Jump to content

bluemonster

IndianaMat Staff
  • Content Count

    671
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    13
  • Bananas

    36,540 [ Donate ]

Reputation Activity

  1. Like
    bluemonster got a reaction from indianmorg in Petty back and forth and during the season Champion   
    I’m excited for this weekend but what a treat to have March 15th to look forward to as well!
  2. Like
    bluemonster reacted to GenHeavyHandz in Petty back and forth and during the season Champion   
    I’m talking March 15th.  
  3. Like
    bluemonster reacted to UncleJimmy in Petty back and forth and during the season Champion   
    So you shed a couple of those 5 layers of clothes from the pic?? I kid..I kid...congrats on the weight loss. I'm starting to think the Genereal ain't frontin'..
  4. Like
    bluemonster reacted to Y2CJ41 in Article: 2020 State Finals by the Numbers   
    Overall
    Rankings always provide a great insight to the best of the best in the state. Arguments always ensue on who is the best and who should be ranked. Over the years our rankings have proven to be the best out there. On top of that our rankings are locked before the first whistle at sectional and they do not take into account the semi-state draws. This year only 9 wrestlers that advanced to state were not in our state or semi-state rankings. We also set a new record for most state ranked wrestlers advancing to state with 180 or just over 80%! Thanks to our rankings gurus Mike Reiser, Caleb Spires, Howard Cottey, and Dustin Bentz for another great season.
     
    Do not forget to download the IndianaMat brackets with rankings attached so it is easier to follow the state finals.
    Click here for our special IndianaMat brackets
     
    Season by season ranked wrestlers advancing to state
    *Note Mike Reiser took over the rankings in 2012
    2020- 180
    2019- 175
    2018- 179
    2017- 169
    2016- 175
    2015- 172
    2014- 171
    2013- 171
    2012- 170
    2011- 157
    2010- 159
    2009- 143
     
    106lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13
    Unranked qualifiers:
    Trevor Triana- Hobart
    Johnny Cortez- Lake Central
    Keegan Malott- East Noble
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #4 Isaac Ruble- Bellmont vs. #9 Evan Dickey- Indianapolis Cathedral
    #6 Jeffrey Bailey- River Forest vs. #15 Kyler West- Evansville Reitz Memorial
    #7 Joshua Johnson- Indianapolis Cardinal Ritter vs. #8 Hayden Brady- Garrett
    #2 Sam Goin- Crown Point vs. #12 Coy Hammack- Tell City
    #11 Anthony Martin- Western vs. #3 Suhas Chundi- Carmel
     
    113lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10
    Unranked qualifiers:
    Dylan Driver- Westfield
    Braden Haines- Brownsburg
    Doug Waters- Chesterton
    Colton Weimer- Garrett
    Stefan Vitello- Valparaiso
    Ethan Reiley- Jay County
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #5 Lane Gilbert- Sullivan vs. #12 Brac Hooper- Carmel
    #3 Cheaney Schoeff- Avon vs. #4 Elijah Anthony- Frankfort

    120lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12
    Unranked qualifiers:
    Delaney Ruhlman- Bloomington South
    Cole Solomey- Kankakee Valley
    Aydan Amento- Evansville Central
    Dominic Heath- Churubusco
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #5 Alec Freeman- Evansville Mater Dei vs. #10 Anthony Hughes- Lawrence North
    #11 John Robinson- Delta vs. #2 Riley Bettich- Crown Point
    #3 Giovanni Diaz- Wheeler vs. #18 Ethan Higgins- Wabash
    #16 Sam Scott- Heritage Hills vs. #4 Carson Eldred- Westfield
     
    126lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15
    Unranked qualifiers:
    Willie Dennison- Anderson
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #18 Dylan Stroud- Manchester vs. #9 Ashton Hayhurst- Evansville Mater Dei
    #10 Jace Alexander- Wawasee vs. #6 David Pierson- Warren Central
    #1 Raymond Rioux- Avon vs. #15 Beau Humphrey- Fort Wayne Snider
    #5 Brayden Lowery- Roncalli vs. #17 Brendon Mark- Mishawaka
    #2 Ben Dalton- Monrovia vs. #12 Landon Bertsch- Bluffton
    #4 Stephen Roberson- Crown Point vs. #19 Camren Toole- Lebanon
    #14 Payne Blackburn- Delta vs. #7 Kysen Montgomery- Brownsburg
     
    132lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15
    Unranked qualifiers:
    Brody Arthur- Oak Hill
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #5 Ian Heath- Leo vs. #20 Isaiah Ponce- Lake Central
    #17 Sam Slivka- Roncalli vs. #4 Kane Egli- Evansville Mater Dei
    #13 Connor Holt- Plainfield vs. #10 Luke Goodwin- Southport
    #2 Matthew Koontz- Perry Meridian vs. #15 Conner Alcala- Decatur Central
    #18 Bradley Conrad- Portage vs. #11 Reakus Shelton- Fort Wayne Snider
    #6 Hayden Watson- Center Grove vs. #16 Jared Brown- Pendleton Heights
    #3 Hunter Cottingham- Western vs. #14 Vince Sparrow- Penn
     
