Jump to content
Sign in to follow this  

Hoosier Conference


Date: January 14, 2018
Type: Conference Tournament

Team Score
1. Western 304.5
2. West Lafayette 226
3. Rensselaer Central 182
4. Twin Lakes 171
5. Cass 156
6. Tipton 118
7. Benton Central 102
8. Lafayette Central Catholic 94.5
9. Northwestern 77
10. Hamilton Heights 68

Details:

http://www.trackwrestling.com/tw/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=36490132

 

106
Guaranteed Places

    1st Place - Justin Brantley of Western
    2nd Place - Dominic Skees of Lafayette Central Catholic
    3rd Place - Rylin Clemans of Twin Lakes
    4th Place - Micah Moore of Rensselaer Central
    5th Place - Ben VonWerder of West Lafayette
    6th Place - Forfeit Forfeit of Lewis Cass

1st Place Match

    Justin Brantley (Western ) 18-4, Fr. over Dominic Skees (Lafayette Central Catholic) 29-3, Fr. (MD 15-1)

3rd Place Match

    Rylin Clemans (Twin Lakes) 19-7, Fr. over Micah Moore (Rensselaer Central) 20-15, So. (Dec 12-10)

5th Place Match

    Ben VonWerder (West Lafayette) 10-15, Fr. over Forfeit Forfeit (Lewis Cass) 1-3, N/A. (For.)

113
Guaranteed Places

    1st Place - Devonte Henson of Hamilton Heights
    2nd Place - Kolten Rider of Benton Central
    3rd Place - Aiden Belt of Western
    4th Place - Ryan Denton of Twin Lakes
    5th Place - Samuel Miller of Lewis Cass
    6th Place - Blayne Leeman of Northwestern

1st Place Match

    Devonte Henson (Hamilton Heights) 22-8, Fr. over Kolten Rider (Benton Central) 26-8, So. (Fall 5:27)

3rd Place Match

    Aiden Belt (Western ) 15-5, Fr. over Ryan Denton (Twin Lakes) 21-10, Fr. (Fall 2:41)

5th Place Match

    Samuel Miller (Lewis Cass) 21-9, So. over Blayne Leeman (Northwestern) 18-10, Fr. (Fall 1:42)

120
Guaranteed Places

    1st Place - Eli Hickman of Rensselaer Central
    2nd Place - Chandler Ciscell of Western
    3rd Place - Noah Miller of Lewis Cass
    4th Place - Kavyn Watts of Twin Lakes
    5th Place - Isaac Switzer of Lafayette Central Catholic
    6th Place - Tommy Lunsford of Northwestern

1st Place Match

    Eli Hickman (Rensselaer Central) 33-1, So. over Chandler Ciscell (Western ) 18-11, So. (Fall 1:45)

3rd Place Match

    Noah Miller (Lewis Cass) 27-3, Sr. over Kavyn Watts (Twin Lakes) 16-8, Sr. (Dec 7-0)

5th Place Match

    Isaac Switzer (Lafayette Central Catholic) 20-7, So. over Tommy Lunsford (Northwestern) 17-10, Fr. (Fall 3:32)

126
Guaranteed Places

    1st Place - Tyler Milam of West Lafayette
    2nd Place - Zion Cosgray of Twin Lakes
    3rd Place - Gavyn Smith of Lewis Cass
    4th Place - Jaedon Smith of Western
    5th Place - Jake Brinker of Hamilton Heights
    6th Place - Marcos Castorena of Northwestern

1st Place Match

    Tyler Milam (West Lafayette) 20-8, So. over Zion Cosgray (Twin Lakes) 12-8, Jr. (Fall 2:31)

3rd Place Match

    Gavyn Smith (Lewis Cass) 13-8, Jr. over Jaedon Smith (Western ) 3-2, Fr. (Fall 1:49)

5th Place Match

    Jake Brinker (Hamilton Heights) 6-15, So. over Marcos Castorena (Northwestern) 16-15, Fr. (Inj. 0:00)

132
Guaranteed Places

    1st Place - Hunter Cottingham of Western
    2nd Place - Cade Cox of Lewis Cass
    3rd Place - Jayce Flannelly of West Lafayette
    4th Place - Victor Spikes of Benton Central
    5th Place - Bodey Henry of Northwestern
    6th Place - Issac Lashbrook of Twin Lakes

