Jump to content
Sign in to follow this  
Dingo Brigade

2019 New Castle semistate preview and predictions

Recommended Posts

****This article is the hard work of a central Indiana coach who would prefer not to reveal his or her identity Image result for unknown comedian

It might be one of the toughest overall Semi State’s I have ever seen with an average of nearly 6 ranked wrestlers in every weight class.  In almost every quarter-bracket a State ranked or Semi State ranked opponent will be having their seasons ended prematurely. Further, the IHSAA Team Title very well may come down to the first two rounds of the New Castle Semi State with 7 potential matchups between Cathedral and Warren Central. The semistate also features the highest nationally ranked wrestler in Indiana in Silas Allred of Shenandoah. 
 
106
State Ranked Wrestlers
#1 Alex Cottey PM
#4 Suhas Chundi Carmel
#7 Carleton Perry WC
#9 Elijah Anthony Frankfort
#10 Logan Carrender LN
#15 Kody Glithero Roncalli
#18 Sam Crousore HSE
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Evan Dickey Cathedral
#8 Isaiah Otto South Dearborn  
 
Potential Matchups 
#9 Elijah Anthony vs #8ss Isaiah Otto First Round with #10 Logan Carrender looming in the ticket round.  Anthony entered his freshman campaign undefeated going into sectionals losing to #4 Chundi twice headed into Semi state.  Carrender is red hot after winning the Pendleton Regional. 
#7 Carleton Perry vs #7ss Evan Dickey Cathedral first round with #18 Sam Crousore looking to be the first 4 over 1 of the tournament.  Perry pinned Dickey earlier in the year, but Cathedral is known for stepping up their game come tournament time.  Will Dickey be 2019 Andrew Wilson/Elliot Rodgers?He is one of the smaller 106s I've seen in a long time, but his technique is picture perfect.  
#4 Suhas Chundi versus #15 Kody Glithero in the ticket round.  Chundi has a 5-2 win earlier in the season but Roncalli is riding high after 6 champs at the brutal Perry Meridian Regional.  At least 3 ranked guys going home early here.  
#1 Cottey vs winner of #9 Anthony/#10 Carrender Semis
#4 Chundi vs #7 Perry semis
 
1st Round Picks
Cottey over Flowers
Condo over Pritchett
Carrender over Bullock
Anthony over Otto
Crousore over Necessary
Perry over Dickey
Chundi over Busch
Glithero over Williams
 
Tickets Punched in Order
Cottey, Chundi, Perry, Carrender 
 
Alpha Dog
Alex Cottey 
 
113 
State Ranked Wrestlers
#2 Zeke Seltzer Cathedral 
#3 David Pierson WC 
#14 Jake Simone HSE 
#15 Christian White New Pal 
#18 Antonio Jefferson LC
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#5 Andrew Haggerty PM
#6 Anthony Hughes LN
#8 Brac Hooper Carmel
 
Potential Matchups 
#15 Christian White vs #8ss Brac Hooper followed by potentially our second 4 over 1 with #6ss Hughes.  White has the experience and the name to get through this quarter bracket, but don’t expect Hooper or Hughes to lay down for him. 
#3 David Pierson vs #18 Antonio Jefferson.  A rematch from the Marion County finals in the ticket round.  It was a very tight match until the third period when Pierson got on top and secured the win.   
#3 Pierson vs #14 Simone semi-finals in a rematch of the 2018 ticket round.
 
1st Round Picks
Seltzer over Ramsey
Haggerty over Driver
Hughes over Gordon
White over Hooper
Simone over Wilson
Johnson over Galusha
Pierson over Bautista
Jefferson over Seal
 
Tickets Punched in Order
Seltzer, Pierson, Simone, White 
 
Alpha Dogs
Zeke Seltzer and David Pierson 
 
120
State Ranked Wrestlers
#4 Breyden Lowery Roncalli
#5 Carson Eldred Westfield
#10 Chris Stewart WC 
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#4 Harrison Hadley Lapel
#5 Carson Johnson Mount Vernon
#6 Traye Owens New Castle
#7 Parker Mosley NM
#8 Logan Galbraith NC
 
Potential Matchups 
#4ss Hadley vs #6ss Owens first round.  A battle of seniors including Hadley trying to return to state for the second year.  The winner of this matchup gets to do battle with #10 Chris Stewart in the ticket round. Hadley did what he needed to advance at the Pendleton regional, but he'll need to bring his A game to get to the Ticket round this year.
#8ss Galbraith, #7ss Moseley and Nick Morton will all bang it out to try and earn a spot at Bankers Life.  These kids could wrestle 10 different times with a different winner each time.
#4 Lowery vs #5 Eldred Semis.  This one should be a battle between two highly decorated grapplers.  
 
