Jump to content
Sign in to follow this  

Duneland Athletic Conference


Date: January 13, 2018
Type: Conference Tournament

Team Score
1. Portage 275
2. Crown Point 206
3. Merrillville 193
4. Chesterton 188
5. LaPorte 133
6. Lake Central 80
7. Michigan City 69
8. Valparaiso 37.5

Details:
106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jacob Moran of Portage
  • 2nd Place - Martin Cruz of Merrillville
  • 3rd Place - Jacob Carter of Crown Point
  • 4th Place - Isiah Ponce of Lake Central
  • 5th Place - Brandon Bolin of Chesterton
  • 6th Place - Carter Alexander of LaPorte

1st Place Match

  • Jacob Moran (Portage) 21-1, Jr. over Martin Cruz (Merrillville) 28-2, Jr. (Dec 16-12)

3rd Place Match

  • Jacob Carter (Crown Point) 19-11, Fr. over Isiah Ponce (Lake Central) 24-9, Fr. (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Brandon Bolin (Chesterton) 25-12, Fr. over Carter Alexander (LaPorte) 15-17, Jr. (Fall 2:17)
 

113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Ricky Hegedus of Portage
  • 2nd Place - Ian Nelson of LaPorte
  • 3rd Place - Danny Tolin of Chesterton
  • 4th Place - Juan Maldonado of Merrillville
  • 5th Place - Josh Daniels of Lake Central
  • 6th Place - Julio Reyes of Crown Point

1st Place Match

  • Ricky Hegedus (Portage) 12-7, Jr. over Ian Nelson (LaPorte) 30-5, Jr. (TF-1.5 4:00 (16-0))

3rd Place Match

  • Danny Tolin (Chesterton) 28-6, Jr. over Juan Maldonado (Merrillville) 18-12, Jr. (Fall 1:52)

5th Place Match

  • Josh Daniels (Lake Central) 21-10, Fr. over Julio Reyes (Crown Point) 14-16, Sr. (Dec 4-0)
 

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brock Peele of Portage
  • 2nd Place - Ethan Kaiser of Chesterton
  • 3rd Place - Juan Hernandez-Jara of LaPorte
  • 4th Place - Sebastian Cortez of Lake Central
  • 5th Place - Aleksandar Pejovski of Merrillville
  • 6th Place - Austin Clark of Crown Point

1st Place Match

  • Brock Peele (Portage) 20-4, Jr. over Ethan Kaiser (Chesterton) 31-6, Fr. (TF-1.5 4:39 (16-1))

3rd Place Match

  • Juan Hernandez-Jara (LaPorte) 24-7, Sr. over Sebastian Cortez (Lake Central) 14-15, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Aleksandar Pejovski (Merrillville) 15-9, Fr. over Austin Clark (Crown Point) 2-4, So. (Fall 1:28)
 

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Colin Poynter of Portage
  • 2nd Place - Kaellin Kelly of Crown Point
  • 3rd Place - Skyler Gomez of LaPorte
  • 4th Place - Elijah Crague of Lake Central
  • 5th Place - Gavin Layman of Chesterton
  • 6th Place - Cameron Williams of Merrillville

1st Place Match

  • Colin Poynter (Portage) 21-5, Sr. over Kaellin Kelly (Crown Point) 23-6, Sr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Skyler Gomez (LaPorte) 31-5, Sr. over Elijah Crague (Lake Central) 20-10, So. (Fall 3:17)

5th Place Match

  • Gavin Layman (Chesterton) 5-2, Fr. over Cameron Williams (Merrillville) 4-7, Fr. (SV-1 6-4)
 

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - David Taylor of Michigan City
  • 2nd Place - Jacob Maldonado of Merrillville
  • 3rd Place - Collin Taylor of Crown Point
  • 4th Place - James Ferry of Lake Central
  • 5th Place - Alec Luna of Portage
  • 6th Place - Tyson Nisley of LaPorte

1st Place Match

  • David Taylor (Michigan City) 25-3, Sr. over Jacob Maldonado (Merrillville) 22-9, So. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Collin Taylor (Crown Point) 21-9, So. over James Ferry (Lake Central) 20-14, Jr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Alec Luna (Portage) 8-13, Sr. over Tyson Nisley (LaPorte) 21-12, So. (Dec 9-2)
 

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Kris Rumph of Portage
  • 2nd Place - Ian Dembowski of Valparaiso
  • 3rd Place - Jake Burford of Crown Point
  • 4th Place - Ahzsur Ursery of Merrillville
  • 5th Place - Troy Johnson of Chesterton
  • 6th Place - Gabriel Yandek of LaPorte

1st Place Match

  • Kris Rumph (Portage) 15-4, Sr. over Ian Dembowski (Valparaiso) 13-3, Sr. (MD 10-2)

3rd Place Match

  • Jake Burford (Crown Point) 22-6, Jr. over Ahzsur Ursery (Merrillville) 24-6, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Troy Johnson (Chesterton) 28-8, Sr. over Gabriel Yandek (LaPorte) 5-7, So. (Fall 3:44)
 

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Kasper McIntosh of Portage
  • 2nd Place - Brock Ellis of Chesterton
  • 3rd Place - Noah Hollendoner of Crown Point
  • 4th Place - Devin Pope of Merrillville
  • 5th Place - Jerome Anderson of Michigan City
  • 6th Place - Josh Henrich of LaPorte

1st Place Match

  • Kasper McIntosh (Portage) 23-1, Sr. over Brock Ellis (Chesterton) 26-8, Fr. (TF-1.5 6:00 (22-7))

3rd Place Match

  • Noah Hollendoner (Crown Point) 10-6, So. over Devin Pope (Merrillville) 12-8, Jr. (Fall 2:57)

