Jump to content
Sign in to follow this  

Mooresville Holiday Classic


Date: December 29, 2017
Type: Regular Season

Team Score
1. Yorktown 223.5
2. Brownsburg 220
3. Castle 208
4. Westfield 169
5. Edgewood 165
6. Mooresville 154.5
7. Jennings County 137.5
8. Monrovia 125.5
9. Plainfield 125
10. Greenwood 124
11. Delta 121
12. Martinsville 111.5
13. Seymour 96
14. Terre Haute South 93
15. Homestead 91
16. Bloomington North 85
17. Evansville Central 64.5
18. Franklin Central 63
19. Indianapolis Scecina 60.5
20. 54 60
21. Tri 54
22. Northview 50.5
23. Terre Haute North 47
24. Guerin Catholic 37.5

Details:

106
Guaranteed Places
1st Place - Ben Dalton of Monrovia
2nd Place - Noah Gardner of Edgewood
3rd Place - Dylan Young of Mooresville
4th Place - Isaiah Pichardo of Seymour
5th Place - Blaine Lee of Delta
6th Place - Teagan Johnson of Jennings County
7th Place - Dylan Driver of Westfield
8th Place - Ethan Early of Brownsburg
1st Place Match
Ben Dalton (Monrovia) 22-0, Fr. over Noah Gardner (Edgewood) 13-3, Jr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
Dylan Young (Mooresville) 22-6, Sr. over Isaiah Pichardo (Seymour) 23-5, Jr. (Dec 9-4)
5th Place Match
Blaine Lee (Delta) 16-5, Jr. over Teagan Johnson (Jennings County) 15-7, So. (Dec 5-3)
7th Place Match
Dylan Driver (Westfield) 21-6, Fr. over Ethan Early (Brownsburg) 11-7, Fr. (MD 9-1)
113
Guaranteed Places
1st Place - Kysen Montgomery of Brownsburg
2nd Place - Carson Eldred of Westfield
3rd Place - Devon Casebolt of Castle
4th Place - Zachary Todd of Yorktown
5th Place - John Robinson of Delta
6th Place - Owen Chandler of Seymour
7th Place - Keeghan Overton of Greenwood
8th Place - Gary Bays of Terre Haute South
1st Place Match
Kysen Montgomery (Brownsburg) 14-1, Fr. over Carson Eldred (Westfield) 23-2, So. (Dec 10-3)
3rd Place Match
Devon Casebolt (Castle) 17-2, Jr. over Zachary Todd (Yorktown) 24-2, Sr. (MD 9-0)
5th Place Match
John Robinson (Delta) 13-6, So. over Owen Chandler (Seymour) 20-9, So. (Dec 7-0)
7th Place Match
Keeghan Overton (Greenwood) 16-4, Sr. over Gary Bays (Terre Haute South) 9-8, So. (Fall 4:24)
120
Guaranteed Places
1st Place - Brayden Curtis of Yorktown
2nd Place - Justice Cash of Bloomington North
3rd Place - Victor Antunez of Jennings County
4th Place - Jay Orman of Edgewood
5th Place - Cameron Amento of Evansville Central
6th Place - Brady Drlik of Westfield
7th Place - Braeden Wharton of Northview
8th Place - Jakob Schliessman of Delta
1st Place Match
Brayden Curtis (Yorktown) 18-0, Jr. over Justice Cash (Bloomington North) 27-1, So. (TB-1 6-2)
3rd Place Match
Victor Antunez (Jennings County) 15-1, Sr. over Jay Orman (Edgewood) 13-2, So. (Dec 8-2)
5th Place Match
Cameron Amento (Evansville Central) 17-4, Jr. over Brady Drlik (Westfield) 14-12, So. (Dec 6-1)
7th Place Match
Braeden Wharton (Northview) 14-3, Fr. over Jakob Schliessman (Delta) 10-7, So. (MD 14-1)
126
Guaranteed Places
1st Place - Carson Willis of Castle
2nd Place - Zach Lane of Edgewood
3rd Place - Brycen Denny of Monrovia
4th Place - Spencer Cox of Mooresville
5th Place - Luke Brogan of Westfield
6th Place - Ty Mills of Brownsburg
7th Place - Juron Franklin of Greenwood
8th Place - Thornhill Carter of Plainfield
1st Place Match
Carson Willis (Castle) 17-1, Sr. over Zach Lane (Edgewood) 13-2, Sr. (Fall 2:25)
3rd Place Match
Brycen Denny (Monrovia) 22-1, Sr. over Spencer Cox (Mooresville) 20-5, Sr. (Dec 1-0)
5th Place Match
Luke Brogan (Westfield) 20-7, Sr. over Ty Mills (Brownsburg) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Juron Franklin (Greenwood) 16-10, Jr. over Thornhill Carter (Plainfield) 16-9, Jr. (Dec 2-0)
132
Guaranteed Places
1st Place - Dalton Craig of Jennings County
2nd Place - Zane Sullivan of Edgewood
3rd Place - Evan Lawhead of Brownsburg