1st Round Picks
Eldred over Donlan
Dennison over Otto
Lowery over Parodi
Johnson over Condo
Owens over Hadley
Stewart over Gunn
Galbraith over Euson
Moseley over Morton
 
Tickets Punched in Order
Lowery, Stewart, Eldred, Galbraith
 
Alpha Dog
Brayden Lowery 
 
126
State Ranked Wrestlers
#6 Lukasz Walendzak Cathedral 
#7 Logan Wagner Zionsville 
#8 Cameron Toole Lebanon 
#9 Chase Wilkerson Mount Vernon 
#11 Jevian Ross Warren Central
#18 Grant Stapleton Lawrenceburg 
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Dalton Huffman
#7 Sam Slivka
 
Potential Matchups 
#6 Walendzak vs #8 Toole first round.  A top eight ranked kid will be knocked out in the first round of semi state.  Winner has undefeated #18 Stapleton in the ticket round.  I would normally go with the experience of Walendzak here but he has taken losses two weeks in a row to kids ranked worse than him. 
#7ss Slivka vs Jared Brown should be good.  Brown had Mattingly dead in the water last year in the ticket round and got pinned while winning by double digits.  Don’t expect him to go down easily after beating Walendzak last week. 
#9 Wilkerson vs #11 Ross in a rematch from North Montgomery Holiday Classic.  Ross got the fall in their dual in December.  Should be a good one. 
#2 Wagner vs #9Wilkerson/#11 Ross Semi Finals.  Wagner has put together a great sophomore campaign, but I suspect this semi finals will be a great matchup. 
 
1st Round Picks
Stapleton over Franco
Toole over Walendzak
Slivka over Fuller
Brown over Lloyd
Wilkerson over Langeman
Ross over Frazier
Wagner over Huffman
McKee over Lonneman
 
Tickets Punched in Order
Toole, Brown, Ross, Wagner
 
Alpha Dog
Logan Wagner
  
132
State Ranked Wrestlers
#2 Alex Viduya Roncalli
#5 Logan Bailey Cathedral
#13 Seth Johnson NM
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#5 Aundre Beatty WC
#8 Sebastian Bryant North Central
 
Potential Matchups 
#5 Bailey vs #5ss Beatty.  A rematch from early December.  Bailey’s experience and win definitely weigh heavily here, however, Beatty is a dangerous wrestler that shouldn’t be overlooked.
#13 Johnson vs #2 Viduya Semis with #5 Bailey in finals.  If it is Viduya in the finals against Bailey it will be a rematch from a January dual where Viduya won 9-2.  Don’t expect the margin to be that high again as Bailey will be prepared for the rematch.
 
1st Round Picks
Brown over Naselroad
Merkel over Defreese
Bailey over Vredeveld
Beatty over Lauy
Viduya over Ramsey
Wilkerson over Boggs
Johnson over Collier
Bryant over Walston
 
Tickets Punched in Order
Merkel, Bailey, Viduya, Johnson
 
Alpha Dog
Alec Viduya
  
138—Nasty weight class where two returning state qualifiers have each other first round.
State Ranked Wrestlers
#2 Tyce Freije Roncalli
#5 Gabe Phillips Centerville
#9 Gabe Smith PM
#12 Jarred Rowlett WC
#13 Kyle Holman Carmel
#16 Andrew Wilson Cathedral
#17 Chris Wilkerson Mount Vernon

Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Adam Negangard East Central
#8 Reece Luhmann HSE
 
Potential Matchups 
#9 Gabe Smith vs #13 Kyle Holman in the ticket round.  These two did not see each other at team state but one top ranked kid will be ending their careers a week earlier than expected. 
#12 Jarred Rowlett vs #16 Andrew Wilson.  Two returning IHSAA State Qualifiers a year ago battle it out in the first round.  Rowlett came out on top in a decision back in December and looks to end his career on the floor of Bankers life.  Wilson is looking for that magic he found a year ago to help his team win another team title. 
#5 Phillips vs #12 Rowlett/#16 Wilson Ticket Round.  No rest for either returning qualifier with undefeated Phillips waiting in the wings.  A SSQ a year ago before injury ended his season is looking to punch his first ticket over someone looking for their second ticket.   
 
1st Round Picks
Wilkerson over Goodwin
Lauy over Walsh
Freije over Johnson-Sparks
Luhmann over Negangard
Holman over Crouch
Smith over Pettiford
Phillips over Poynter
Rowlett over Wilson
 
Tickets Punched in Order
Wilkerson, Freije, Smith, Rowlett
 
Alpha Dog
Tyce Freije
 
145
State Ranked Wrestlers
#2 Bryer Hall South Dearborn 
#4 Aiden Warren PM 
#5 Antwaun Graves WC 
#9 Jeff Dunasky Guerin Catholic 
#20 Terrell Leavell LC
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#8 Joe Theriot Carmel
 
Potential Matchups 
#5 Graves vs #9 Dunasky.  This one should be good as Dunasky knocked of Frejie a few weeks ago at the conference tournament that was still held during the “snow storm” week where everyone else canceled.  Graves is a returning medalist looking to get back on the podium.  Graves is a four time SSQ at 145. 
#2 Hall vs #20 Leavell.  Leavell is battle tested and has been here before and is looking for his first trip to the Bank.   
#3 Mosconi vs #4 Warren Semis in an overtime rematch
#2 Hall vs #5 Graves Semis in a rematch from a 4-3 decision in January.
 
1st Round Picks
Theriot over Alford
Warren over Wilburn
Mosconi over Newlin
Wright over Wolf
Graves over Miles
Dunasky over Lindemood
Hall over Smith
Leavell over Bates
 
Tickets Punched in Order
Warren, Mosconi, Graves, Hall
 
Alpha Dog
Maybe Hall but really whoever has the best day.  Graves beat Mosconi, Mosconi beat Warren, Warren beat Graves at Marion County and Graves pinned Warren at Regionals. 
 
