)**Alabama #1 Reaves (HT)**Ohio - #13 Cook (Ashland) // #18 Ditullio (Mason)
    138 - Indiana - #3 Drake Campbell (Brownsburg)
    145 - Indiana - #1 Alec Viduya (Roncalli) // #15 Griffin Ison (Brownsburg)**Ohio - #5 Marsh (Lebanon) // #12 Jones (Ashland)
    152 - Indiana - #3 Bryer Hall (East Central) // #6 Tyce Freijie (Roncalli) // #13 Jacob Cookerly (Brownsburg)
    160 - Indiana - #5 Peyton Asbury (Brownsburg)**Alabama #3 Boren (HT)**Ohio #2 McIntosh (Harrison)
    170 - Indiana - #11 Greg Clover (Brownsburg)**Ohio #13 Marsh (Lebanon)
    182 - Ohio - #8 Amburgy (Mason)
    195 - Indiana - #7 Kyle Krummen (East Central) // #10 Isaiah Street (Brownsburg) // #14 Gavin Keesee (Franklin Central)**Ohio #10 Hackett (Leb)
    220 - Indiana - #13 Leighton Jones (Brownsburg) // #11 Deshawn Young (Franklin Central)**Ohio #12 Quantz (Leb) // #18 Smith (FF)
    285 - Indiana - #1 Dorian Keys (Brownsburg) // #6 Antone Alexander**Ohio #6 Bever (Ashland)
  22. Like
    Clan Campbell got a reaction from SIwrestling in Harrison (OH) Duals   
    Pulled the below off Ohio forum:
    106 - Indiana -#2 Logan Miller (Brownsburg) // #12 Bryce Lowery (Roncalli)**Ohio-#1 Najdusak (Mason)
    113 - Indiana - #8 Kody Glithero (Roncalli) // #14 Braden Haines (Brownsburg)
    120 - Ohio-#6 Ditullio(Mason) // #9 George(Ashland) // #13 Newark (Fairfield)
    126 - Indiana - #2 Brayden Lowery (Roncalli) // #3 Kysen Montgomery (Brownsburg)**Alabama -#1 Reaves (HT)
    132 - Indiana - #10 Sam Slivka (Roncalli)**Alabama #1 Reaves (HT)**Ohio - #13 Cook (Ashland) // #18 Ditullio (Mason)
    138 - Indiana - #3 Drake Campbell (Brownsburg)
    145 - Indiana - #1 Alec Viduya (Roncalli) // #15 Griffin Ison (Brownsburg)**Ohio - #5 Marsh (Lebanon) // #12 Jones (Ashland)
    152 - Indiana - #3 Bryer Hall (East Central) // #6 Tyce Freijie (Roncalli) // #13 Jacob Cookerly (Brownsburg)
    160 - Indiana - #5 Peyton Asbury (Brownsburg)**Alabama #3 Boren (HT)**Ohio #2 McIntosh (Harrison)
    170 - Indiana - #11 Greg Clover (Brownsburg)**Ohio #13 Marsh (Lebanon)
    182 - Ohio - #8 Amburgy (Mason)
    195 - Indiana - #7 Kyle Krummen (East Central) // #10 Isaiah Street (Brownsburg) // #14 Gavin Keesee (Franklin Central)**Ohio #10 Hackett (Leb)
    220 - Indiana - #13 Leighton Jones (Brownsburg) // #11 Deshawn Young (Franklin Central)**Ohio #12 Quantz (Leb) // #18 Smith (FF)
    285 - Indiana - #1 Dorian Keys (Brownsburg) // #6 Antone Alexander**Ohio #6 Bever (Ashland)
  23. Like
    Clan Campbell got a reaction from Drbakerdc in Harrison (OH) Duals   
    Pulled the below off Ohio forum:
    106 - Indiana -#2 Logan Miller (Brownsburg) // #12 Bryce Lowery (Roncalli)**Ohio-#1 Najdusak (Mason)
    113 - Indiana - #8 Kody Glithero (Roncalli) // #14 Braden Haines (Brownsburg)
