Jump to content

Way too early sectional preview


Recommended Posts

I got bored and took a look at returning wrestlers at my local sectional. This is what the sectional could look like minus some minor changes like : incoming freshman, weight changes, kids not coming out, kids coming out who weren't out last year, injuries, illness, progress made during the offseason and so forth. While still reeling from the loss of Floyd Central and New Albany, this sectional looks to continue to make a better statement for itself in the state tournament.

 

Sectional #30 Jeffersonville

 

Tell City Returning: 11 Sectional Place Winners, 8 Semi State Qualifiers, 1 State Qualifier

Coy Hammack 10th Sectional CHAMP 106  SQ

Brayden Lain 10th Sectional CHAMP 113 SSQ

Kelby Glenn 10th Sectional Runner up 120 SSQ

Gage Meunier 11th Sectional Runner up 126

Tavor Dupont 12th Sectional 4th 138

Shane Braunecker 12th Sectional CHAMP 145 SSQ

Corey Braunecker 12th Sectional CHAMP 152 SSQ

Nigel Kaiser 12th Sectional 3rd 170 SSQ

Alec Stahly 12th Sectional CHAMP 182 SSQ

Will Kirtley 12th Sectional 4th 220

Chance Bolin 12th Sectional Runner up HWT SSQ

 

Jeffersonville Returning: 11 Sectional Place Winners, 4 Semi State Qualifiers

Collin Cain 10th Sectional 4th 106

Robert Cline 12th Sectional 3rd 113 SSQ

Devin McDaniel 12th Sectional 3rd 120 SSQ

Jeremiah Cain 12th Sectional 3rd 132

Hayden Bartle 10th Sectional 3rd 138 

Connor Giles 12th Sectional Runner up 145 SSQ

Ethan Fox 12th Sectional 3rd 152

Austin Smith 11th Sectional 3rd 160

Jadehn Debman 12th Sectional Runner up 170

Greg Shingleton 12th Sectional Runner up 182

Matthew Munoz 12th Sectional CHAMP HWT SSQ

 

Charlestown Returning: 10 Sectional Place Winners, 5 Semi State Qualifiers

Collin Knox 12th Sectional CHAMP 120 SSQ

Alex Sheehan 10th Sectional 4th 126

Jakob Lewellen 11th Sectional 4th 132

Brayden Moore 11th Sectional 5th 138

Micah Keltner 11th Sectional 5th 145

Ben Phillips 11th Sectional Runner up 152 SSQ

Chris Graham 10th Sectional 4th 160

Deke Brown 12th Sectional CHAMP 170 SSQ

Manuel Ordorica 12th Sectional Runner up 195 SSQ

Lucas Gagnon 12th Sectional 3rd 220 SSQ

 

Corydon Returning: 8 Sectional Place Winners, 2 Semi State Qualifiers

Zane Schreck 10th Sectional 3rd 106 SSQ

Bryson Rowley 11th Sectional Runner up 113 SSQ

Hunter Pitts 10th Sectional 4th 120

Bryce Gentry 10th Sectional 6th 152

Dalton Jenkins 12th Sectional 5th 182

Isaac Gerdon 10th Sectional 4th 195

Chase Straub 12th Sectional 5th 220

Seth Johnson 11th Sectional 4th HWT

 

Eastern Returning: 5 Sectional Place Winners, 2 Semi State Qualifiers

Gabriel Pugh 10th Sectional 6th 113

Nathan Teusch 11th Sectional 5th 126

Mason Martin 12th Sectional CHAMP 132 SSQ

Marcus Martin 12th Sectional Runner up 138 SSQ

Miles Shepard 10th Sectional 6th 182

 

North Harrison Returning: 5 Sectional Place Winners

Ashton McGinnis 11th Sectional 5th 113

Landon Jones 11th Sectional 5th 120

Garret Schroeder 11th Sectional 5th 160

Noah Phelps 11th Sectional 4th 182

Carson Radcliff 11th Sectional 6th HWT

 