5th Place Match

  • Jerome Anderson (Michigan City) 16-12, Fr. over Josh Henrich (LaPorte) 18-13, So. (Dec 5-4)
 

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Aaron Griggs of Merrillville
  • 2nd Place - Noah Lamore of Crown Point
  • 3rd Place - Zach Nugent of Portage
  • 4th Place - Ryne Beckman of Chesterton
  • 5th Place - Skyler Querry of LaPorte
  • 6th Place - Ryne Riley of Michigan City

1st Place Match

  • Aaron Griggs (Merrillville) 24-6, Sr. over Noah Lamore (Crown Point) 21-2, Sr. (Fall 4:34)

3rd Place Match

  • Zach Nugent (Portage) 16-9, Sr. over Ryne Beckman (Chesterton) 21-9, Sr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Skyler Querry (LaPorte) 22-10, Jr. over Ryne Riley (Michigan City) 3-11, Sr. (Fall 1:53)
 

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - Donnell Washington of Portage
  • 2nd Place - Diego Lemley of Chesterton
  • 3rd Place - Oszkar Kasch of Crown Point
  • 4th Place - Malik Hoover of Merrillville
  • 5th Place - Matt Neff of LaPorte
  • 6th Place - Colin Kwiatkowski of Valparaiso

1st Place Match

  • Donnell Washington (Portage) 22-3, Jr. over Diego Lemley (Chesterton) 21-3, Sr. (Dec 12-6)

3rd Place Match

  • Oszkar Kasch (Crown Point) 26-2, Sr. over Malik Hoover (Merrillville) 21-9, Sr. (Fall 2:52)

5th Place Match

  • Matt Neff (LaPorte) 18-13, So. over Colin Kwiatkowski (Valparaiso) 10-16, Fr. (TF-1.5 4:35 (17-0))
 

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Noah Perez of LaPorte
  • 2nd Place - Drake Guerrero of Portage
  • 3rd Place - Mario Traficanti of Crown Point
  • 4th Place - Evan Bates of Chesterton
  • 5th Place - Jason Streck of Merrillville
  • 6th Place - Milan Djuric of Lake Central

1st Place Match

  • Noah Perez (LaPorte) 26-6, Jr. over Drake Guerrero (Portage) 14-8, Sr. (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Mario Traficanti (Crown Point) 21-6, Sr. over Evan Bates (Chesterton) 25-7, Fr. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Jason Streck (Merrillville) 14-13, Fr. over Milan Djuric (Lake Central) 13-14, So. (Fall 3:00)
 

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Cade Girgenti of Chesterton
  • 2nd Place - Tyjonn Lockett of Merrillville
  • 3rd Place - Ethan Potosky of Crown Point
  • 4th Place - Jeremy Torres of Portage
  • 5th Place - Azayah Hunter of Michigan City
  • 6th Place - Forfeit Forfeit of Unattached

1st Place Match

  • Cade Girgenti (Chesterton) 23-1, Sr. over Tyjonn Lockett (Merrillville) 27-4, Sr. (Fall 2:52)

3rd Place Match

  • Ethan Potosky (Crown Point) 22-4, Jr. over Jeremy Torres (Portage) 16-9, Sr. (SV-1 4-2)

5th Place Match

  • Azayah Hunter (Michigan City) 10-8, Sr. over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.)
 

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - Lucas Davison of Chesterton
  • 2nd Place - Jacob Bondon of Portage
  • 3rd Place - Joseph McIntyre of Valparaiso
  • 4th Place - Dennis Weston of Merrillville
  • 5th Place - Nick Devany of Crown Point
  • 6th Place - Antonio Gutierrez of Lake Central

1st Place Match

  • Lucas Davison (Chesterton) 36-0, Sr. over Jacob Bondon (Portage) 22-5, Sr. (MD 19-6)

3rd Place Match

  • Joseph McIntyre (Valparaiso) 17-9, Sr. over Dennis Weston (Merrillville) 22-9, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Nick Devany (Crown Point) 14-13, Sr. over Antonio Gutierrez (Lake Central) 1-3, Jr. (Fall 4:23)
 

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brandon Streck of Merrillville
  • 2nd Place - Chester Swopes of Portage
  • 3rd Place - Jacob Jeeninga of Crown Point
  • 4th Place - Kyle Simpkins of LaPorte
  • 5th Place - Kevin Mochen of Chesterton
  • 6th Place - John Wilcher of Michigan City

1st Place Match

  • Brandon Streck (Merrillville) 19-1, Sr. over Chester Swopes (Portage) 15-8, Sr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Jacob Jeeninga (Crown Point) 14-8, Sr. over Kyle Simpkins (LaPorte) 24-9, Sr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Kevin Mochen (Chesterton) 28-7, Sr. over John Wilcher (Michigan City) 16-13, Jr. (Fall 3:53)
 

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Michael Foster of Crown Point
  • 2nd Place - Oscar Potts of Michigan City
  • 3rd Place - Ricky Beehn of Portage
  • 4th Place - Nick Garcia of Lake Central
  • 5th Place - Keshawn Lilly of Merrillville
  • 6th Place - Nico Torres of LaPorte

1st Place Match

  • Michael Foster (Crown Point) 23-3, Sr. over Oscar Potts (Michigan City) 13-4, Sr. (Fall 3:05)

3rd Place Match

  • Ricky Beehn (Portage) 10-10, Sr. over Nick Garcia (Lake Central) 15-13, Jr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Keshawn Lilly (Merrillville) 5-4, Sr. over Nico Torres (LaPorte) 14-13, Jr. (Fall 1:53)

 

Sign in to follow this  



×