    120 - Ohio-#6 Ditullio(Mason) // #9 George(Ashland) // #13 Newark (Fairfield)
    126 - Indiana - #2 Brayden Lowery (Roncalli) // #3 Kysen Montgomery (Brownsburg)**Alabama -#1 Reaves (HT)
    132 - Indiana - #10 Sam Slivka (Roncalli)**Alabama #1 Reaves (HT)**Ohio - #13 Cook (Ashland) // #18 Ditullio (Mason)
    138 - Indiana - #3 Drake Campbell (Brownsburg)
    145 - Indiana - #1 Alec Viduya (Roncalli) // #15 Griffin Ison (Brownsburg)**Ohio - #5 Marsh (Lebanon) // #12 Jones (Ashland)
    152 - Indiana - #3 Bryer Hall (East Central) // #6 Tyce Freijie (Roncalli) // #13 Jacob Cookerly (Brownsburg)
    160 - Indiana - #5 Peyton Asbury (Brownsburg)**Alabama #3 Boren (HT)**Ohio #2 McIntosh (Harrison)
    170 - Indiana - #11 Greg Clover (Brownsburg)**Ohio #13 Marsh (Lebanon)
    182 - Ohio - #8 Amburgy (Mason)
    195 - Indiana - #7 Kyle Krummen (East Central) // #10 Isaiah Street (Brownsburg) // #14 Gavin Keesee (Franklin Central)**Ohio #10 Hackett (Leb)
    220 - Indiana - #13 Leighton Jones (Brownsburg) // #11 Deshawn Young (Franklin Central)**Ohio #12 Quantz (Leb) // #18 Smith (FF)
    285 - Indiana - #1 Dorian Keys (Brownsburg) // #6 Antone Alexander**Ohio #6 Bever (Ashland)
  24. Like
    Clan Campbell got a reaction from Mattyb in Harrison (OH) Duals   
    Pulled the below off Ohio forum:
    106 - Indiana -#2 Logan Miller (Brownsburg) // #12 Bryce Lowery (Roncalli)**Ohio-#1 Najdusak (Mason)
    113 - Indiana - #8 Kody Glithero (Roncalli) // #14 Braden Haines (Brownsburg)
    120 - Ohio-#6 Ditullio(Mason) // #9 George(Ashland) // #13 Newark (Fairfield)
    126 - Indiana - #2 Brayden Lowery (Roncalli) // #3 Kysen Montgomery (Brownsburg)**Alabama -#1 Reaves (HT)
    132 - Indiana - #10 Sam Slivka (Roncalli)**Alabama #1 Reaves (HT)**Ohio - #13 Cook (Ashland) // #18 Ditullio (Mason)
    138 - Indiana - #3 Drake Campbell (Brownsburg)
    145 - Indiana - #1 Alec Viduya (Roncalli) // #15 Griffin Ison (Brownsburg)**Ohio - #5 Marsh (Lebanon) // #12 Jones (Ashland)
    152 - Indiana - #3 Bryer Hall (East Central) // #6 Tyce Freijie (Roncalli) // #13 Jacob Cookerly (Brownsburg)
    160 - Indiana - #5 Peyton Asbury (Brownsburg)**Alabama #3 Boren (HT)**Ohio #2 McIntosh (Harrison)
    170 - Indiana - #11 Greg Clover (Brownsburg)**Ohio #13 Marsh (Lebanon)
    182 - Ohio - #8 Amburgy (Mason)
    195 - Indiana - #7 Kyle Krummen (East Central) // #10 Isaiah Street (Brownsburg) // #14 Gavin Keesee (Franklin Central)**Ohio #10 Hackett (Leb)
    220 - Indiana - #13 Leighton Jones (Brownsburg) // #11 Deshawn Young (Franklin Central)**Ohio #12 Quantz (Leb) // #18 Smith (FF)
    285 - Indiana - #1 Dorian Keys (Brownsburg) // #6 Antone Alexander**Ohio #6 Bever (Ashland)
  25. Like
    Clan Campbell reacted to Juggernaut in Harrison (OH) Duals   
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.