Silver Creek Returning: 4 Sectional Place Winners

Gavin Clark 12th Sectional 3rd 126

Cole Bagshaw 10th Sectional 5th 132

TJ Bagshaw 12th Sectional 6th 138

Ross Scully 11th  Sectional 6th 160

 

Salem Returning: 4 Sectional Place Winners

Blake Megaughlin 11th Sectional 4th 145

Ty Sweeney 11th Sectional 6th 170

Nathan Pierce 11th Sectional 5th 195

Porter Howey 11th Sectional 6th 220

 

Crawford County Returning: 3 Sectional Place Winners, 1 Semi State Qualifier

Donnie Feeler 11th Sectional Runner up 106 SSQ

Nick Redden 12th Sectional 6th 145

Gus Wright 11th Sectional 5th 152

 

Borden Returning: 3 Sectional Place Winners

Caleb Saylor 12th Sectional 6th 126

Zane Stotts 12th Sectional 6th 132

Lody Cheatham 11th Sectional 3rd 145

 

Providence Returning: 3 Sectional Place Winners

Henry Lovan 10th Sectional 6th 106

Roy Shrout 11th Sectional 6th 195

Mike Vaughn 12th Sectional 5th HWT

 

New Washington Returning: 1 Sectional Place Winner, 1 Semi State Qualifier

Austin Taylor 12th Sectional CHAMP 160 SSQ

Link to post
Share on other sites

Sectional #29 Jennings County

 

Columbus East Returning: 11 Sectional Place Winners, 6 Semi State Qualifiers

Liam Krueger 10th Sectional CHAMP 106 SSQ

Noah Lykins 11th Sectional CHAMP 113 SSQ

Bo Wagner 10th Sectional 5th 120

Alijah Tungate 11th Sectional 5th 126

Reece Fisher 11th Sectional 3rd 132

Tyler Williams 12th Sectional Runner Up 145 SSQ

Kade Law 11th Sectional CHAMP 152 SSQ

Sam Morrill 12th Sectional CHAMP 160 SSQ

Jaden Durnil 11th Sectional Runner Up 170

James Sawyer 10th Sectional 3rd 195

Ashton Hartwell 11th Sectional CHAMP HWT SSQ

 

Madison Returning: 10 Sectional Place Winners, 4 Semi State Qualifiers

Kelsey Bilz 12th Sectional 3rd 106

Bryce Turner 11th Sectional Runner Up 113

Noah Burkhardt 11th Sectional CHAMP 120 SSQ

Brayden Richards 10th Sectional 6th 132

Emmett Willhite 10th Sectional 5th 138

Luke McCarty 12th Sectional 6th 145

Mason Long 12th Sectional Runner Up 152 SSQ

Van Skinner 10th Sectional 3rd 170 SSQ

Dalton Berry 12th Sectional 3rd 182 SSQ

Dylan Fulton 12th Sectional 5th HWT

 

Seymour Returning: 7 Sectional Place Winners, 1 Semi State Qualifier

Rolando Baltazar 11th Sectional 4th 106

Ed Ramirez 11th Sectional 5th 113

Ty Woods-Weddell 12th Sectional 3rd 120

Sam Castetter 11th Sectional Runner Up 126 SSQ

Ben Kriete 11th Sectional 3rd 138

Brody Shipley 12th Sectional 6th 195

Carlos Ortiz ? Sectional 4th HWT

 

West Washington Returning: 6 Sectional Place Winners

Mason Jones 10th Sectional 6th 106

Wyatt Johnson 10th Sectional 3rd 113

Shevan Griffith 12th Sectional 6th 160

Glen Rankin 12th Sectional 6th 182

Sammy Lyles 11th Sectional 6th 220

Landon Pearson 12th Sectional 3rd HWT

 