4th Place - Nick McGowan of Mooresville
5th Place - LJ Burdon of Plainfield
6th Place - Xayvier Curtis of Yorktown
7th Place - Milo Merkel of Westfield
8th Place - Moses Hamm of Terre Haute South
1st Place Match
Dalton Craig (Jennings County) 15-1, Sr. over Zane Sullivan (Edgewood) 14-2, Sr. (Dec 4-2)
3rd Place Match
Evan Lawhead (Brownsburg) 10-5, Jr. over Nick McGowan (Mooresville) 15-8, Sr. (Fall 3:27)
5th Place Match
LJ Burdon (Plainfield) 21-4, Jr. over Xayvier Curtis (Yorktown) 19-5, Sr. (Dec 10-5)
7th Place Match
Milo Merkel (Westfield) 12-12, So. over Moses Hamm (Terre Haute South) 13-8, So. (Fall 2:15)
138
Guaranteed Places
1st Place - Alex Barr of Yorktown
2nd Place - Matt Kincaid of Castle
3rd Place - Noah Robinson of Westfield
4th Place - Austin Clark of Monrovia
5th Place - Connor Holt of Plainfield
6th Place - Joey Moran of Jennings County
7th Place - Cooper Mansfield of Hamilton Heights
8th Place - Chase Coleman of Franklin Central
1st Place Match
Alex Barr (Yorktown) 23-0, Sr. over Matt Kincaid (Castle) 13-5, Sr. (MD 11-0)
3rd Place Match
Noah Robinson (Westfield) 20-8, Sr. over Austin Clark (Monrovia) 15-9, Sr. (Fall 2:47)
5th Place Match
Connor Holt (Plainfield) 15-7, Fr. over Joey Moran (Jennings County) 12-10, Fr. (Fall 5:00)
7th Place Match
Cooper Mansfield (Hamilton Heights) 16-9, Fr. over Chase Coleman (Franklin Central) 2-3, Fr. (Fall 1:51)
145
Guaranteed Places
1st Place - Colt Rutter of Yorktown
2nd Place - Peyton Asbury of Brownsburg
3rd Place - Austin Heckman of Edgewood
4th Place - Jakob Sheets of Plainfield
5th Place - Ben Inman of Bloomington North
6th Place - Dalton Love of Delta
7th Place - Jacob Freeman of Castle
8th Place - Jake Rokop of Westfield
1st Place Match
Colt Rutter (Yorktown) 21-0, Sr. over Peyton Asbury (Brownsburg) 9-1, So. (MD 9-1)
3rd Place Match
Austin Heckman (Edgewood) 9-2, Jr. over Jakob Sheets (Plainfield) 16-10, Fr. (Fall 4:16)
5th Place Match
Ben Inman (Bloomington North) 22-7, Jr. over Dalton Love (Delta) 11-5, Jr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Jacob Freeman (Castle) 16-3, Sr. over Jake Rokop (Westfield) 10-14, Sr. (Dec 7-0)
152
Guaranteed Places
1st Place - Christian Hunt of Yorktown
2nd Place - Robert Deters of Castle
3rd Place - Brooks Wathen of Jennings County
4th Place - Korbin Lane of Guerin Catholic
5th Place - Jacob Schrader of Greenwood
6th Place - Michael Craig of Mooresville
7th Place - Kyle Saez of Westfield
8th Place - Zack Newton of Seymour
1st Place Match
Christian Hunt (Yorktown) 22-0, Sr. over Robert Deters (Castle) 17-2, So. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Brooks Wathen (Jennings County) 17-3, Jr. over Korbin Lane (Guerin Catholic) 12-3, Sr. (Fall 2:10)
5th Place Match
Jacob Schrader (Greenwood) 24-3, Sr. over Michael Craig (Mooresville) 24-4, Sr. (Fall 1:48)
7th Place Match
Kyle Saez (Westfield) 21-7, Jr. over Zack Newton (Seymour) 14-9, Sr. (Fall 4:35)
160
Guaranteed Places
1st Place - Eric Hiestand of Yorktown
2nd Place - Noah Minor of Northview
3rd Place - Joe Parrish of Homestead
4th Place - Augie Newkirk of Mooresville
5th Place - Jacob Cookerly of Brownsburg
6th Place - Jon Burton of Edgewood
7th Place - Brendan McPike of Terre Haute South
8th Place - Noah Reff of Castle
1st Place Match
Eric Hiestand (Yorktown) 21-1, Jr. over Noah Minor (Northview) 13-7, So. (Dec 6-1)
3rd Place Match
Joe Parrish (Homestead) 21-5, Jr. over Augie Newkirk (Mooresville) 16-11, Jr. (MD 20-12)
5th Place Match
Jacob Cookerly (Brownsburg) 8-6, So. over Jon Burton (Edgewood) 7-6, So. (MD 9-0)
7th Place Match
Brendan McPike (Terre Haute South) 11-5, So. over Noah Reff (Castle) 3-3, . (Dec 8-7)
170
Guaranteed Places
1st Place - Brady Wyro of Homestead
2nd Place - Nick Willham of Greenwood
3rd Place - Zane Beineke of Jennings County