    138lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14
    Unranked qualifiers:
    Lane Burns- Eastside
    Nick Tattini- Crown Point
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #9 Tyson Nisley- LaPorte vs. #2 Logan Bailey- Indianapolis Cathedral
    #20 Elijah Chacon- New Haven vs. #16 Landon Boe- Plainfield
    #7 Brendan Mattingly- Carmel vs. #6 Eli Hickman- Rensselaer Central
    #15 Ethan Kaiser- Chesterton vs. #14 Dylan Dorman- Greenfield-Central
    #1 Blake Boarman- Evansville Mater Dei vs. #12 Hayden Shepherd- Western
    #10 Kyle Lawson- Bellmont vs. #3 J Conway- Floyd Central
     
    145lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13
    Unranked qualifiers:
    Ethan Nash- Franklin Community
    Aj Dull- South Adams
    Riley Rust- Center Grove
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #8 Jaden Reynolds- Avon vs. #13 Jake Shafer- Carmel
    #4 William Fiechter- Southern Wells vs. #5 Orlando Cruz- Crown Point
    #12 Jacob Maldonado- Merrillville vs. #18 Evan Ulrick- Carroll (Fort Wayne)
    #20 Alex Currie- Adams Central vs. #3 Aj Poindexter- Harrison (West Lafayette)
    #7 Jajuan Anderson- Warren Central vs. #10 Brody Baumann- Evansville Mater Dei
     
    152lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12
    Unranked qualifiers:
    Aidan Hardcastle- Oak Hill
    Tyler Jones- Lawrence Central
    Anthony Walker- Greenwood Community
    Garrett Stuckman- Wawasee
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #12 Cody Mccune- Huntington North vs. #5 Jordan Fulks- Boonville
    #1 Brice Coleman- Warren Central vs. #9 Jorden Douglass- Attica
    #2 Jonathan Kervin- Floyd Central vs. #20 Ethan Mason- Tri-Central
    #4 Logan Boe- Danville Community vs. #16 Eli Hilger- Fort Wayne Bishop Dwenger
    #10 Shane Bates- Zionsville vs. #13 Tyler Turley- Hobart
    #11 Shawn Hollis- Lowell vs. #3 Bryer Hall- East Central
    First round match-ups of unranked wrestlers:
    Garrett Stuckman- Wawasee vs. Tyler Jones- Lawrence Central
    Aidan Hardcastle- Oak Hill vs. Anthony Walker- Greenwood Community
     
    160lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14
    Unranked qualifiers:
    Jacob Linky- Warsaw Community
    Sam Schroeder- Southridge
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #7 Noah Hollendonner- Crown Point vs. #16 Tytus Morrisett- Eastern (Greentown)
    #4 Cooper Noehre- Greenfield-Central vs. #8 Peyton Asbury- Brownsburg
    #2 Isiah Levitz- Prairie Heights vs. #17 Nick Winland- Chesterton
    #11 Sam Morrill- Columbus East vs. #15 Andrew Roth- Lawrenceburg
    #1 Eli Dickens- Evansville Mater Dei vs. #14 Damon Mcclain- Warren Central
    #10 Jed Perry- Southern Wells vs. #19 Aj Steenbeke- Penn
     
    170lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12
    Unranked qualifiers:
    Marcus Malson- Rushville Consolidated
    Clayton Lundy- Elkhart Memorial
    Brodie Porter- Eastern (Greentown)
    Cody Timmerman- Mishawaka
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #1 Graham Calhoun- Plymouth vs. #14 Jalen Ward- Franklin Community
    #3 Tristan Ruhlman- Bloomington South vs. #10 Braden Welch- Culver Academies
    #7 Tyler Wagner- Indianapolis Cathedral vs. #19 Jacob Duncan- Southern Wells
    #13 Gavin Layman- Chesterton vs. #6 Gabe Sollars- Evansville Mater Dei
     
    182lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15
    Unranked qualifiers:
    Sam Walker- Norwell
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #3 Macartney Parkinson- Evansville Mater Dei vs. #1 Joseph Walker- Mishawaka
    #6 Johnny Parker- Indianapolis Cathedral vs. #2 Mason Winner- Jay County
    #8 Khris Walton- Merrillville vs. #9 Brendan Mcpike- Terre Haute South Vigo
    #19 Zian Constable- Peru vs. #12 Hayden Filipovich- Indianapolis Lutheran
    #7 Noah White- Columbus East vs. #17 Connor Barket- West Lafayette
    #5 Jake Lone- NorthWood vs. #16 Kole Viel- East Central
    #10 Colin Kwiatkowski- Valparaiso vs. #11 Drake Buchanan- Center Grove
     