152—Potential state finals match in the ticket round 
State Ranked Wrestlers
#2 Elliot Rodgers Cathedral
#3 Cooper Noehre Greenfield
#4 Brice Coleman WC
#9 Sammy Fair PM
#13 Tytus Ragle New Castle
#14 Easton Williamson Lebanon
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Andrew Roberts Lawrenceburg
#8 Maxwell Hayes Mount Vernon

Potential Matchups 
#2 Rodgers vs #4 Coleman.  About as big of an argument for wrestlebacks as I’ve seen.  This match could easily be under the lights at Bankers Life next week but is instead going to be wrestled in the ticket round.  Someone who should be on the podium next week will be watching from the stands.
#3 Noehre vs #13 Ragle vs #14 Williamson/#8ss Hayes.  A very tough quarter bracket where two top 16 kids will be staying home after strong seasons.
 
1st Round Picks
Rodgers over Williams
Coleman over Sunding
Davin over Goodner
Fair over Roberts
Otto over Atkins
Dunn over Mangus
Noehre over Ragle
Hayes over Williamson
 
Tickets Punched in Order
 (Coleman/Rodgers), Fair, Dunn, Noehre
 
Alpha Dog
Coleman/Rodgers
 
160
State Ranked Wrestlers
#2 Jordan Slivka Cathedral
#3 Brooks Davis PM
#9 Ronan Hiner HSE
#10 Aaron Taylor WC
#12 Jake Lowe NM
#14 Bradley Harrington North Central
#18 Hayden Lohrey Shenandoah
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Andrew Roth Lawrenceburg
#8 Garrett Sharp Carmel
 
Potential Matchups 
Rebein vs #14 Harrington vs Lowe.  An interesting group where 4 of the total 12 losses come from #10 Aaron Taylor.  Rebein is a hammer on top with his wing and could surprise both of the ranked wrestlers here. 
#2 Slivka vs #10 Taylor.  Another Cathedral and Warren matchup.  Taylor has had an up and down year winning the Marion County tournament but definitely has the attributes to pull the upset.  Slivka is, of course, a monster...
Winner gets #9 Hiner who has a win over Taylor at the John Hurrle.  Two top 10 wrestlers seasons will end in this quarter bracket alone. 
#2 vs #3 in the semis with Slivka and Davis 
 
1st Round Picks
Lowe over Bushey
Rebein over Harrington
Lohrey over Morgan
Miller over Moore
Slivka over Taylor
Hiner over Roth
Davis over Williams
Rohrig over Sharp
 
Tickets Punched in Order
Rebein, Miller, Slivka, Davis 

Alpha Dog
Jordan Slivka 
 
170 
State Ranked Wrestlers
#3 Cody Klettheimer Frankton
#5 Elijah Mahan Roncalli
#8 Tucker Coffman Union County
#10 Logan Hart Carmel 
#11 Kyle Saez Westfield
#13 Josh Lowe NM
#17 Drake Kendrex Mount Vernon 
#20 Tyler Wagner Cathedral
 
 
Potential Matchups 
#11 Saez vs #20 Wagner.  Wagner has had a very strong season even if it was done quietly with his #20 ranking.  He has several very good wins and will be looking to help his team win a IHSAA state title. 
#3 Mahan vs # 17 Kendrex.  A lot of tough draws for Mount Vernon with Kendrex doing battle with returning medalist Mahan for a ticket to state.
 #8 Coffman vs #13 Lowe.  The second of the medalists battling another ranked opponent for a spot at the bank with Coffman being the returning 4th place finisher.
#3 Klettheimer vs #10 Hart.  Hart dropping down from 182 a year ago versus the returning 7th place finisher in Kleittheimer.
 
1st Round Picks
Saez over McClain
Wagner over Noble
Mahan over Reynolds
Kendrex over Calderon
Coffman over Rice
Lowe over Battista
Klettheimer over Massey
Hart over Baker
 
Tickets Punched in Order
Saez, Mahan, Coffman, Klettheimer 

Alpha Dog
Cody Klettheimer 
 
182
State Ranked Wrestlers
#8 Cameron Bacon Carmel
#12 Jalen Morgan Elwood
#14 JD Farrell Fishers
#19 Devontay Moore North Central
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#4 Clayton Todd Pendleton Heights
#5 PJ Sterrett Mount Vernon
#8 Jake Combs Hagerstown
 
Potential Matchups 
#4ss Todd vs #14 Farrell first round 
#8ss Combs vs #5ss Sterrett ticket round 
#8 Bacon vs #19 Moore in a rematch of the MIC finals first round 
#8 Bacon vs #12 Morgan Semis with Bacon down a weight class from a year ago and Morgan trying to make it a round further and be on the podium at the Bank. This should be a good one. 
 
1st Round Picks
Filipovich over Black
Farrell over Todd
Combs over Stanley
Sterrett over VanDeventer
Bacon over Moore
Dycus Over Vaughn
Morgan over Woodall
Viel over Goodall
 
Tickets Punched in Order
Farrell, Sterrett, Bacon, Morgan
 
Alpha Dog
Jalen Morgan
  
195 
State Ranked Wrestlers
#1 Silas Allred Shenandoah
#9 KJ Roudebush Tipton
#12 Austin Lane PM
#13 Tremor Bynum PH
#15 Jack Heldt Carmel
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Gavin Keesee Franklin Central
#8 Nathan Bishop WC
 
Potential Matchups 
#15 Heldt vs #9 Roudebush ticket round.  One of these seniors will be staying home next weekend when the other could very easily be on the podium. Roudebush is some kind of athlete. Winner will see #12 Austin Lane in the semis. 
All eyes will be on the Cornhusker commit #1 Silas Allred, a prohibitive favorite.
 