Southwestern Returning: 6 Sectional Place Winners, 1 Semi State Qualifier

Cameron Canada 12th Sectional 4th 120

Clifton Hendrickson 11th Sectional 4th 132

Dawson Lichylter 11th Sectional 6th 138

Brandon Smith 11th Sectional 4th 145

Matthew Douglas 10th Sectional 4th 182

Brady McLain 12th Sectional CHAMP 195 SSQ

 

Jennings County Returning: 6 Sectional Place Winners

Evan Sochaki 10th Sectional 4th 113

Carson Sorrells 10th Sectional 6th 120

Teagen Johnson 12th Sectional 4th 126

Joey Moran 12th Sectional 4th 138

Blake Vaught 12th Sectional 6th 152

Zane Ortlieb 12th Sectional Runner Up 220

 

Brown County Returning: 5 Sectional Place Winners, 1 Semi State Qualifier

Chris Luckey 11th Sectional 5th 132

Aiden Vaught 10th Sectional 4th 152

Reid Davis 12th Sectional 5th 170

Lane Mullins 11th Sectional 5th 220

Sam Allen 10th Sectional Runner Up HWT SSQ

 

Switzerland County Returning: 4 Sectional Place Winners, 2 Semi State Qualifiers

Wylden Washnock 10th Sectional 5th 106

Austin Wolf 12th Sectional 3rd 126 SSQ

Jacob Wolf 12th Sectional Runner Up 132 SSQ

Alec Boggs 12th Sectional 4th 195

 

Scottsburg Returning: 4 Sectional Place Winners

Jayden Criswell 12th Sectional Runner Up 120

Gage Muse 10th Sectional 3rd 152

Hunter Richart 10th Sectional 5th 160

Andrew Banet 12th Sectional 6th HWT

 

Columbus North Returning: 4 Sectional Place Winners

Junior Morales 10th Sectional 6th 126

Jared Slocum II 11th Sectional 5th 152

Hector De Dios 11th Sectional 4th 160

Keegan Hill 12th Sectional 5th 182

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Sectional 8 Lafayette Jefferson 

Defending Champion Harrison Raiders

Returning placer winners:

106        Jake Stall McCutcheon – 1st, regional 1st

              Calvin Pickerill Central Catholic  – 3rd

              Hayden Lawhead Carroll – 5th

              Carsyn Williams Jeff – 6th

 

113       Eden Yang Faith 2nd  

              Hayden Galloway Attica 3rd

              Alex Thomas Central Catholic 4th

              Morgan Preston Jeff 5th

              Jury Grubb McCutcheon 6th

 

120        Nate Hennessey Seeger 2nd, regional 2nd

              Jerry Donahue Jeff 4th

              Jacob Frinkel Delphi 5th

              Hunter Simpson Carroll 6th

 

126        Jordan Lear WL 1st, Regional 2nd

              Dylan Baumgartner Jeff 2nd, regional 4th

              Jeremiah Robles McCutcheon 4th

              Tristan Vaughn Harrison 5th

              Cohen Ayers Carroll 6th

 

132        Nova Tuttle Harrison 1st, Regional 3rd

              Andrew Kline Central Catholic 2nd, Regional 4th

             

138        Matt Bayley Harrison 1st, Regional 2nd

              Durya Minor Jeff 3rd

              Thomas Clyde McCutcheon 5th th

 

145        Keegan Adams WL 2nd, Regional 2nd

              Charlie Ensign Jeff 3rd, Regional 3rd

              Joe Ewing Faith 5th

 

152        Tristan Hood Harrison 3rd

              Tristan Robinson Faith 5th

              Jesus Escalara McCutcheon 6th

 

160        Carlos Perez Harrison 1st, Regional 2nd

              Sam Robinson Faith 5th

              Brock Rudolph Seeger 6th

 

170        Spencer Phillips McCutcheon 1st, Regional 1st

              Levi Buck Harrison 2nd, Regional 3rd

              Mac Smart Faith 3rd

              Cergio Santigao Carroll 4th

              Kyle Zickmund Jeff 5th

              Bailey Rucker Delphi 6th

 