4th Place - Nolan Wampler of Bloomington North
5th Place - Thierry Jean-Baptiste of Brownsburg
6th Place - Mckinley Kemper of Evansville Central
7th Place - Sebastian Brown of Delta
8th Place - Matthew Archer of Edgewood
1st Place Match
Brady Wyro (Homestead) 24-0, Sr. over Nick Willham (Greenwood) 19-1, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Zane Beineke (Jennings County) 17-3, Sr. over Nolan Wampler (Bloomington North) 24-5, Jr. (Dec 10-8)
5th Place Match
Thierry Jean-Baptiste (Brownsburg) 10-6, Jr. over Mckinley Kemper (Evansville Central) 15-3, So. (Dec 3-2)
7th Place Match
Sebastian Brown (Delta) 17-6, Sr. over Matthew Archer (Edgewood) 9-9, So. (MD 14-6)
182
Guaranteed Places
1st Place - Kiave Guerrier of Evansville Central
2nd Place - Ryan Mahoney of Westfield
3rd Place - William Nunn of Castle
4th Place - Micah Dodson of Martinsville
5th Place - Josiah Jackson of Tri Jr-Sr High
6th Place - Nathan Walton of Brownsburg
7th Place - Chase Spears of Plainfield
8th Place - Jacob Stover of Greenwood
1st Place Match
Kiave Guerrier (Evansville Central) 15-0, Sr. over Ryan Mahoney (Westfield) 18-6, Jr. (TF-1.5 4:16 (24-8))
3rd Place Match
William Nunn (Castle) 17-3, Jr. over Micah Dodson (Martinsville) 19-6, So. (Dec 9-5)
5th Place Match
Josiah Jackson (Tri Jr-Sr High) 20-3, Sr. over Nathan Walton (Brownsburg) 11-3, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Chase Spears (Plainfield) 18-6, Sr. over Jacob Stover (Greenwood) 16-9, Jr. (Fall 2:29)
195
Guaranteed Places
1st Place - Griffin Stine of Martinsville
2nd Place - Will Rolley of Castle
3rd Place - Andrew Glaze of Brownsburg
4th Place - Brady Pease of Delta
5th Place - Tyson Enis of Yorktown
6th Place - Kevin Corrales of Seymour
7th Place - Martin Perez of Terre Haute South
8th Place - Jake Aleska of Mooresville
1st Place Match
Griffin Stine (Martinsville) 20-2, Jr. over Will Rolley (Castle) 15-3, Sr. (MD 11-3)
3rd Place Match
Andrew Glaze (Brownsburg) 12-3, Sr. over Brady Pease (Delta) 9-3, Jr. (Fall 2:47)
5th Place Match
Tyson Enis (Yorktown) 12-11, So. over Kevin Corrales (Seymour) 22-8, Jr. (Dec 5-2)
7th Place Match
Martin Perez (Terre Haute South) 9-3, Sr. over Jake Aleska (Mooresville) 11-16, So. (MD 8-0)
220
Guaranteed Places
1st Place - Lawson Aiken of Brownsburg
2nd Place - Grant Walker of Martinsville
3rd Place - Jacob Carter of Castle
4th Place - Deshawn Young of Franklin Central
5th Place - Alex Naylor of Hamilton Heights
6th Place - Blake Roirdan of Monrovia
7th Place - Garrett Sweeney of Plainfield
8th Place - Patrick Moore of Terre Haute North
1st Place Match
Lawson Aiken (Brownsburg) 14-0, Jr. over Grant Walker (Martinsville) 18-5, Sr. (Fall 0:37)
3rd Place Match
Jacob Carter (Castle) 14-8, Jr. over Deshawn Young (Franklin Central) 13-8, So. (Dec 3-0)
5th Place Match
Alex Naylor (Hamilton Heights) 17-7, So. over Blake Roirdan (Monrovia) 2-3, Jr. (Dec 6-2)
7th Place Match
Garrett Sweeney (Plainfield) 8-9, Jr. over Patrick Moore (Terre Haute North) 2-3, Sr. (Fall 0:35)
285
Guaranteed Places
1st Place - Riley McCubbins of Monrovia
2nd Place - Holden Parsons of Yorktown
3rd Place - Jalen Comer of Mooresville
4th Place - Jack Biddle of Plainfield
5th Place - Allen Haire of Terre Haute South
6th Place - Nicholas Milner of Terre Haute North
7th Place - Brock Lofton of Castle
8th Place - Antone Alexander of Franklin Central
1st Place Match
Riley McCubbins (Monrovia) 21-0, Sr. over Holden Parsons (Yorktown) 19-3, So. (TB-1 3-2)
3rd Place Match
Jalen Comer (Mooresville) 19-5, Sr. over Jack Biddle (Plainfield) 19-6, Jr. (SV-1 3-1)
5th Place Match
Allen Haire (Terre Haute South) 15-4, So. over Nicholas Milner (Terre Haute North) 8-12, So. (Fall 3:48)
7th Place Match
Brock Lofton (Castle) 14-5, Sr. over Antone A

Sign in to follow this  



×