    195lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12
    Unranked qualifiers:
    Jacob Huffman- Indianapolis Cathedral
    Luke Bakeis- Harrison (West Lafayette)
    Gage Demarco- Chesterton
    Richard Clevenger- New Palestine
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #8 Isaiah Street- Brownsburg vs. #6 Eli Pack- Culver Academies
    #1 Silas Allred- Shenandoah vs. #20 Ibrahim Khaoucha- Northridge
    #2 Jacob Laplace- Mishawaka vs. #10 Harris Eason- Franklin Community
    #11 Matt Lepper- Carroll (Fort Wayne) vs. #3 Jd Farrell- Fishers
     
    220lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 11
    Unranked qualifiers:
    Blaine Pierce- Richmond
    Haakon Van Beynen- Carmel
    Reese Condon- Mooresville
    Fred Durben- Oak Hill
    Grant Warmuth- Wabash
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #5 Jason Streck- Merrillville vs. #10 Deshawn Young- Franklin Central
    #7 Will Stewart- South Spencer vs. #18 Tristen Martz- New Haven
    #2 Drew Webster- North Montgomery vs. #9 Jonathan Thomas- Mishawaka
     
    285lbs
    Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12
    Unranked qualifiers:
    Andres Larios- Hammond Clark
    Andrew Himes- Plymouth
    Ke`Tre Dickens- Avon
    Jose Rosales- Goshen
    First round match-ups of ranked wrestlers:
    #12 Dennis Hubbard- Warren Central vs. #14 Robbie Gentry- Mooresville
    #1 Dorian Keys- Brownsburg vs. #9 Antone Alexander- Franklin Central
    #2 Andrew Irick- Hamilton Southeastern vs. #16 Jacob Johnson- Franklin Community
    #8 Braydon Erb- Western vs. #13 Sam Perez Jr.- Highland

    View full article
  5. Like
    bluemonster got a reaction from Websterk149 in Justice Cash   
    The Cash’s are a top notch family. Justice is a kid that surpasses a trip to BKL. He had my son Alex’s back more times then I could count, such a great young man.
  6. Like
    bluemonster reacted to ontherise219 in Rankings numbers   
  7. Like
    bluemonster got a reaction from Wrestlingfanatic in Justice Cash   
    The Cash’s are a top notch family. Justice is a kid that surpasses a trip to BKL. He had my son Alex’s back more times then I could count, such a great young man.
  8. Like
    bluemonster reacted to Y2CJ41 in Rankings numbers   
    State Rankings 180 of 224 qualifiers
    80% of the state qualifiers were state ranked, this is a new record
     
    Semi-States
    New Castle 52 of 56
    @bluemonster will now be on probation
    Evansville 54 of 56
    @TripleB didn't do bad for being from Madison
    East Chicago 54 of 56
    @ontherise219 with an impressive performance
    Fort Wayne 56 of 56
    @Caleb Spires blows the rankings out of the water
     
    Only 9 wrestlers that advanced to state were not semi-state or state ranked and most were in at least one ranking interation.
    Dylan Driver
    Willie Dennison
    Ethan Nash
    Marcus Malson
    Blaine Pierce
    Haakon Van Beynen
    Andres Larios
    Andrew Himes
    Ke`Tre Dickens
     
  9. Like
    bluemonster got a reaction from backtothemat in Justice Cash   
    The Cash’s are a top notch family. Justice is a kid that surpasses a trip to BKL. He had my son Alex’s back more times then I could count, such a great young man.
  10. Like
    bluemonster reacted to Kevdog in Bet your bananas here!   
    I got 4,000 bananas on Cottey
  11. Like
    bluemonster reacted to Y2CJ41 in Article: 2020 New Castle Semi-State Preview   
    This may be the toughest New Castle Semi State I have ever seen.  There will be 20 or more ranked wrestlers staying home next week.  As always, brutal ticket round match ups with two top 10 ranked wrestlers.  5 #1 Ranked Wrestlers in the tournament.
     
    106
    State Ranked Wrestlers
    #3 Suhas Chundi- Carmel
    #5 Bryce Lowery- Roncalli
    #7 Josh Johnson- Cardinal Ritter
    #9 Evan Dickey- Cathedral
    #19 Romello Williams- Anderson
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Keaton Morton- Perry Meridian
    #7 Nathan Smith- Southport
    #8 Garrett Condo- Milan
     
    Potential Match-ups
    #5 Bryce Lowery vs #19 Romelo Williams ticket round
    Lowery has been on fire in his freshman campaign and is looking to take his first trip to state with his older brother.
     
    #9 Evan Dickey vs #6ss Keaton Morton
    These two have not wrestled this year.  Morton has an awkward style that could give Dickey issues, but Dickey has experience on the floor at New Castle.
     
    #3 Suhas Chundi vs #7ss Nathan Smith
    Chundi has been here before and the podium at state and it looks like he should have a return trip.
     
    #7 Johnson vs #5 Lowery
    Rematch from sectionals in the semi finals.
     