1st Round Picks
Heldt over Beard
Roudebush over Shafer
Lane over Maish
Mills over Pierce
Bynum over Krummen
Keesee over Medlen
Allred over Garcia
Bishop over Shew

Tickets Punched in Order
Roudebush, Lane, Bynum, Allred
 
Alpha Dog
Silas Allred
 
220
State Ranked Wrestlers
#3 Andrew Irick HSE
#4 Kyle Cornwell Elwood
#8 Drew Webster NM
#15 Deshawn Young Franklin Central
#16 Haakon Van Beynen Carmel
#20 David Guhl Cathedral
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Cade Campbell PH
#7 Carlos Mitchell WC
 
Potential Matchups 
#4 Cornwell vs #16 Van Beynen ticket round.  The Carmel phenom will have his hands full with Cornwell looking to finish #1 after losing his ranking at the North Mont Holiday Classic. Cornwell is ranked nationally in some publications.
#7ss Mitchell vs #20 Guhl.  In Mitchell's first tournament after winning a 6A IHSAA Football Title, he took losses to both Guhl and Williams of Avon.  He avenged the Williams loss and is looking to help knock another Cathedral contender out of the series.  
Winner has the privilege of wrestling #3 Irick who took a rubber match loss to #8 Webster.  Irick comes from a long line of bad men from HSE, and is ranked nationally. 
#8 Webster vs #15 Young/Brown.  Young is very athletic and has gone back and forth with Mitchell from Warren.  He is also the Marion County Champion and is looking to punch a ticket to state.  Brown is no slouch and just beat #20 Guhl last week and Mitchell at the MIC. 
Browning/Burton/#6ss Campbell is an interesting quarter bracket where anyone can come out with the golden ticket.
 
1st Round Picks
Cornwell over Mcclure
Van Beynen over Dick
Mitchell over Guhl
Irick over Pandoli
Webster over Badger
Young over Brown
Browning over Arvin
Campbell over Burton
 
Tickets Punched in Order
Cornwell, Irick, Webster, Campbell
 
Alpha Dog
Drew Webster 
 
285 
State Ranked Wrestlers
#1 Jamichael Watts North Central
#9 Dennis Hubbard WC
#10 John Harris Roncalli
#12 Antone Alexander Franklin Central
#17 Crae Kunkelman HSE
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Jonathan Williams Carmel
#7 Zack McQueen Connersville
#8 Josh Berger Northeastern 
 
Potential matchups: 
#10 Harris vs #7ss McQueen
#17 Kunkelman vs #12 Alexander.  A tough draw with Kunkelman getting third each week at sectionals and regionals against a tough FC Alexander who finds a way to win.
#9 Hubbard vs #6ss Williams.  A MIC rematch of an earlier contest where Hubbard got an early fall.  Look for the Greyhound to try and take this match back.
Winner gets #1 Watts in the ticket round.  Hubbard lost a 1-0 match to Watts at the Marion County.  A top 10 kid will be watching state rather than wrestling.
 
1st Round Picks: 
Harris over McDaniel
McQueen over Evans
Keller over Jones
Berger over Wertz
Aherns over Stephens
Kunkelman over Alexander
Watts over Adams
Hubbard over Williams 
 
Tickets Punched in Order
Harris, Keller, Kunkelman, Watts
 
Alpha Dog
Jamichael Watts

Edited by Y2CJ41
typos, formatting

Share this post


Link to post
Share on other sites

All the weights are crazy difficult but 145 is insane! #2,3,4,5 all in the same SS. Somebody is going to have a rough Friday night next weekend

Edited by Loki27

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, Loki27 said:

All the weights are crazy difficult but 145 is insane! #2,3,4,5 all in the same SS. Somebody is going to have a rough Friday night next weekend

picking 145 from semifinals - spend hours studying the records, watching matches on video OR just draw 'em out of a hat.  Likely to have the same chance of getting it right!

Share this post


Link to post
Share on other sites

At 195, Shew (South Vermillion) will be dominant over Nathan Bishop (Warren Central). Very solid wrestler even as a Sophomore, while he’s not ranked in State not Semi-State he is a potential buster in that first round bout. As he is as powerful as an ox. As I’ve heard that he bales hay all summer during his off time. Not to mention impressive tournament wins over Tanner Dreher. However was limited last year with a horrible back injury that almost costed him his seasons and career. But Bishop’s experience does play a role as he is a senior and has more wins under his belt. Not to mention facing more advanced and higher placing opponents. And his schedule is probably tougher as WC doesn’t face any pushover schools. It shall be a good quality match for this first round match but I still stand with Shew over Bishop. Therefore, if said outcome possibly happens. He will have to face a powerhouse in Silas, who just committed to Nebraska which is very stud-like. Clearly Silas has much more experience but I wouldn’t count Shew out quite yet. As Silas is 0-1 vs any SV wrestler as I do believe from middle school State he lost to Roehm of SV. Still little to no chance for Shew to punch his ticket as Silas is a very technical wrestler as I’ve watched him at State last year and was very impressed with his abilities. Good luck to all the wrestlers. 

