Jump to content
  • Northview Women's Invitational


    Date: November 20, 2021
    Type: Regular Season
    Northview Women's Invite (Click for event information)
    Team Score
    1. Jay County 103
    2. Columbia City 99
    3. Warren Central 72
    4. Northview 75.5
    5. Lebanon 73
    6. Terre Haute North 64
    7. New Palestine 54
    8. Rochester 50
    9. Greenfield-Central 46
    10. Indian Creek 43
    11. Bellmont 39
    12. Lafayette Jefferson 38
    13. Center Grove 30
    14. Terre Haute South 29
    15. Monrovia 28
    16. Pendleton Heights 23
    17. Greencastle 20
    18. Lake Central 13
    19. Edgewood 12
    20. Southridge 6
    21. Owen Valley 5
    22. Illiana Christian 0

    Details:

    HS Girls - 98

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Kyla Hanna of Pendleton Heights

    Round 1

    • Kyla Hanna (Pendleton Heights) received a bye () (Bye)

    Round 2

    • Kyla Hanna (Pendleton Heights) received a bye () (Bye)

    Round 3

    • () received a bye () (Bye)
     

    HS Girls - 106

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Lizzie Dollar of Jay County
    • 2nd Place - Kayla Beckley of Northview HS
    • 3rd Place - Lilly Shannon of Greenfield Central HS

    Round 1

    • Kayla Beckley (Northview HS) won by fall over Lilly Shannon (Greenfield Central HS) (Fall 3:16)

    Round 2

    • Lizzie Dollar (Jay County) won by fall over Lilly Shannon (Greenfield Central HS) (Fall 1:01)

    Round 3

    • Lizzie Dollar (Jay County) won by fall over Kayla Beckley (Northview HS) (Fall 1:48)
     

    HS Girls - 113

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Faith Vander Laan of Illiana Christian HS
    • 2nd Place - Aurora Roberts of Greencastle High School
    • 3rd Place - Jayla Huelskamp of Jay County
    • 4th Place - Kylie Plock-Johnson of Terre Haute North
    • 5th Place - Alexis Spaulding of Columbia City HS
    • 6th Place - Rebecca Snider of Southridge
    • 7th Place - Bailey Fielding of Northview HS
    • 8th Place - Ally Marks of Lafayette Jeff

    1st Place Match

    • Faith Vander Laan (Illiana Christian HS) won by fall over Aurora Roberts (Greencastle High School) (Fall 1:19)

    3rd Place Match

    • Jayla Huelskamp (Jay County) won by decision over Kylie Plock-Johnson (Terre Haute North) (Dec 6-4)

    5th Place Match

    • Alexis Spaulding (Columbia City HS) won by fall over Rebecca Snider (Southridge) (Fall 0:27)

    7th Place Match

    • Bailey Fielding (Northview HS) won by medical forfeit over Ally Marks (Lafayette Jeff) (MFF)
     

    HS Girls - 120

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Sydney DeLois of New Palestine
    • 2nd Place - Jordan Boyd of Warren Central HS
    • 3rd Place - Phoebe Dowty of Indian Creek
    • 4th Place - Jaidyn Gilbert of Columbia City HS
    • 5th Place - Andrea Hernandez of Bellmont
    • 6th Place - Sopia Buechner of Terre Haute North
    • 7th Place - Maria De LaCruz of Lafayette Jeff
    • 8th Place - Xoey Washington of Terre Haute South

    1st Place Match

    • Sydney DeLois (New Palestine) won by fall over Jordan Boyd (Warren Central HS) (Fall 3:33)

    3rd Place Match

    • Phoebe Dowty (Indian Creek) won by fall over Jaidyn Gilbert (Columbia City HS) (Fall 1:05)

    5th Place Match

    • Andrea Hernandez (Bellmont) won by fall over Sopia Buechner (Terre Haute North) (Fall 0:17)

    7th Place Match

    • Maria De LaCruz (Lafayette Jeff) won by fall over Xoey Washington (Terre Haute South) (Fall 3:58)
     

    HS Girls - 126

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Anna Krejsa of Centergrove
    • 2nd Place - Karagan Edmonds of Lafayette Jeff
    • 3rd Place - Olivia Slaughter of Northview HS
    • 4th Place - Emily Manor of Jay County
    • 5th Place - Jadyn Geller of Rochester HS
    • 6th Place - Bethany DeGraw of Lebanon HS
    • 7th Place - Meka James of Terre Haute South
    • 8th Place - Ezra Wagoner of New Palestine

