Jump to content
Sign in to follow this  
Academy

2019 IN vs IL All Star Classic Duals - 25th Annual - March 17

Recommended Posts

Here we go again!  Our top two seniors in each weight will be joining an elite group of Indiana's best to square off with Illinois top two seniors.  Here is a short list of the best our state has to offer that has wrestled in this prestigious event in the past:

Mason Parris Lawrsenceburg, Lucas Davison Chesterton, Andrew Davison Chesterton, Kris Rumph Portage, Gleason Mappes Center Grove, Christian Hunt Yorktown, Zach Melloh Cathedral, Kennie Kerrn Jimtown, Christian Mejia Elkhart Memorial, Breyden Bailey Cathedral, Kyle Hatch Warsaw, Connor Graber Northridge, Jacob McClaine Lebanon, Alec White New Pal, Michael Delapena Merrillville, Kyle Luigs Mater Dei, Brendan Black Hobart, Ryan Surguy Shenandoah, Jordan Radar Peru, Tristan Sellmer Floyd Central, Jose Diaz Wheeler, Jalen Comer Mooresville, Jabin Wright Kokomo, Garrison Lee Monrovia, Gunnar Larson Avon, Thomas Dull Terre Haute North, Jacob Grey Delta, Kain Rust Perry, Jason Crary Munster, Sunny Nier Perry, Kory Cavanaugh Penn, Skyour Turner Warren Central, JC Herring Oak Hill, Logan Stephenson Terre haute, Robert Samuels Lawrence North, Evan Ellis Eastern, Liam Jagow Westfield, Tanner Webster North Montgomery, Eli Stock Monrovia, Alston Bane Richmond, Brad Laughlin Yorktown, Trey McCartney Harrison WL, Zach Todd Yorktown, Fernando Flores Goshen, Carter Noehre Greenfield Central, Noah Lamore Crown Point, Jack Eiteljore Carmel, Jamari Washington Hammond, Sam Hansen Roncalli, Brandon Streck Merrillville, Jacob McClaine Lebanon, Donald Crider Harrison WL, etc.

Blake Rypel Cathedral, Drew Hughes Lowell, Gaige Torres Portage, Brock Hudkins Danville, Blake Glogoiuski Fairfield, Drew Hildebrant Penn, Alex Grino Southmont, Jordan Vaughn Franklin Central, Geoffrey Davis FW Wayne, Austin Slates Penn, Daniel Brookbank Perry, Drake Rhodes Homestead, Evan Eldred Westfield, Daylan Schurg Crown Point, Isaac Eicher Leo, Steven Lawrence Portage, Andrew Herrin Jennings County, Cayden Whitaker Martinsville, Sam Bublick Carmel, Hunter Mote Delphi, Cameron Jones Lawrence North, Luke Elliot Eastbrook, Jake Kleimola Lake Central, Sam Hipple Carmel, Kobe Woods Penn, Sean Galligar Columbus East, Cory Klem Gibson Southern.

I may have missed a few names by accident.  As you can see, Indiana knows how to represent!  

If you know one of the top two seniors that finished in each weight class at this years state finals, please have them contact Matt Behling at matthew.behling@culver.org 

More info to follow!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Here are the top two senior placers in each weight at that we need to connect with:

285 Alex Cartwright Laville, Jamichael Watts North Central

220 AJ Folwer Calumet, Lawson Aiken Brownsburg

195 Nick Willham Greenwood Comm., KJ Roudebush Tipton

182 Carson Brewer Avon, Levon Bellemy Edgewood

170 Nick South Columbus East, Elijah Mahan Roncalli

160 Jordan Slivka Cathedral, Donnell Washington Portage

152 Jake Schoenegge Columbus East, Ethan Hicks Fort Wayne Carroll

145 Alex Mosconi Cathedral, Antwaun Graves Warren Central

138 Cayden Rooks Columbus East, Braxton Alexander Wawasee

132 Asa Garcia Avon, Geremia Brooks Wawasee

126 Hunter Watts Jimtown, Brayden Curtis Yorktown

120 Evan Beasley Northridge, TBA

113 Jacob Moran Portage, TBA

106 TBA, TBA 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mr. Brewer, please send me your email and I will get you all of the details.  Thanks so much, Coach Behling

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On ‎2‎/‎20‎/‎2019 at 5:12 PM, Academy said:

Here are the top two senior placers in each weight at that we need to connect with:

285 Alex Cartwright Laville, Jamichael Watts North Central

220 AJ Folwer Calumet, Lawson Aiken Brownsburg

195 Nick Willham Greenwood Comm., KJ Roudebush Tipton

182 Carson Brewer Avon, Levon Bellemy Edgewood

170 Nick South Columbus East, Elijah Mahan Roncalli

160 Jordan Slivka Cathedral, Donnell Washington Portage

152 Jake Schoenegge Columbus East, Ethan Hicks Fort Wayne Carroll

145 Alex Mosconi Cathedral, Antwaun Graves Warren Central

138 Cayden Rooks Columbus East, Braxton Alexander Wawasee

132 Asa Garcia Avon, Geremia Brooks Wawasee

126 Hunter Watts Jimtown, Brayden Curtis Yorktown

120 Evan Beasley Northridge, TBA

113 Jacob Moran Portage, TBA

106 TBA, TBA 

Curious to see who will represent Indiana at 106lbs. Not a single senior qualified for any of the four semi-state brackets. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.