    #9 Dickey vs #3 Chundi 
    Semi-finals
     
    #3 Chundi vs #5 Lowery
    Finals
     
    1st Round Picks
    Johnson over Condo (4 over 1)
    Rodriguez over Vest
    Lowery over Hale
    Williams over Coffman
    Dickey over Cornelius
    Morton over Holcomb
    Chundi over Fye
    Smith over Lengerich
     
    Tickets Punched
    Lowery, Chundi, Dickey, Johnson
     
    Alpha Dogs
    Lowery and Chundi
     
    113
    State Ranked Wrestlers
    #1 Alex Cottey- Perry Meridian
    #4 Elijah Anthony- Frankfort
    #8 Blake Wolf- East Central
    #10 Marquarias Wilburn- Warren Central
    #11 Logan Carrender LN
    #12 Brac Hooper Carmel
    #14 Kody Glithero
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Griffin Ingalls Fishers
     
    Potential Match-ups
    #11 Carrender vs #4 Anthony ticket round
    Anthony has had two incredible seasons so far, but Senior Carrender will be a tough out.  His style is awkward and he is extremely strong.  Anthony knocked him off in ticket round last year.
     
    #8 Wolf vs #8ss Ingalls first round
    Haven’t seen much about this match-up.  Ingalls has a win over Wilburn and has been competitive all year.  Winner has the privilege of #1 Alex Cottey in the ticket round. 
     
    #10 Wilburn vs #12 Hooper ticket round.
    These two have had 2 opportunities to wrestle but it hasn’t happened yet.  Wilburn has beat Carrender twice which Hooper lost to in a major decision.  Hooper pinned Ingalls who beat Wilburn early in the year.
     
    #14 Glithero vs #4 Anthony Semis
    Glithero is coming off a huge win over Alex Cottey and Anthony is coming off two straight losses to Hooper.  Should be a good one.
     
    1st Round Picks
    Glithero over Ellingwood
    Driver over Necessary
    Carrender over Bullock
    Anthony over Gardner
    Wolf over Ingalls
    Cottey over Reese
    Hooper over Marker
    Wilburn over Reyes
     
    Tickets Punched
    Cottey, Glithero, Anthony, Wilburn
     
    Alpha Dog
    Alex Cottey
     
    120
    State Ranked Wrestlers
    #1 Zeke Seltzer- Cathedral
    #4 Carson Eldred- Westfield
    #7 Christian White- New Palestine
    #10 Anthony Hughes- Lawrence North
    #13 Carleton Perry- Warren Central
    #14 Jacob Simone- Hamilton Southeastern
    #19 Brevan Thrine- New Castle
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Antonio Jefferson LC
     
    Potential Match-ups
    #1 Seltzer vs #14 Simone. 
    Two state place winners do battle to see who gets a chance to go back to Bankers Life.  Simone had Eldred on the ropes last week and doesn’t want to end his career at New Castle.
     
    #6SS Jefferson vs Thrine first round
    Thrine has had an amazing freshman campaign with his only loss coming by major to Christian White.  Jefferson has been here before and lost the last two years.  Senior versus freshman.
     
    Winner gets #7 Christian White
    White would be the favorite over Thrine.  Jefferson may pull the second 4 over 1 here and make the ticket round even crazier.
     
    #13 Perry vs #10 Hughes
    These two have wrestled several times over the years with Hughes taking the last one at MIC.  Perry is coming off back to back wins over White as well as wins over Glithero and Jefferson who have defeated Hughes.  But Hughes tech falled AJ Gunn from Carmel who has a win over Perry. 
     
    #1 Seltzer vs #7 White semis.
    #4 Eldred vs #10/#13 Hughes/White 
     
    1st Round Picks
    Seltzer over Myers
    Simone over Haggerty
    Jefferson over Thrine
    White over Pritchett
    Eldred over Thang
    Dietz over Schneider
    Perry over Farling
    Hughes over Bray
     
    Tickets Punched
    Seltzer, Eldred, Perry, White
     
    Alpha Dog
    Zeke Seltzer
     
    126
    State Ranked Wrestlers
    #5 Brayden Lowery Roncalli
    #6 David Pierson- Warren Central
    #16 Luke Gonzalez- Cathedral
    #19 Cameron Toole- Lebanon
    #20 Joey Langeman- Carmel
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Jeremiah Henderson- Lawrence North
     
    Potential Match-ups
    #19 Toole vs Brandon first round
    Brandon took Pierson down at regionals and is a very hard nosed wrestler.  Wouldn’t be surprised to see an upset here.  Followed with a ticket round with either super frosh Searcy from East Central or Jeremiah Henderson who has had an up and down year but is dangerous.
     
    #5 Lowery vs #16 Gonzalez ticket round
    Gonzalez has kept matches close with elite level guys all year and had a great Al Smith.  Lowery shouldn’t overlook him.
     