Edited by Wbishop23
Misspelling

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/6/2019 at 12:16 AM, Dingo Brigade said:

****This article is the hard work of a central Indiana coach who would prefer not to reveal his or her identity Image result for unknown comedian

It might be one of the toughest overall Semi State’s I have ever seen with an average of nearly 6 ranked wrestlers in every weight class.  In almost every quarter-bracket a State ranked or Semi State ranked opponent will be having their seasons ended prematurely. Further, the IHSAA Team Title very well may come down to the first two rounds of the New Castle Semi State with 7 potential matchups between Cathedral and Warren Central. The semistate also features the highest nationally ranked wrestler in Indiana in Silas Allred of Shenandoah. 
 
106
State Ranked Wrestlers
#1 Alex Cottey PM
#4 Suhas Chundi Carmel
#7 Carleton Perry WC
#9 Elijah Anthony Frankfort
#10 Logan Carrender LN
#15 Kody Glithero Roncalli
#18 Sam Crousore HSE
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Evan Dickey Cathedral
#8 Isaiah Otto South Dearborn  
 
Potential Matchups 
#9 Elijah Anthony vs #8ss Isaiah Otto First Round with #10 Logan Carrender looming in the ticket round.  Anthony entered his freshman campaign undefeated going into sectionals losing to #4 Chundi twice headed into Semi state.  Carrender is red hot after winning the Pendleton Regional. 
#7 Carleton Perry vs #7ss Evan Dickey Cathedral first round with #18 Sam Crousore looking to be the first 4 over 1 of the tournament.  Perry pinned Dickey earlier in the year, but Cathedral is known for stepping up their game come tournament time.  Will Dickey be 2019 Andrew Wilson/Elliot Rodgers?He is one of the smaller 106s I've seen in a long time, but his technique is picture perfect.  
#4 Suhas Chundi versus #15 Kody Glithero in the ticket round.  Chundi has a 5-2 win earlier in the season but Roncalli is riding high after 6 champs at the brutal Perry Meridian Regional.  At least 3 ranked guys going home early here.  
#1 Cottey vs winner of #9 Anthony/#10 Carrender Semis
#4 Chundi vs #7 Perry semis
 
1st Round Picks
Cottey over Flowers
Condo over Pritchett
Carrender over Bullock
Anthony over Otto
Crousore over Necessary
Perry over Dickey
Chundi over Busch
Glithero over Williams
 
Tickets Punched in Order
Cottey, Chundi, Perry, Carrender 
 
Alpha Dog
Alex Cottey 
 
113 
State Ranked Wrestlers
#2 Zeke Seltzer Cathedral 
#3 David Pierson WC 
#14 Jake Simone HSE 
#15 Christian White New Pal 
#18 Antonio Jefferson LC
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#5 Andrew Haggerty PM
#6 Anthony Hughes LN
#8 Brac Hooper Carmel
 
Potential Matchups 
#15 Christian White vs #8ss Brac Hooper followed by potentially our second 4 over 1 with #6ss Hughes.  White has the experience and the name to get through this quarter bracket, but don’t expect Hooper or Hughes to lay down for him. 
#3 David Pierson vs #18 Antonio Jefferson.  A rematch from the Marion County finals in the ticket round.  It was a very tight match until the third period when Pierson got on top and secured the win.   
#3 Pierson vs #14 Simone semi-finals in a rematch of the 2018 ticket round.
 
1st Round Picks
Seltzer over Ramsey
Haggerty over Driver
Hughes over Gordon
White over Hooper
Simone over Wilson
Johnson over Galusha
Pierson over Bautista
Jefferson over Seal
 
Tickets Punched in Order
Seltzer, Pierson, Simone, White 
 
Alpha Dogs
Zeke Seltzer and David Pierson 
 
120
State Ranked Wrestlers
#4 Breyden Lowery Roncalli
#5 Carson Eldred Westfield
#10 Chris Stewart WC 
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#4 Harrison Hadley Lapel
#5 Carson Johnson Mount Vernon
#6 Traye Owens New Castle
#7 Parker Mosley NM
#8 Logan Galbraith NC
 
Potential Matchups 
#4ss Hadley vs #6ss Owens first round.  A battle of seniors including Hadley trying to return to state for the second year.  The winner of this matchup gets to do battle with #10 Chris Stewart in the ticket round. Hadley did what he needed to advance at the Pendleton regional, but he'll need to bring his A game to get to the Ticket round this year.
#8ss Galbraith, #7ss Moseley and Nick Morton will all bang it out to try and earn a spot at Bankers Life.  These kids could wrestle 10 different times with a different winner each time.
#4 Lowery vs #5 Eldred Semis.  This one should be a battle between two highly decorated grapplers.  
 