182        Conner Barket WL 1st, Regional 1st, SS 2nd

              Travis Gregory Harrison 2nd, Regional 4th

              Daevon Cheeks Jeff 3rd, Regional 3rd

              Jameson Jin Faith 6th

 

195        Kooper Kinsler Delphi 3rd, Regional 3rd

              Patrick Lucas WL 5th

              Elijah Brown Jeff 6th

220        Jacob Raub Jeff 2nd, Regional 2nd

              Clayton Kelly Attica 3rd, Regional 3rd

              Luke Amann WL 4th

              Manuel Magallanes McCutcheon 5th

              Cole Rush Delphi 6th

 

285        Kayden Sowders Jeff 1st, Regional 3rd

              Mason Toth McCutcheon 2nd, Regional 4th

              Mariere Omonode WL 3rd, Regional 1st

              Logan Miller Delphi 5th

              Cade Walker Seeger 6th

Returning entries:

Jeff 12

Harrison 7

McCutcheon 9

West Lafayette  9

Delphi 7

Faith Christian 9

Caroll 11

Seeger 12

Attica 4

Central Catholic 4

 

Returning place winners:

Jeff: Sectional    11                        Regional 5

Harrison: Sectional 7                    Regional 5

McCutcheon: Sectional 7            Regional 3

West Lafayette: Sectional 6         Regional 4

Delphi: Sectional 5                        Regional 1

Attica: Sectional 2                         Regional 1

Faith Christian: Sectional 6          Regional 0

Carroll: Sectional 4                        Regional 0

Seeger: Sectional 3                        Regional 1

Central Catholic: Sectional 3       Regional 1

 

Points Returning: Top 4 teams 

Jeff 145

Harrison 131

McCutcheon 116

West Lafayette 100

 

Harrison won the sectional by 102.5 over runner up Lafayette Jeff, followed by McCutcheon, Attica, and West Lafayette. Their senior exodus includes 7 wrestlers, 5 champions, a 2nd, and a 4th, who scored 147.5 points by themselves. This would have been enough to place 3rd on the day. Harrison has won 9 straight sectionals leading into 2021, Jeff is poised to make their best run since 2007 when they last won the sectional. It should be an interesting team race this coming season, did Harrison graduate too much talent to stay on top or will they reload and take the decade with their 10th sectional in a row? 

Edited by CoachM
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
On ‎7‎/‎1‎/‎2020 at 7:49 PM, CoachM said:

Sectional 8 Lafayette Jefferson 

Defending Champion Harrison Raiders

Returning placer winners:

106        Jake Stall McCutcheon – 1st, regional 1st

              Calvin Pickerill Central Catholic  – 3rd

              Hayden Lawhead Carroll – 5th

              Carsyn Williams Jeff – 6th

 

113       Eden Yang Faith 2nd  

              Hayden Galloway Attica 3rd

              Alex Thomas Central Catholic 4th

              Morgan Preston Jeff 5th

              Jury Grubb McCutcheon 6th

 

120        Nate Hennessey Seeger 2nd, regional 2nd

              Jerry Donahue Jeff 4th

              Jacob Frinkel Delphi 5th

              Hunter Simpson Carroll 6th

 

126        Jordan Lear WL 1st, Regional 2nd

              Dylan Baumgartner Jeff 2nd, regional 4th

              Jeremiah Robles McCutcheon 4th

              Tristan Vaughn Harrison 5th

              Cohen Ayers Carroll 6th

 

132        Nova Tuttle Harrison 1st, Regional 3rd

              Andrew Kline Central Catholic 2nd, Regional 4th

             

138        Matt Bayley Harrison 1st, Regional 2nd

              Durya Minor Jeff 3rd

              Thomas Clyde McCutcheon 5th th

 

145        Keegan Adams WL 2nd, Regional 2nd

              Charlie Ensign Jeff 3rd, Regional 3rd

              Joe Ewing Faith 5th

 