    #20 Langeman vs Dennison
    Dennison has had a great year at 33-1, but I suspect Carmel will have Langeman ready.
     
    #5 Lowery vs #6 Pierson Finals
    Lowery won at Marion County 1-0.  Should be another great battle.
     
    1st Round Picks
    Toole over Ashton
    Searcy over Henderson
    Lowery over Drilik
    Gonzalez over Maitland
    Otto over Johnson
    Pierson over Lauy
    Dennison over Bertram
    Langeman over Vinson
     
    Tickets Punched
    Lowery, Pierson, Toole, Langeman
     
    Alpha Dog
    Brayden Lowery
     
    132
    State Ranked Wrestlers
    #2 Matt Koontz- Perry Meridian
    #7 Aundre Beatty- Warren Central
    #9 Andrew Wilson- Cathedral
    #10 Luke Goodwin- Southport
    #12 Sebastian Bryant- North Central
    #16 Jared Brown- Pendleton Heights
    #17 Sam Slivka- Roncalli
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Hudson Harreld- Zionsville
     
    Potential Match-ups
    #7 Beatty vs #16 Brown ticket round. 
    Two state qualifiers battling it out to see who goes to the Bank.  Beatty had a great regional beating both #2 Koontz 7-0 and #17 Slivka to take home the title.
     
    #10 Goodwin vs Frazier.  4 over 1 potential here. 
    Goodwin had a brutal regional with Beatty, Koontz, Slivka and himself.  He has a win over Frazier over the summer.  Winner gets #9 Wilson to punch a ticket.  Wilson only has 7 matches this season due to injury but has been to state before.
     
    #8ss Harreld vs #17 Slivka ticket round. 
    Slivka was a regional champion year that didn’t make it to state.  Look for him to punch a ticket.
     
    #12 Bryant vs #2 Koontz ticket round. 
    This is the premier ticket round match as both of these kids should be placers.  Bryant has dominated since dropping to 132 with his only loss being Beatty.
     
    1st Round Picks
    Beatty over Lonneman
    Brown over Merkel
    Goodwin over Frazier
    Wilson over Lloyd
    Harreld over Bustamante
    Slivka over Sherwood
    Bryant over Barrett
    Koontz over Walston
     
    Tickets Punched
    Beatty, Koontz, Goodwin, Slivka
     
    Alpha Dog
    Aundre Beatty
     
    138
    State Ranked Wrestlers
    #2 Logan Bailey- Cathedral
    #4 Logan Wagner- Zionsville
    #7 Brendan Mattingly- Carmel
    #8 Jevian Ross- Warren Central
    #14 Dylan Dorman- Greenfield-Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
     
    #6 David Page- Roncalli
    #8 Max Naselroad- Alexandria
     
    Potential Match-ups
    #2 Bailey vs #8 Ross. 
    Brutal matchup of two kids that both should place at state.  Both wrestlers have lost in the ticket round twice in their careers.  Bailey lost to Beatty from Warren Central last year and Seth Johnson as a freshman.  Ross has lost to Wilkerson and Caleb Oliver.  Should be some fireworks In this one.
     
    #2Bailey/#8 Ross vs #7 Mattingly Semis
     
    #4 Wagner waiting in finals
     
    1st Round Picks
    Walsh over Morgan
    Mattingly over Johnson
    Bailey over Miles
    Ross over Lemieux
    Dorman over Smith
    Lawson over Crouch
    Wagner over Page
    Naselroad over Euson
     
    Tickets Punched
    Bailey, Wagner, Mattingly, Dorman
     
    Alpha Dogs
    Logan Bailey
     
    145
    State Ranked Wrestlers
    #1 Alec Viduya- Roncalli
    #6 Chris Wilkerson- Mount Vernon
    #7 Jajuan Anderson- Warren Central
    #9 Jeff Dunasky- Guerin Catholic
    #13 Jake Shafer- Carmel
    #14 Gabe Phillips- Centerville
    #14 Reece Luhmann- Hamilton Southeastern
    #17 Garrett Stewart- Cathedral
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Brady Mckivitz- Perry Meridian
     
    Potential Match-ups
    #9 Dunasky vs #7 Anderson ticket round. 
    This should be a great ticket round matchup.  Dunasky is trying to be Guerins first ever state qualifier.  He lost to Warren Centrals Antwaun Graves last year in the ticket round.  Anderson has wins over Luhmann, Mckivitz, Stewart, Shafer, and Wilkerson.
     
    #8ss Mckivitz vs #14 Phillips first round. 
    Mckivitz has had a solid season with some solid wins and some losses in Perrys brutal schedule.  Luhmann is waiting in the wings for the winner for a ranked ticket round matchup.
     
    #17 Stewart vs #13 Shafer first round. 
    Stewart is a huge 145 but has taken a lot of losses.  Wolf had a great regional tournament overturning some losses from earlier in the year. 
     
    #1 Viduya vs #6 Wilkerson ticket round. 
    This is another brutal ticket round that leaves behind a projected state place winner.  Viduya has been on a different level this year.
     