1st Round Picks
Eldred over Donlan
Dennison over Otto
Lowery over Parodi
Johnson over Condo
Owens over Hadley
Stewart over Gunn
Galbraith over Euson
Moseley over Morton
 
Tickets Punched in Order
Lowery, Stewart, Eldred, Galbraith
 
Alpha Dog
Brayden Lowery 
 
126
State Ranked Wrestlers
#6 Lukasz Walendzak Cathedral 
#7 Logan Wagner Zionsville 
#8 Cameron Toole Lebanon 
#9 Chase Wilkerson Mount Vernon 
#11 Jevian Ross Warren Central
#18 Grant Stapleton Lawrenceburg 
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Dalton Huffman
#7 Sam Slivka
 
Potential Matchups 
#6 Walendzak vs #8 Toole first round.  A top eight ranked kid will be knocked out in the first round of semi state.  Winner has undefeated #18 Stapleton in the ticket round.  I would normally go with the experience of Walendzak here but he has taken losses two weeks in a row to kids ranked worse than him. 
#7ss Slivka vs Jared Brown should be good.  Brown had Mattingly dead in the water last year in the ticket round and got pinned while winning by double digits.  Don’t expect him to go down easily after beating Walendzak last week. 
#9 Wilkerson vs #11 Ross in a rematch from North Montgomery Holiday Classic.  Ross got the fall in their dual in December.  Should be a good one. 
#2 Wagner vs #9Wilkerson/#11 Ross Semi Finals.  Wagner has put together a great sophomore campaign, but I suspect this semi finals will be a great matchup. 
 
1st Round Picks
Stapleton over Franco
Toole over Walendzak
Slivka over Fuller
Brown over Lloyd
Wilkerson over Langeman
Ross over Frazier
Wagner over Huffman
McKee over Lonneman
 
Tickets Punched in Order
Toole, Brown, Ross, Wagner
 
Alpha Dog
Logan Wagner
  
132
State Ranked Wrestlers
#2 Alex Viduya Roncalli
#5 Logan Bailey Cathedral
#13 Seth Johnson NM
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#5 Aundre Beatty WC
#8 Sebastian Bryant North Central
 
Potential Matchups 
#5 Bailey vs #5ss Beatty.  A rematch from early December.  Bailey’s experience and win definitely weigh heavily here, however, Beatty is a dangerous wrestler that shouldn’t be overlooked.
#13 Johnson vs #2 Viduya Semis with #5 Bailey in finals.  If it is Viduya in the finals against Bailey it will be a rematch from a January dual where Viduya won 9-2.  Don’t expect the margin to be that high again as Bailey will be prepared for the rematch.
 
1st Round Picks
Brown over Naselroad
Merkel over Defreese
Bailey over Vredeveld
Beatty over Lauy
Viduya over Ramsey
Wilkerson over Boggs
Johnson over Collier
Bryant over Walston
 
Tickets Punched in Order
Merkel, Bailey, Viduya, Johnson
 
Alpha Dog
Alec Viduya
  
138—Nasty weight class where two returning state qualifiers have each other first round.
State Ranked Wrestlers
#2 Tyce Freije Roncalli
#5 Gabe Phillips Centerville
#9 Gabe Smith PM
#12 Jarred Rowlett WC
#13 Kyle Holman Carmel
#16 Andrew Wilson Cathedral
#17 Chris Wilkerson Mount Vernon

Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Adam Negangard East Central
#8 Reece Luhmann HSE
 
Potential Matchups 
#9 Gabe Smith vs #13 Kyle Holman in the ticket round.  These two did not see each other at team state but one top ranked kid will be ending their careers a week earlier than expected. 
#12 Jarred Rowlett vs #16 Andrew Wilson.  Two returning IHSAA State Qualifiers a year ago battle it out in the first round.  Rowlett came out on top in a decision back in December and looks to end his career on the floor of Bankers life.  Wilson is looking for that magic he found a year ago to help his team win another team title. 
#5 Phillips vs #12 Rowlett/#16 Wilson Ticket Round.  No rest for either returning qualifier with undefeated Phillips waiting in the wings.  A SSQ a year ago before injury ended his season is looking to punch his first ticket over someone looking for their second ticket.   
 
1st Round Picks
Wilkerson over Goodwin
Lauy over Walsh
Freije over Johnson-Sparks
Luhmann over Negangard
Holman over Crouch
Smith over Pettiford
Phillips over Poynter
Rowlett over Wilson
 
Tickets Punched in Order
Wilkerson, Freije, Smith, Rowlett
 
Alpha Dog
Tyce Freije
 
145
State Ranked Wrestlers
#2 Bryer Hall South Dearborn 
#4 Aiden Warren PM 
#5 Antwaun Graves WC 
#9 Jeff Dunasky Guerin Catholic 
#20 Terrell Leavell LC
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#8 Joe Theriot Carmel
 
Potential Matchups 
#5 Graves vs #9 Dunasky.  This one should be good as Dunasky knocked of Frejie a few weeks ago at the conference tournament that was still held during the “snow storm” week where everyone else canceled.  Graves is a returning medalist looking to get back on the podium.  Graves is a four time SSQ at 145. 
#2 Hall vs #20 Leavell.  Leavell is battle tested and has been here before and is looking for his first trip to the Bank.   
#3 Mosconi vs #4 Warren Semis in an overtime rematch
#2 Hall vs #5 Graves Semis in a rematch from a 4-3 decision in January.
 