152        Tristan Hood Harrison 3rd

              Tristan Robinson Faith 5th

              Jesus Escalara McCutcheon 6th

 

160        Carlos Perez Harrison 1st, Regional 2nd

              Sam Robinson Faith 5th

              Brock Rudolph Seeger 6th

 

170        Spencer Phillips McCutcheon 1st, Regional 1st

              Levi Buck Harrison 2nd, Regional 3rd

              Mac Smart Faith 3rd

              Cergio Santigao Carroll 4th

              Kyle Zickmund Jeff 5th

              Bailey Rucker Delphi 6th

 

182        Conner Barket WL 1st, Regional 1st, SS 2nd

              Travis Gregory Harrison 2nd, Regional 4th

              Daevon Cheeks Jeff 3rd, Regional 3rd

              Jameson Jin Faith 6th

 

195        Kooper Kinsler Delphi 3rd, Regional 3rd

              Patrick Lucas WL 5th

              Elijah Brown Jeff 6th

220        Jacob Raub Jeff 2nd, Regional 2nd

              Clayton Kelly Attica 3rd, Regional 3rd

              Luke Amann WL 4th

              Manuel Magallanes McCutcheon 5th

              Cole Rush Delphi 6th

 

285        Kayden Sowders Jeff 1st, Regional 3rd

              Mason Toth McCutcheon 2nd, Regional 4th

              Mariere Omonode WL 3rd, Regional 1st

              Logan Miller Delphi 5th

              Cade Walker Seeger 6th

Returning entries:

Jeff 12

Harrison 7

McCutcheon 9

West Lafayette  9

Delphi 7

Faith Christian 9

Caroll 11

Seeger 12

Attica 4

Central Catholic 4

 

Returning place winners:

Jeff: Sectional    11                        Regional 5

Harrison: Sectional 7                    Regional 5

McCutcheon: Sectional 7            Regional 3

West Lafayette: Sectional 6         Regional 4

Delphi: Sectional 5                        Regional 1

Attica: Sectional 2                         Regional 1

Faith Christian: Sectional 6          Regional 0

Carroll: Sectional 4                        Regional 0

Seeger: Sectional 3                        Regional 1

Central Catholic: Sectional 3       Regional 1

 

Points Returning: Top 4 teams 

Jeff 145

Harrison 131

McCutcheon 116

West Lafayette 100

 

Harrison won the sectional by 102.5 over runner up Lafayette Jeff, followed by McCutcheon, Attica, and West Lafayette. Their senior exodus includes 7 wrestlers, 5 champions, a 2nd, and a 4th, who scored 147.5 points by themselves. This would have been enough to place 3rd on the day. Harrison has won 9 straight sectionals leading into 2021, Jeff is poised to make their best run since 2007 when they last won the sectional. It should be an interesting team race this coming season, did Harrison graduate too much talent to stay on top or will they reload and take the decade with their 10th sectional in a row? 

The good news it might be more interesting next year in Tippecanoe  County, and I  like seeing some jazz about the sectional.   Jeff did make a good run in 2015 and was probably there best team in the 9 year time span and was probably better than the 2007 team.   Jeff beat Harrison in dual that year(14-15), but came up a little short in conference, sectionals and regionals.    To be honest,  I think your McCutcheon Mavericks will contend more with Harrison next year then Jeff.  Program is going in the direction and you got some quality back.  Have to find a way to compete in every weight class at sectional to do it.   To note on Harrison,   they by far had the deepest Varsity B and JV and had multiple kids that could of placed at sectionals on the varsity B and they do have one of the stronger freshman classes coming in they've had in a while. The question mark will be in their upper weights.   West Lafayette has some good quality back to but probably not enough depth to compete for title but could shake some points up.  I heard rumor that Harrison was going to put a roman numeral X on the right leg of the singlet like Iowa did when they were going for their 10th consecutive NCAA title back in the 80s.  That would be one of the better signs for the other teams.  But  in all seriousness,  Coach Henry would be too smart for that as it didn't work out well for Iowa. 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.