    1st Round Picks
    Dunasky over McDonald
    Anderson over Bohan
    Luhmann over Nixon
    Phillips over McKivitz
    Wolf over Taylor
    Shafer over Stewart
    Viduya over Linkel
    Wilkerson over Lindamood
     
    Tickets Punched
    Viduya, Anderson, Luhmann, Shafer
     
    Alpha Dog
    Alec Viduya
     
    152
    State Ranked wrestlers
    #1 Brice Coleman- Warren Central
    #3 Bryer Hall- East Central
    #6 Tyce Frejie- Roncalli
    #10 Shane Bates- Zionsville
    #18 Aidan Alford- Mount Vernon
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #4 Noah Baker- Perry Meridian
    #7 Tyler Jones- Lawrence Central
    #8 Tyler Vredeveld- Centerville
     
    Potential Match-ups
    #4ss Baker vs #18 Alford first round. 
    Bake'rs match count is not indicative of his skill.  Should be a great match followed with a ticket round date with #10 Bates.
     
    #3 Hall vs #6 Frejie ticket round. 
    This is a huge matchup.  Hall is trying to get back to state after losing to Leavell last year in the ticket round.  Frejie has been to the show several times and doesn’t want to end his career at New Castle. 
     
    #1 Coleman vs #8ss Vredeveld. 
    Centerville's only loss this year is to Bryer Hall in the Regional finals.  Coleman is looking to make his first trip to state after losing to Rodgers in the ticket round last year.
     
    #3Hall/#6 Frejie vs #1 Coleman Finals
     
    1st Round Picks
    Bates over Foster
    Baker over Alford
    Hall over Ginella
    Frejie over Urasky
    Jones over Wills
    Mobley over McLaren
    Coleman over Lemaster
    Vredeveld over Fox
     
    Tickets Punched
    Coleman, Hall, Bates, Jones
     
    Alpha Dog
    Brice Coleman
     
    160
    State Ranked Wrestlers
    #3 Elliott Rodgers- Cathedral
    #4 Cooper Noehre- Greenfield Central
    #12 Dante Akins- Indianapolis Lutheran
    #14 Damon Mcclain- Warren Central
    #15 Andrew Roth- Lawrenceburg
    #20 Luke Davis- Zionsville
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Josh Moore- Southport
    #8 Max Hayes- Mount Vernon
     
    Potential Match-ups
    This weight is pretty spread out on the top ranked wrestlers.
     
    #8SS Max Hayes vs #14 Damon McClain first round. 
    Hayes has been a tough wrestler for years. McClain has been wrestling well winning the Marion County and MIC tournaments. 
     
    #14 McClain vs #20 Davis ticket round. 
    Davis is coming off a great Regional tournament and is rewarded with the higher ranked McClain in ticket round.
     
    #15 Roth vs #12 Akins. 
    Akins has to get through a very tough Goodner first from the Deaf school.  He pinned Hayes last week.  I could be wrong, but Akins might be the first state qualifier for Lutheran.
     
    #3 Rodgers vs #4 Noehre in semis to rematch the state finals from last year. 
    Their matchup earlier this year ended with a crazy funk roll from Rodgers for the win late in the third.
     
    1st Round Picks
    Rodgers over Moore
    Williamson over Carr
    Noehre over Butterfield
    Mitchell over Lowe
    Davis over Payne
    McClain over Hayes
    Roth over Weakley
    Akins over Goodner
     
    Tickets Punched
    Noehre, McClain, Rodgers, Akins
     
    Alpha Dogs
    Cooper Noehre and Elliott Rodgers
     
    170
    State Ranked Wrestlers
    #7 Tyler Wagner- Cathedral
    #8 Bradley Harrington- North Central
    #9 Gabe Davin Carmel
    #15 Tytus Ragle- New Castle
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #3 Jajuan Dale- Perry Meridian
    #6 Chase Poynter- Zionsville
    #7 Ronan Hiner- Hamilton Southeastern
    #8 Ty Welliever- Southmont
     
    Potential Match-ups
    #4SS Dale vs #8SS Welliever first round. 
    Winner gets #8 Harrington in the ticket round.  Harrington is a huge 170 after making the drop from 182 earlier in the year. 
     
    #9 Davin vs #15 Ragle ticket round. 
    Really tough ticket round for Ragle who was winning in Regional finals before getting thrown and pinned. 
     
    #6SS Poynter vs Mpole. 
    Mpole is an unbelievable athlete with a great story of how he came to the United States.  Winner has Malson/Bishop in ticket round.
     
    #7 Wagner vs #7ss Hiner. 
    These two have wrestled each other their whole lives.  Don’t expect Hiner to get blown out, he may even steal this ticket from Cathedral.
     