1st Round Picks
Theriot over Alford
Warren over Wilburn
Mosconi over Newlin
Wright over Wolf
Graves over Miles
Dunasky over Lindemood
Hall over Smith
Leavell over Bates
 
Tickets Punched in Order
Warren, Mosconi, Graves, Hall
 
Alpha Dog
Maybe Hall but really whoever has the best day.  Graves beat Mosconi, Mosconi beat Warren, Warren beat Graves at Marion County and Graves pinned Warren at Regionals. 
 
152—Potential state finals match in the ticket round 
State Ranked Wrestlers
#2 Elliot Rodgers Cathedral
#3 Cooper Noehre Greenfield
#4 Brice Coleman WC
#9 Sammy Fair PM
#13 Tytus Ragle New Castle
#14 Easton Williamson Lebanon
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Andrew Roberts Lawrenceburg
#8 Maxwell Hayes Mount Vernon

Potential Matchups 
#2 Rodgers vs #4 Coleman.  About as big of an argument for wrestlebacks as I’ve seen.  This match could easily be under the lights at Bankers Life next week but is instead going to be wrestled in the ticket round.  Someone who should be on the podium next week will be watching from the stands.
#3 Noehre vs #13 Ragle vs #14 Williamson/#8ss Hayes.  A very tough quarter bracket where two top 16 kids will be staying home after strong seasons.
 
1st Round Picks
Rodgers over Williams
Coleman over Sunding
Davin over Goodner
Fair over Roberts
Otto over Atkins
Dunn over Mangus
Noehre over Ragle
Hayes over Williamson
 
Tickets Punched in Order
 (Coleman/Rodgers), Fair, Dunn, Noehre
 
Alpha Dog
Coleman/Rodgers
 
160
State Ranked Wrestlers
#2 Jordan Slivka Cathedral
#3 Brooks Davis PM
#9 Ronan Hiner HSE
#10 Aaron Taylor WC
#12 Jake Lowe NM
#14 Bradley Harrington North Central
#18 Hayden Lohrey Shenandoah
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Andrew Roth Lawrenceburg
#8 Garrett Sharp Carmel
 
Potential Matchups 
Rebein vs #14 Harrington vs Lowe.  An interesting group where 4 of the total 12 losses come from #10 Aaron Taylor.  Rebein is a hammer on top with his wing and could surprise both of the ranked wrestlers here. 
#2 Slivka vs #10 Taylor.  Another Cathedral and Warren matchup.  Taylor has had an up and down year winning the Marion County tournament but definitely has the attributes to pull the upset.  Slivka is, of course, a monster...
Winner gets #9 Hiner who has a win over Taylor at the John Hurrle.  Two top 10 wrestlers seasons will end in this quarter bracket alone. 
#2 vs #3 in the semis with Slivka and Davis 
 
1st Round Picks
Lowe over Bushey
Rebein over Harrington
Lohrey over Morgan
Miller over Moore
Slivka over Taylor
Hiner over Roth
Davis over Williams
Rohrig over Sharp
 
Tickets Punched in Order
Rebein, Miller, Slivka, Davis 

Alpha Dog
Jordan Slivka 
 
170 
State Ranked Wrestlers
#3 Cody Klettheimer Frankton
#5 Elijah Mahan Roncalli
#8 Tucker Coffman Union County
#10 Logan Hart Carmel 
#11 Kyle Saez Westfield
#13 Josh Lowe NM
#17 Drake Kendrex Mount Vernon 
#20 Tyler Wagner Cathedral
 
 
Potential Matchups 
#11 Saez vs #20 Wagner.  Wagner has had a very strong season even if it was done quietly with his #20 ranking.  He has several very good wins and will be looking to help his team win a IHSAA state title. 
#3 Mahan vs # 17 Kendrex.  A lot of tough draws for Mount Vernon with Kendrex doing battle with returning medalist Mahan for a ticket to state.
 #8 Coffman vs #13 Lowe.  The second of the medalists battling another ranked opponent for a spot at the bank with Coffman being the returning 4th place finisher.
#3 Klettheimer vs #10 Hart.  Hart dropping down from 182 a year ago versus the returning 7th place finisher in Kleittheimer.
 
1st Round Picks
Saez over McClain
Wagner over Noble
Mahan over Reynolds
Kendrex over Calderon
Coffman over Rice
Lowe over Battista
Klettheimer over Massey
Hart over Baker
 
Tickets Punched in Order
Saez, Mahan, Coffman, Klettheimer 

Alpha Dog
Cody Klettheimer 
 
182
State Ranked Wrestlers
#8 Cameron Bacon Carmel
#12 Jalen Morgan Elwood
#14 JD Farrell Fishers
#19 Devontay Moore North Central
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#4 Clayton Todd Pendleton Heights
#5 PJ Sterrett Mount Vernon
#8 Jake Combs Hagerstown
 
Potential Matchups 
#4ss Todd vs #14 Farrell first round 
#8ss Combs vs #5ss Sterrett ticket round 
#8 Bacon vs #19 Moore in a rematch of the MIC finals first round 
#8 Bacon vs #12 Morgan Semis with Bacon down a weight class from a year ago and Morgan trying to make it a round further and be on the podium at the Bank. This should be a good one. 
 
