Jump to content

Whitko invitational


Date: December 30, 2017
Type: Regular Season

Team Score
1. Northridge 253.0
2. Central Noble 201.0
3. Marion 183.0
4. Churubusco 153.0
5. Wabash 147.0
6. Concord 138.0
7. Lakeland 112.0
8. Norwell 96.5
9. Fort Wayne Concordia 88.0
10. Fort Wayne Bishop Luers 83.0
11. Fort Wayne Northrop 81.0
12. Mississinewa 78.0
13. Sheridan 50.0
14. Whitko 28.0

Details:

106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Daylen Johnson of Marion
  • 2nd Place - Christian Pfeiffer-Laguerre of Concord
  • 3rd Place - Tonner Johnson of Norwell
  • 4th Place - Jarrod Curtis of Lakeland
  • 5th Place - Shawn Prater of Churubusco
  • 6th Place - Brady Snyder of Northridge

1st Place Match

  • Daylen Johnson (Marion) 21-3, So. over Christian Pfeiffer-Laguerre (Concord) 19-2, So. (SV-1 6-4)

3rd Place Match

  • Tonner Johnson (Norwell) 16-4, So. over Jarrod Curtis (Lakeland) 12-9, Sr. (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Shawn Prater (Churubusco) 15-6, So. over Brady Snyder (Northridge) 16-7, Fr. (Dec 5-4)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Kade Zadylak of Norwell
  • 2nd Place - Justin Puckett of Northridge
  • 3rd Place - Ethan Higgins of Wabash
  • 4th Place - DeAundre James of Northrop
  • 5th Place - Kyle Reed of Whitko
  • 6th Place - Tyler Maggard of Marion

1st Place Match

  • Kade Zadylak (Norwell) 18-2, Jr. over Justin Puckett (Northridge) 19-3, Fr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Ethan Higgins (Wabash) 14-1, Fr. over DeAundre James (Northrop) 10-2, Jr. (Dec 9-8)

5th Place Match

  • Kyle Reed (Whitko) 13-3, Fr. over Tyler Maggard (Marion) 16-6, Sr. (Dec 3-0)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - Evan Beasley of Northridge
  • 2nd Place - Braden Brooks of Wabash
  • 3rd Place - Ethan Chapman of Concordia Lutheran
  • 4th Place - Gage Peterson of Mississinewa
  • 5th Place - Troy Smith of Marion
  • 6th Place - Cameron Galvan of Concord

1st Place Match

  • Evan Beasley (Northridge) 15-1, Jr. over Braden Brooks (Wabash) 15-2, So. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Ethan Chapman (Concordia Lutheran) 14-5, Fr. over Gage Peterson (Mississinewa) 10-5, So. (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Troy Smith (Marion) 21-6, So. over Cameron Galvan (Concord) 10-7, Fr. (Dec 6-1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Tanner Schoeff of Central Noble
  • 2nd Place - Collin Ruemler of Northridge
  • 3rd Place - Joel Barnes of Marion
  • 4th Place - Anthony Long of Wabash
  • 5th Place - Dominic Heath of Churubusco
  • 6th Place - Kobe Walker of Northrop

1st Place Match

  • Tanner Schoeff (Central Noble) 23-1, Jr. over Collin Ruemler (Northridge) 10-3, Fr. (TF-1.5 4:56 (19-3))

3rd Place Match

  • Joel Barnes (Marion) 19-5, Jr. over Anthony Long (Wabash) 12-7, Fr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Dominic Heath (Churubusco) 7-5, So. over Kobe Walker (Northrop) 7-10, So. (Fall 1:26)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - Adam Hooley of Northridge
  • 2nd Place - Eric Reust of Bishop Luers
  • 3rd Place - Kyle Bollinger of Central Noble
  • 4th Place - Kaleb Starr of Marion
  • 5th Place - Branden Kolvoord of Churubusco
  • 6th Place - Kaleb Busz of Whitko

1st Place Match

  • Adam Hooley (Northridge) 20-2, Jr. over Eric Reust (Bishop Luers) 17-2, Sr. (Fall 2:53)

3rd Place Match

  • Kyle Bollinger (Central Noble) 16-2, So. over Kaleb Starr (Marion) 14-8, So. (Fall 0:54)

5th Place Match

  • Branden Kolvoord (Churubusco) 9-11, So. over Kaleb Busz (Whitko) 11-6, Sr. (Dec 11-7)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jadon Miller of Lakeland
  • 2nd Place - Courtland Smith of Mississinewa
  • 3rd Place - Logan Hooley of Northridge
  • 4th Place - Brandt Parsons of Churubusco
  • 5th Place - Eli Maggard of Marion
  • 6th Place - Brenden Stockman of Concord

1st Place Match

  • Jadon Miller (Lakeland) 19-3, Jr. over Courtland Smith (Mississinewa) 6-1, Jr. (Fall 3:44)

3rd Place Match

  • Logan Hooley (Northridge) 5-6, Fr. over Brandt Parsons (Churubusco) 10-14, Jr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Eli Maggard (Marion) 20-7, Sr. over Brenden Stockman (Concord) 6-12, Fr. (Fall 2:40)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Joe Leazier of Churubusco
  • 2nd Place - Austin Moore of Central Noble
  • 3rd Place - Owen Eveler of Northridge
  • 4th Place - Cody McCune of Norwell
  • 5th Place - Kevin Sibal of Concord
  • 6th Place - Jake Cisneros of Wabash

1st Place Match

  • Joe Leazier (Churubusco) 23-1, Sr. over Austin Moore (Central Noble) 24-1, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Owen Eveler (Northridge) 20-2, Sr. over Cody McCune (Norwell) 16-4, So. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Kevin Sibal (Concord) 9-6, Sr. over Jake Cisneros (Wabash) 12-9, Sr. (Fall 2:38)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Giran Kunkel of Central Noble
  • 2nd Place - Julius Graber of Northridge
  • 3rd Place - Chad Grover of Concordia Lutheran
  • 4th Place - Corey Horne of Marion
  • 5th Place - Bailey Stockman of Concord
  • 6th Place - Tyler Andrews of Heritage

1st Place Match

  • Giran Kunkel (Central Noble) 23-3, Jr. over Julius Graber (Northridge) 15-3, Jr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Chad Grover (Concordia Lutheran) 15-4, Sr. over Corey Horne (Marion) 15-6, Sr. (M. For.)