    1st Round Picks
    Dale over Welliever
    Harrington over Calderon
    Davin over Mosconi
    Ragle over Rice
    Bishop over Malson
    Mpole over Poynter
    Wagner over Rullman
    Hiner over Ortel
     
    Tickets Punched
    Harrington, Wagner, Davin, Mpole
     
    Alpha Dog
    Bradley Harrington
     
    182
    State Ranked Wrestlers
    #4 Aidan Warren- Perry Meridian
    #6 Johnny Parker- Cathedral
    #12 Hayden Filipovich- Indianapolis Lutheran
    #13 Garret Sharp- Carmel
    #16 Kole Viel- East Central
    #18 Dawson McCloud- North Montgomery
    #20 Gavin Keesee- Franklin Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Riley Woodall- Southmont
     
    Potential Match-ups
    #18 McCloud vs Myers. 
    McCloud has had a great season is looking to continue it against the Iron Bear’s son.  Ticket round matchup vs Filipovich who is also trying to get Lutheran to Bankers Life.
     
    #4 Warren vs #7SS Woodall. 
    Warren has two trips to state in two attempts.  Woodall is trying to match his brothers Middle School State Title last weekend.
     
    #16 Viel vs #20 Keesee first round
    Followed by a matchup with #13 Sharp in the ticket round.  This quarter bracket is brutal with 3 ranked wrestlers.
     
    1st Round Picks
    Mccloud over Myers
    Filipovich over Lawler
    Parker over Broom
    Sullivan over Orcutt
    Warren over Mcgill
    Woodall over Gillespie
    Viel over Keesee
    Sharp over hanson
     
    Tickets Punched
    Warren, Parker, Filipovich, Sharp
     
    Alpha Dog
    Aidan Warren
     
    195
    State Ranked Wrestlers
    #1 Silas Allred- Shenandoah
    #3 JD Farrell-cFishers
    #4 Kyle Krummen- East Central
    #9 Zach White- Carmel
    #12 Excell Brooks- Lawrence North
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #5 Jacob Huffman- Cathedral
    #6 Jeff McClure- Perry Meridian
    #7 Isiah Martin- Brebuf Jesuit
    #8 Richard Clevenger- New Palestine
     
    Potential Match-ups
    Other than Silas, this weight had 2 unranked regional champions and is wide open.
     
    #3 Farrell vs #12 Brooks ticket round. 
    Farrell has had a great season including taking Silas down at Connersville.  Brooks is incredibly athletic and is a tough matchup for anyone.
     
    #8SS Clevenger vs #4 Krummen
    Clevenger has had a great junior campaign including winning the brutal Perry Meridian regional.  Krummen just took his first loss to Allred last weekend.
     
    White vs McCloud
    Rematch from earlier in the year where White took a 7-5 decision home.  Followed by a matchup with Jacob Huffman from Cathedral.  I predict the winner of the first round match will knock out the Pendleton regional champ.
     
    #3 Farrell vs #1 Allred
    Rematch from Spartan Classic in finals.
     
    1st Round Picks
    Farrell over Beard
    Brooks over Orcutt
    Clevenger over Arvin
    Krummen over Martin
    Huffman over Shaffer
    White tossup McCloud
    Allred over Lovell
    McClure over Dreher
     
    Tickets Punched
    Allred, Farrell, Krummen, (White or McCloud)
     
    Alpha Dog
    Silas Allred
     
    220
    State Ranked Wrestlers
    #2 Drew Webster- North Montgomery
    #10 Deshawn Young- Franklin Central
    #12 David Guhl- Cathedral
    #16 Alex Hernandez- Warren Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Parker Smitley- Mount Vernon
    #7 Cameron Brown- New Castle
    #8 Justin Stephens- Pendleton Heights
     
    Potential Match-ups
    A lot of great matchups first and second round.  Most of the top dogs are separated until semi finals though.  Taylor and Van Beynen should be good.  Young and Smitley.
     
    #2 Webster vs #12 Guhl ticket round. 
    Webster has been on fire this year.  Guhl got a very unfortunate draw for having such a great season.
     
    #16 Hernandez vs #7SS Brown. 
    These two have wrestled 4 times this season.  Brown won the first one with Hernandez winning the next 3.  Should be a great first round matchup with winner getting Blaine Pierce from Richmond to go to the Bank.
     
    1st Round Picks
    Stephens over Lewis
    Van Beynen over Taylor
    Young over Smitley
    Shafer over Arvin
    Webster over Rowlett
    Guhl over Goodall
    Pierce over Schilling
    Hernandez over Brown
     
    Tickets Punched
    Webster, Young, Hernandez, Van Beynen
     
    Alpha Dog 
    Drew Webster
     
    285
    State Ranked Wrestlers
    #2 Andrew Irick- Hamilton Southeastern
    #5 Holder Parsons- Cathedral
    #6 Cade Campbell- Pendleton Heights
    #9 Antone Alexander- Franklin Central
    #12 Dennis Hubbard- Warren Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Kolt Keller CC
    #7 Josh Berger NE
     
    Potential Match-ups
    #6SS Keller vs #7SS Berger- First Round
    Followed up with a match-up with #9 Antone Alexander. 
     