1st Place Match

    Hunter Cottingham (Western ) 31-1, So. over Cade Cox (Lewis Cass) 25-4, Jr. (MD 15-6)

3rd Place Match

    Jayce Flannelly (West Lafayette) 20-14, So. over Victor Spikes (Benton Central) 21-10, Fr. (Fall 0:58)

5th Place Match

    Bodey Henry (Northwestern) 13-5, Fr. over Issac Lashbrook (Twin Lakes) 8-15, Fr. (Dec 4-1)

138
Guaranteed Places

    1st Place - Dylan Goudy of Western
    2nd Place - Brayden Wright of Rensselaer Central
    3rd Place - Alex Fauber of West Lafayette
    4th Place - Cael Bernhardt of Lewis Cass
    5th Place - Dakota Skees of Lafayette Central Catholic
    6th Place - Jack Maxwell of Tipton

1st Place Match

    Dylan Goudy (Western ) 16-7, Jr. over Brayden Wright (Rensselaer Central) 29-6, Jr. (MD 8-0)

3rd Place Match

    Alex Fauber (West Lafayette) 26-4, Sr. over Cael Bernhardt (Lewis Cass) 22-8, So. (Fall 2:47)

5th Place Match

    Dakota Skees (Lafayette Central Catholic) 23-9, So. over Jack Maxwell (Tipton) 13-24, So. (Fall 0:55)

145
Guaranteed Places

    1st Place - Jordan Turpin of Lafayette Central Catholic
    2nd Place - Gabe Smith of Tipton
    3rd Place - Luke Lechner of Western
    4th Place - Tomas Saavedra of Rensselaer Central
    5th Place - Keegan Adams of West Lafayette
    6th Place - Blake Jones of Lewis Cass

1st Place Match

    Jordan Turpin (Lafayette Central Catholic) 28-4, Sr. over Gabe Smith (Tipton) 28-7, Sr. (Fall 1:17)

3rd Place Match

    Luke Lechner (Western ) 22-10, Jr. over Tomas Saavedra (Rensselaer Central) 12-4, Sr. (Fall 4:35)

5th Place Match

    Keegan Adams (West Lafayette) 14-20, Fr. over Blake Jones (Lewis Cass) 13-13, Jr. (Fall 4:12)

152
Guaranteed Places

    1st Place - Donavan Shepherd of Western
    2nd Place - Blake Hicks of Tipton
    3rd Place - Rhys Dodt of Twin Lakes
    4th Place - Alex Myers of Lewis Cass
    5th Place - Shane Collins of West Lafayette
    6th Place - Jesus Escalera of Lafayette Central Catholic

1st Place Match

    Donavan Shepherd (Western ) 20-7, So. over Blake Hicks (Tipton) 19-8, Jr. (MD 11-2)

3rd Place Match

    Rhys Dodt (Twin Lakes) 21-9, Sr. over Alex Myers (Lewis Cass) 17-7, Jr. (Fall 2:09)

5th Place Match

    Shane Collins (West Lafayette) 18-8, So. over Jesus Escalera (Lafayette Central Catholic) 12-8, Fr. (Fall 3:42)

160
Guaranteed Places

    1st Place - Colin Stanley of Rensselaer Central
    2nd Place - Jerry Padgett of Western
    3rd Place - Kaleb Cauble of Twin Lakes
    4th Place - Aaron Barket of West Lafayette
    5th Place - James Fale of Lewis Cass
    6th Place - Felipe Viera of Lafayette Central Catholic

1st Place Match

    Colin Stanley (Rensselaer Central) 29-6, Sr. over Jerry Padgett (Western ) 16-8, Fr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

    Kaleb Cauble (Twin Lakes) 24-8, Jr. over Aaron Barket (West Lafayette) 22-6, Sr. (Dec 4-3)

5th Place Match

    James Fale (Lewis Cass) 16-12, Jr. over Felipe Viera (Lafayette Central Catholic) 15-17, Jr. (Inj. 0:00)