1st Round Picks
Filipovich over Black
Farrell over Todd
Combs over Stanley
Sterrett over VanDeventer
Bacon over Moore
Dycus Over Vaughn
Morgan over Woodall
Viel over Goodall
 
Tickets Punched in Order
Farrell, Sterrett, Bacon, Morgan
 
Alpha Dog
Jalen Morgan
  
195 
State Ranked Wrestlers
#1 Silas Allred Shenandoah
#9 KJ Roudebush Tipton
#12 Austin Lane PM
#13 Tremor Bynum PH
#15 Jack Heldt Carmel
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#7 Gavin Keesee Franklin Central
#8 Nathan Bishop WC
 
Potential Matchups 
#15 Heldt vs #9 Roudebush ticket round.  One of these seniors will be staying home next weekend when the other could very easily be on the podium. Roudebush is some kind of athlete. Winner will see #12 Austin Lane in the semis. 
All eyes will be on the Cornhusker commit #1 Silas Allred, a prohibitive favorite.
 
1st Round Picks
Heldt over Beard
Roudebush over Shafer
Lane over Maish
Mills over Pierce
Bynum over Krummen
Keesee over Medlen
Allred over Garcia
Bishop over Shew

Tickets Punched in Order
Roudebush, Lane, Bynum, Allred
 
Alpha Dog
Silas Allred
 
220
State Ranked Wrestlers
#3 Andrew Irick HSE
#4 Kyle Cornwell Elwood
#8 Drew Webster NM
#15 Deshawn Young Franklin Central
#16 Haakon Van Beynen Carmel
#20 David Guhl Cathedral
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Cade Campbell PH
#7 Carlos Mitchell WC
 
Potential Matchups 
#4 Cornwell vs #16 Van Beynen ticket round.  The Carmel phenom will have his hands full with Cornwell looking to finish #1 after losing his ranking at the North Mont Holiday Classic. Cornwell is ranked nationally in some publications.
#7ss Mitchell vs #20 Guhl.  In Mitchell's first tournament after winning a 6A IHSAA Football Title, he took losses to both Guhl and Williams of Avon.  He avenged the Williams loss and is looking to help knock another Cathedral contender out of the series.  
Winner has the privilege of wrestling #3 Irick who took a rubber match loss to #8 Webster.  Irick comes from a long line of bad men from HSE, and is ranked nationally. 
#8 Webster vs #15 Young/Brown.  Young is very athletic and has gone back and forth with Mitchell from Warren.  He is also the Marion County Champion and is looking to punch a ticket to state.  Brown is no slouch and just beat #20 Guhl last week and Mitchell at the MIC. 
Browning/Burton/#6ss Campbell is an interesting quarter bracket where anyone can come out with the golden ticket.
 
1st Round Picks
Cornwell over Mcclure
Van Beynen over Dick
Mitchell over Guhl
Irick over Pandoli
Webster over Badger
Young over Brown
Browning over Arvin
Campbell over Burton
 
Tickets Punched in Order
Cornwell, Irick, Webster, Campbell
 
Alpha Dog
Drew Webster 
 
285 
State Ranked Wrestlers
#1 Jamichael Watts North Central
#9 Dennis Hubbard WC
#10 John Harris Roncalli
#12 Antone Alexander Franklin Central
#17 Crae Kunkelman HSE
 
Semi-State Ranked Wrestlers
#6 Jonathan Williams Carmel
#7 Zack McQueen Connersville
#8 Josh Berger Northeastern 
 
Potential matchups: 
#10 Harris vs #7ss McQueen
#17 Kunkelman vs #12 Alexander.  A tough draw with Kunkelman getting third each week at sectionals and regionals against a tough FC Alexander who finds a way to win.
#9 Hubbard vs #6ss Williams.  A MIC rematch of an earlier contest where Hubbard got an early fall.  Look for the Greyhound to try and take this match back.
Winner gets #1 Watts in the ticket round.  Hubbard lost a 1-0 match to Watts at the Marion County.  A top 10 kid will be watching state rather than wrestling.
 
1st Round Picks: 
Harris over McDaniel
McQueen over Evans
Keller over Jones
Berger over Wertz
Aherns over Stephens
Kunkelman over Alexander
Watts over Adams
Hubbard over Williams 
 
Tickets Punched in Order
Harris, Keller, Kunkelman, Watts
 
Alpha Dog
Jamichael Watts

At 195, Shew (South Vermillion) will be dominant over Nathan Bishop (Warren Central). Very solid wrestler even as a Sophomore, while he’s not ranked in State not Semi-State he is a potential buster in that first round bout. As he is as powerful as an ox. As I’ve heard that he bales hay all summer during his off time. Not to mention impressive tournament wins over Tanner Dreher. However was limited last year with a horrible back injury that almost costed him his seasons and career. But Bishop’s experience does play a role as he is a senior and has more wins under his belt. Not to mention facing more advanced and higher placing opponents. And his schedule is probably tougher as WC doesn’t face any pushover schools. It shall be a good quality match for this first round match but I still stand with Shew over Bishop. Therefore, if said outcome possibly happens. He will have to face a powerhouse in Silas, who just committed to Nebraska which is very stud-like. Clearly Silas has much more experience but I wouldn’t count Shew out quite yet. As Silas is 0-1 vs any SV wrestler as I do believe from middle school State he lost to Roehm of SV. Still little to no chance for Shew to punch his ticket as Silas is a very technical wrestler as I’ve watched him at State last year and was very impressed with his abilities. Furthermore his outstanding performance throughout this season and last years and he was very aggressive and claimed many championships for himself. Good luck to all the wrestlers. 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.