    1st Place Match

    • Anna Krejsa (Centergrove) won by fall over Karagan Edmonds (Lafayette Jeff) (Fall 0:28)

    3rd Place Match

    • Olivia Slaughter (Northview HS) won by fall over Emily Manor (Jay County) (Fall 3:46)

    5th Place Match

    • Jadyn Geller (Rochester HS) won by fall over Bethany DeGraw (Lebanon HS) (Fall 3:45)

    7th Place Match

    • Meka James (Terre Haute South) won by fall over Ezra Wagoner (New Palestine) (Fall 0:52)
     

    HS Girls - 132

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Hannah Seitzinger of Indian Creek
    • 2nd Place - Lauren Platt of Columbia City HS
    • 3rd Place - Gelissa Reginald of Northview HS
    • 4th Place - Savannah Cope of Pendleton Heights
    • 5th Place - Paisley Sanquenetti of Terre Haute South
    • 6th Place - Hannah Slater of Northview HS
    • 7th Place - Avelan Duran of Warren Central HS

    1st Place Match

    • Hannah Seitzinger (Indian Creek) won by fall over Lauren Platt (Columbia City HS) (Fall 1:37)

    3rd Place Match

    • Gelissa Reginald (Northview HS) won by tech fall over Savannah Cope (Pendleton Heights) (TF 22-7)

    5th Place Match

    • Paisley Sanquenetti (Terre Haute South) won by fall over Hannah Slater (Northview HS) (Fall 0:26)

    7th Place Match

    • Avelan Duran (Warren Central HS) received a bye () (Bye)
     

    HS Girls - 138

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Josie Hause of Monrovia
    • 2nd Place - Trinity Coyne of Bellmont
    • 3rd Place - Lilly Lothridge of Jay County
    • 4th Place - Grace Goodfellow of Illiana Christian HS
    • 5th Place - Abi Elliot of Greenfield Central HS
    • 6th Place - Vivica Chacon of Columbia City HS
    • 7th Place - Kaylee Miles of Terre Haute South
    • 8th Place - Kira Hacker of Illiana Christian HS

    1st Place Match

    • Josie Hause (Monrovia) won by fall over Trinity Coyne (Bellmont) (Fall 3:48)

    3rd Place Match

    • Lilly Lothridge (Jay County) won by decision over Grace Goodfellow (Illiana Christian HS) (Dec 8-4)

    5th Place Match

    • Abi Elliot (Greenfield Central HS) won by major decision over Vivica Chacon (Columbia City HS) (Maj 11-3)

    7th Place Match

    • Kaylee Miles (Terre Haute South) won by fall over Kira Hacker (Illiana Christian HS) (Fall 2:46)
     

    HS Girls - 145

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Ceilia Zingaro of Terre Haute North
    • 2nd Place - Felice Mullinax of Columbia City HS
    • 3rd Place - Jillian Champ of New Palestine
    • 4th Place - Sharyah Drake-Seyers of Warren Central HS
    • 5th Place - Zoey Zambrano of Edgewood HS
    • 6th Place - Jada Stitch of Lebanon HS
    • 7th Place - Hailey Ferguson of Rochester HS

    1st Place Match

    • Ceilia Zingaro (Terre Haute North) won by fall over Felice Mullinax (Columbia City HS) (Fall 4:30)

    3rd Place Match

    • Jillian Champ (New Palestine) won by fall over Sharyah Drake-Seyers (Warren Central HS) (Fall 3:00)

    5th Place Match

    • Zoey Zambrano (Edgewood HS) won by fall over Jada Stitch (Lebanon HS) (Fall 3:29)

    7th Place Match

    • Hailey Ferguson (Rochester HS) received a bye () (Bye)
     

    HS Girls - 152

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Kiersten O`Neill of Warren Central HS
    • 2nd Place - Nachell Gentry of Rochester HS
    • 3rd Place - Jazlyn Gramlin of Lebanon HS
    • 4th Place - Mikail Hail of Warren Central HS
    • 5th Place - Elly Janovsky of Lake Central
    • 6th Place - Julia Champ of New Palestine
    • 7th Place - Miranda Robinette of Pendleton Heights
    • 8th Place - Ashley Sparks of Owen Valley

    1st Place Match

    • Kiersten O`Neill (Warren Central HS) won by fall over Nachell Gentry (Rochester HS) (Fall 0:59)

    3rd Place Match

    • Jazlyn Gramlin (Lebanon HS) won by fall over Mikail Hail (Warren Central HS) (Fall 0:22)

    5th Place Match

    • Elly Janovsky (Lake Central) won by fall over Julia Champ (New Palestine) (Fall 0:37)