170
Guaranteed Places

    1st Place - Samir Ahsan of West Lafayette
    2nd Place - Dalton Bandelier of Lewis Cass
    3rd Place - Conner Morris of Tipton
    4th Place - Peter Brown of Lafayette Central Catholic
    5th Place - Luke Stohler of Hamilton Heights
    6th Place - Jacob Nugent of Rensselaer Central

1st Place Match

    Samir Ahsan (West Lafayette) 25-4, Jr. over Dalton Bandelier (Lewis Cass) 13-7, Jr. (MD 8-0)

3rd Place Match

    Conner Morris (Tipton) 20-10, So. over Peter Brown (Lafayette Central Catholic) 8-14, So. (Fall 3:27)

5th Place Match

    Luke Stohler (Hamilton Heights) 14-16, So. over Jacob Nugent (Rensselaer Central) 13-18, Jr. (Fall 3:45)

182
Guaranteed Places

    1st Place - KJ Roudebush of Tipton
    2nd Place - Jeremy Pugh of Twin Lakes
    3rd Place - Matt Scott of Western
    4th Place - Eric Munson of Benton Central
    5th Place - Patrick Harris of Northwestern
    6th Place - Caleb Wamsley of Rensselaer Central

1st Place Match

    KJ Roudebush (Tipton) 36-1, Jr. over Jeremy Pugh (Twin Lakes) 27-3, Sr. (Fall 3:01)

3rd Place Match

    Matt Scott (Western ) 29-6, Sr. over Eric Munson (Benton Central) 23-10, Jr. (Fall 1:15)

5th Place Match

    Patrick Harris (Northwestern) 25-5, Sr. over Caleb Wamsley (Rensselaer Central) 18-14, Jr. (Dec 4-3)

195
Guaranteed Places

    1st Place - Bryson Ford of Benton Central
    2nd Place - Luke Lushin of Western
    3rd Place - Mykiel Stallings of West Lafayette
    4th Place - Evan Cardwell of Northwestern
    5th Place - Tyler Lord of Twin Lakes
    6th Place - Ben Korniak of Rensselaer Central

1st Place Match

    Bryson Ford (Benton Central) 32-1, Sr. over Luke Lushin (Western ) 29-5, Sr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

    Mykiel Stallings (West Lafayette) 27-3, Sr. over Evan Cardwell (Northwestern) 25-4, Sr. (Dec 8-5)

5th Place Match

    Tyler Lord (Twin Lakes) 10-14, Sr. over Ben Korniak (Rensselaer Central) 18-20, Sr. (Fall 3:40)

220
Guaranteed Places

    1st Place - Braydon Erb of Western
    2nd Place - Joey Kidwell of West Lafayette
    3rd Place - Alex Naylor of Hamilton Heights
    4th Place - Tyler Hannon of Rensselaer Central
    5th Place - Max Bottoms of Twin Lakes
    6th Place - Kyle Cardwell of Northwestern

1st Place Match

    Braydon Erb (Western ) 29-4, Fr. over Joey Kidwell (West Lafayette) 31-3, Jr. (UTB 3-2)

3rd Place Match

    Alex Naylor (Hamilton Heights) 22-11, So. over Tyler Hannon (Rensselaer Central) 19-14, Sr. (Fall 1:51)

5th Place Match

    Max Bottoms (Twin Lakes) 4-6, Sr. over Kyle Cardwell (Northwestern) 17-12, Fr. (MD 12-2)

285
Guaranteed Places

    1st Place - Sabastian Trent of West Lafayette
    2nd Place - Lane Eubank of Western
    3rd Place - Jason Foster of Benton Central
    4th Place - Matthew Barker of Rensselaer Central
    5th Place - Jeremiah Bush of Twin Lakes
    6th Place - Nate Morgan of Tipton

1st Place Match

    Sabastian Trent (West Lafayette) 32-2, Sr. over Lane Eubank (Western ) 26-6, Jr. (Fall 2:40)

3rd Place Match

    Jason Foster (Benton Central) 28-8, So. over Matthew Barker (Rensselaer Central) 21-15, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

    Jeremiah Bush (Twin Lakes) 19-8, Sr. over Nate Morgan (Tipton) 15-19, Fr. (Fall 0:35)

Sign in to follow this  



×