5th Place Match

  • Bailey Stockman (Concord) 12-6, Sr. over Tyler Andrews (Heritage) 8-9, So. (Dec 8-6)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - Connor Mooney of Central Noble
  • 2nd Place - Hayden Gephart of Lakeland
  • 3rd Place - Azael Acosta of Concord
  • 4th Place - Caid Lacey of Northridge
  • 5th Place - Max Sajdik of Churubusco
  • 6th Place - Joe Gonzalez of Northrop

1st Place Match

  • Connor Mooney (Central Noble) 11-2, Jr. over Hayden Gephart (Lakeland) 15-6, Sr. (MD 12-0)

3rd Place Match

  • Azael Acosta (Concord) 12-5, Sr. over Caid Lacey (Northridge) 11-9, So. (MD 10-2)

5th Place Match

  • Max Sajdik (Churubusco) 11-12, Sr. over Joe Gonzalez (Northrop) 9-7, Sr. (Dec 10-4)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Chandler Woenker of Bishop Luers
  • 2nd Place - Parker Hills of Northrop
  • 3rd Place - Tadd Owen of Central Noble
  • 4th Place - Cooper Harris of Concordia Lutheran
  • 5th Place - Harold Moon of Concord
  • 6th Place - Tanner Nash of Lakeland

1st Place Match

  • Chandler Woenker (Bishop Luers) 19-0, Sr. over Parker Hills (Northrop) 16-2, Sr. (Fall 2:59)

3rd Place Match

  • Tadd Owen (Central Noble) 19-5, Sr. over Cooper Harris (Concordia Lutheran) 9-8, Fr. (Fall 0:35)

5th Place Match

  • Harold Moon (Concord) 4-3, Jr. over Tanner Nash (Lakeland) 6-2, Sr. (Dec 6-1)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Noah Cressell of Wabash
  • 2nd Place - Conner Graber of Northridge
  • 3rd Place - Kyler Funk of Mississinewa
  • 4th Place - Cale Gray of Norwell
  • 5th Place - Joey Rucinski of Concordia Lutheran
  • 6th Place - Austin McCullough of Central Noble

1st Place Match

  • Noah Cressell (Wabash) 19-0, Sr. over Conner Graber (Northridge) 21-1, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Kyler Funk (Mississinewa) 14-1, So. over Cale Gray (Norwell) 13-6, So. (MD 18-4)

5th Place Match

  • Joey Rucinski (Concordia Lutheran) 15-2, Sr. over Austin McCullough (Central Noble) 12-7, So. (Fall 0:33)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - Victor Lee of Marion
  • 2nd Place - Mitch Gigli of Bishop Luers
  • 3rd Place - Brandon Bergman of Lakeland
  • 4th Place - Brandon Powell of Concord
  • 5th Place - Justin Samons of Wabash
  • 6th Place - Dan Wickersham of Northridge

1st Place Match

  • Victor Lee (Marion) 22-3, Jr. over Mitch Gigli (Bishop Luers) 13-1, Sr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Brandon Bergman (Lakeland) 15-6, Jr. over Brandon Powell (Concord) 13-8, Sr. (M. For.)

5th Place Match

  • Justin Samons (Wabash) 8-2, Jr. over Dan Wickersham (Northridge) 18-4, Sr. (Dec 11-10)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Levi Leffers of Central Noble
  • 2nd Place - Jordan Contreras of Northridge
  • 3rd Place - Reese Wicker of Churubusco
  • 4th Place - Caleb Miller of Concord
  • 5th Place - Connor Ray of Heritage
  • 6th Place - Grant Warmuth of Wabash

1st Place Match

  • Levi Leffers (Central Noble) 22-1, Jr. over Jordan Contreras (Northridge) 17-5, Sr. (Dec 11-4)

3rd Place Match

  • Reese Wicker (Churubusco) 16-6, So. over Caleb Miller (Concord) 10-4, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Connor Ray (Heritage) 11-6, Jr. over Grant Warmuth (Wabash) 12-8, Fr. (Dec 6-2)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Gabe Watkins of Marion
  • 2nd Place - Omar Khaucha of Northridge
  • 3rd Place - Blake Price of Wabash
  • 4th Place - Joesph Rennaker of Churubusco
  • 5th Place - Jesse Sade of Central Noble
  • 6th Place - Skylar Tackett of Mississinewa

1st Place Match

  • Gabe Watkins (Marion) 18-6, Sr. over Omar Khaucha (Northridge) 8-11, So. (Fall 1:13)

3rd Place Match

  • Blake Price (Wabash) 13-6, Sr. over Joesph Rennaker (Churubusco) 14-11, Sr. (Fall 2:27)

5th Place Match

  • Jesse Sade (Central Noble) 14-7, Sr. over Skylar Tackett (Mississinewa) 9-6, So. (Fall 3:21)



×