    7th Place Match

    • Miranda Robinette (Pendleton Heights) won by fall over Ashley Sparks (Owen Valley) (Fall 0:20)
     

    HS Girls - 160

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Mallory Winner of Jay County
    • 2nd Place - Grace Hirams of Rochester HS
    • 3rd Place - Gabby Deakins of Lebanon HS
    • 4th Place - Emily Ledeczi of Northview HS

    Round 1

    • Mallory Winner (Jay County) won by fall over Grace Hirams (Rochester HS) (Fall 4:42)
    • Gabby Deakins (Lebanon HS) won by fall over Emily Ledeczi (Northview HS) (Fall 1:51)

    Round 2

    • Mallory Winner (Jay County) won by fall over Gabby Deakins (Lebanon HS) (Fall 0:46)
    • Grace Hirams (Rochester HS) won by fall over Emily Ledeczi (Northview HS) (Fall 0:31)

    Round 3

    • Mallory Winner (Jay County) won by fall over Emily Ledeczi (Northview HS) (Fall 0:38)
    • Grace Hirams (Rochester HS) won by fall over Gabby Deakins (Lebanon HS) (Fall 1:41)
     

    HS Girls - 170

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Grace Anne Merchant of Lebanon HS
    • 2nd Place - Tricia Ison of Jay County
    • 3rd Place - Akilah Rusunuguko-Taylor of Warren Central HS
    • 4th Place - Sadie Osburn of Terre Haute North
    • 5th Place - Tabitha Barcus of Columbia City HS
    • 6th Place - Vasey Cruse of Pendleton Heights
    • 7th Place - Madalyn Reed of Greenfield Central HS
    • 8th Place - Bianca Coronado of Lebanon HS

    1st Place Match

    • Grace Anne Merchant (Lebanon HS) won by fall over Tricia Ison (Jay County) (Fall 0:31)

    3rd Place Match

    • Akilah Rusunuguko-Taylor (Warren Central HS) won by medical forfeit over Sadie Osburn (Terre Haute North) (MFF)

    5th Place Match

    • Tabitha Barcus (Columbia City HS) won by fall over Vasey Cruse (Pendleton Heights) (Fall 1:28)

    7th Place Match

    • Madalyn Reed (Greenfield Central HS) won by fall over Bianca Coronado (Lebanon HS) (Fall 4:03)
     

    HS Girls - 182

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Ella Harpold of Greenfield Central HS
    • 2nd Place - Alexandria Brown of Northview HS
    • 3rd Place - Morgan Hughes of Northview HS
    • 4th Place - Michela Clifford of Columbia City HS
    • 5th Place - Mollie Hines of Jay County
    • 6th Place - Flor Reyes of Lebanon HS

    1st Place Match

    • Ella Harpold (Greenfield Central HS) won by fall over Alexandria Brown (Northview HS) (Fall 2:22)

    3rd Place Match

    • Morgan Hughes (Northview HS) won by fall over Michela Clifford (Columbia City HS) (Fall 2:18)

    5th Place Match

    • Mollie Hines (Jay County) won by fall over Flor Reyes (Lebanon HS) (Fall 3:30)

    7th Place Match

    • () received a bye () (Bye)
     

    HS Girls - 195

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Varzidy Batchelor of Northview HS
    • 2nd Place - Kadawn Gao of Owen Valley
    • 3rd Place - Verenicea Gaeta of Lafayette Jeff

    Round 1

    • Kadawn Gao (Owen Valley) won by fall over Verenicea Gaeta (Lafayette Jeff) (Fall 0:47)

    Round 2

    • Varzidy Batchelor (Northview HS) won by fall over Verenicea Gaeta (Lafayette Jeff) (Fall 0:36)

    Round 3

    • Varzidy Batchelor (Northview HS) won by fall over Kadawn Gao (Owen Valley) (Fall 0:59)
     

    HS Girls - 285

    Guaranteed Places

    • 1st Place - Haley Thompson of Columbia City HS
    • 2nd Place - Ayrica DeHart of Edgewood HS
    • 3rd Place - Mattie Afolder of Jay County

    Round 1

    • Ayrica DeHart (Edgewood HS) won by fall over Mattie Afolder (Jay County) (Fall 3:05)

    Round 2

    • Haley Thompson (Columbia City HS) won by fall over Mattie Afolder (Jay County) (Fall 0:09)

    Round 3

    • Haley Thompson (Columbia City HS) won by fall over Ayrica DeHart (Edgewood HS) (Fall 0:55)






×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.