    #2 Irick vs #6 Campbell- Ticket Round 
    These two have wrestled a few times this year with Irick coming out ahead both times.  Brutal draw for Campbell in his senior campaign.
     
    #2 Irick vs #5 Parsons- Finals
     
    1st Round picks
    Keller over Berger
    Alexander over Anderson
    Irick over Pandoli
    Campbell over Keevers
    Hubbard over Snyder
    McDaniel over Myers
    Parsons over Jackson
    Goodall over Platonov
     
    Tickets Punched
    Irick, Parsons, Hubbard, Alexander
     
    Alpha Dogs
    Andrew Irick and Holden Parsons

    View full article
  12. Haha
    bluemonster got a reaction from indianmorg in Top Freshmen Class of 2023   
    I think they started out at Perry Meridian and then migrated North with the NW Settlement 
  13. Like
    bluemonster reacted to ontherise219 in Annual breakdown of Sectional, Regional, Semi-State per the Rankings   
    Cottey did an amazing job 
  14. Like
    bluemonster reacted to gsmith58 in Annual breakdown of Sectional, Regional, Semi-State per the Rankings   
    Darn impressive. That said, it appears Mr. Cottey has opened up a gap. Better step up.😉
  15. Haha
    bluemonster got a reaction from ontherise219 in Top Freshmen Class of 2023   
    I think they started out at Perry Meridian and then migrated North with the NW Settlement 
  16. Haha
    bluemonster got a reaction from backtothemat in Top Freshmen Class of 2023   
    I think they started out at Perry Meridian and then migrated North with the NW Settlement 
  17. Like
    bluemonster got a reaction from Sig40 in Top Freshmen Class of 2023   
    I think they started out at Perry Meridian and then migrated North with the NW Settlement 
  18. Haha
    bluemonster got a reaction from EFuqua in Career Coaching Wins   
    I was searching his name too and couldn’t find it on list. Is there proof he is even a real coach?
  19. Haha
    bluemonster got a reaction from Loki27 in Career Coaching Wins   
    I was searching his name too and couldn’t find it on list. Is there proof he is even a real coach?
  20. Haha
    bluemonster got a reaction from busstogate in Career Coaching Wins   
    I was searching his name too and couldn’t find it on list. Is there proof he is even a real coach?
  21. Like
    bluemonster reacted to navy80 in Regional Brackets   
    Just an fyi 
     
    I called the IHSAA and asked when they would release regional brackets. 
     
    after being on hold for two minutes, I was told it’s up to the respective school to release the brackets. 
     
    I called our regional host AD, he said the IHSAA says the schools can release them anytime after 1pm Tuesday. 
     
    They don’t do this with other sports. Why hold brackets? Can we get the rat to fix it? 
  22. Like
    bluemonster got a reaction from FCFIGHTER170 in Most Regional Qualifiers?   
    Perry Meridian sends 14
  23. Like
    bluemonster reacted to The Zebra in New Castle Semi State   
    New Castle has to be the most stacked semi state of all four. If the ranked wrestlers don’t have any hiccups or bat matchups, the New Castle semi state could have almost every single weight with the nastiest finals matches. I can’t wait to watch that semi state! Am I right or wrong?
  24. Like
    bluemonster reacted to Perseverance in USA vs PA State Champs “Pittsburgh Classic”   
    Silas Allred has been chosen to represent the Team USA All-Stars at the “Rose Bowl of Wrestling”.....The Pittsburgh Classic.  An all senior event for 50+ years, Silas will represent the 195lbs weight class. The event will take place March 14th, at Fitzgerald Fieldhouse on the University of Pittsburgh campus.  The dual meet will not have the 106-113-or heavyweight division.  Rather....it will be 120-220, and have 2 matches at 138 & 195.  Silas (#2 via Flo) will be squaring off against PA State Champ and Michigan commit Gage Garcia #3.
    Tremendous honor for Silas to be selected and represent Shenandoah High School, CIA Wrestling, Indiana Wrestling, as well as his future Nebraska Cornhuskers at this prestigious event.
     
    Other notable participants and match-ups.....
     
    Serrano USA132 (Nebraska Commit)
    138lbs.....1-4 in the country.
    182lbs Poznanski NJ (Rutgers) vs Neijhous (Purdue).
    195 Christensen (Iowa commit) vs Stout (Princeton)
    220lbs Braxton Amos USA (Wisconsin)
     
    I’ve been told complete lineups will be available online soon.  These are simply what I remember through phone conversation. Tickets are now available, and the event will be broadcasted on Flo. 
  25. Like
    bluemonster got a reaction from piscis1956 in Undefeated   
    Off the top of my head:
     
    113 - A. Cottey PM
    120 - Z. Seltzer CHS
     
    152 - B. Coleman WC 
    195 - S. Allred SHS
    285 - D. Keys BB
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.