Type: Conference Tournament
Team | Score |
---|---|
1. Portage | 248 |
2. Crown Point | 205 |
3. Chesterton | 192.5 |
4. Valparaiso | 184.5 |
5. Merrillville | 138.5 |
6. Lake Central | 108 |
7. LaPorte | 93.5 |
8. Michigan City | 19 |
Details:
Tournament Results
106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Moran of Crown Point High School
2nd Place - Brock Peele of Portage High School
3rd Place - Dylan Petrovski of Lake Central High School
4th Place - Ian Nelson of LaPorte High School
5th Place - Nic Krenz of Valparaiso High School
6th Place - Danny Tolin of Chesterton High School
1st Place Match
Jacob Moran (Crown Point High School) 19-1, Fr. over Brock Peele (Portage High School) 21-10, Fr. (Dec 2-0).
3rd Place Match
Dylan Petrovski (Lake Central High School) 19-11, Sr. over Ian Nelson (LaPorte High School) 17-15, Fr. (Dec 12-9).
5th Place Match
Nic Krenz (Valparaiso High School) 8-9, Sr. over Danny Tolin (Chesterton High School) 18-11, Fr. (For.).
113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Rehan Uribe of Crown Point High School
2nd Place - Colin Poynter of Portage High School
3rd Place - Austin Line of Valparaiso High School
4th Place - Jordan Carey of Merrillville High School
5th Place - David Mahaffey of Chesterton High School
6th Place - Ryan Russell of Lake Central High School
1st Place Match
Rehan Uribe (Crown Point High School) 25-2, Fr. over Colin Poynter (Portage High School) 23-7, So. (TB-1 10-9).
3rd Place Match
Austin Line (Valparaiso High School) 28-6, Sr. over Jordan Carey (Merrillville High School) 12-16, Fr. (TF-1.5 3:00 (16-0)).
5th Place Match
David Mahaffey (Chesterton High School) 12-8, . over Ryan Russell (Lake Central High School) 11-17, Fr. (Fall 0:55).
120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Johnathan Moran of Crown Point High School
2nd Place - Ian Dembowski of Valparaiso High School
3rd Place - Skylar Gomez of LaPorte High School
4th Place - Alec Luna of Portage High School
5th Place - Chris Merrill of Chesterton High School
6th Place - Yoshi Nangin of Merrillville High School
1st Place Match
Johnathan Moran (Crown Point High School) 25-1, Jr. over Ian Dembowski (Valparaiso High School) 25-8, So. (Dec 5-0).
3rd Place Match
Skylar Gomez (LaPorte High School) 24-7, So. over Alec Luna (Portage High School) 16-12, So. (Dec 7-3).
5th Place Match
Chris Merrill (Chesterton High School) 16-19, . over Yoshi Nangin (Merrillville High School) 1-5, Fr. (Fall 1:41).
126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Gaige Torres of Portage High School
2nd Place - Michael DeLaPeña of Merrillville High School
3rd Place - Stephen Biancardi of Chesterton High School
4th Place - TJ Dankert of LaPorte High School
5th Place - Marek Bauner of Crown Point High School
6th Place - Jack Walton of Valparaiso High School
1st Place Match
Gaige Torres (Portage High School) 22-4, Sr. over Michael DeLaPeña (Merrillville High School) 26-5, Jr. (Dec 6-5).
3rd Place Match
Stephen Biancardi (Chesterton High School) 22-12, Jr. over TJ Dankert (LaPorte High School) 19-11, So. (Fall 4:35).
5th Place Match
Marek Bauner (Crown Point High School) 18-10, Fr. over Jack Walton (Valparaiso High School) 2-5, Jr. (Fall 4:06).
132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kris Rumph of Portage High School
2nd Place - Jack Tolin of Chesterton High School
3rd Place - Braden Griffin of LaPorte High School
4th Place - Max King of Lake Central High School
5th Place - James Davis of Merrillville High School
6th Place - Brad Rafferty of Valparaiso High School
1st Place Match
Kris Rumph (Portage High School) 21-7, So. over Jack Tolin (Chesterton High School) 31-3, Jr. (SV-1 10-8).
3rd Place Match
Braden Griffin (LaPorte High School) 20-9, Sr. over Max King (Lake Central High School) 16-10, Jr. (MD 12-2).
5th Place Match
James Davis (Merrillville High School) 17-10, Jr. over Brad Rafferty (Valparaiso High School) 3-14, Jr. (For.).
138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Daylan Schurg of Crown Point High School
2nd Place - Tristan Debowski of Valparaiso High School
3rd Place - Malik Hoover of Merrillville High School
4th Place - Tim Gensimore of Portage High School
5th Place - Tristan Pintor of Lake Central High School
6th Place - Jacob Ray of LaPorte High School
1st Place Match
Daylan Schurg (Crown Point High School) 26-1, Sr. over Tristan Debowski (Valparaiso High School) 30-3, Sr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Malik Hoover (Merrillville High School) 20-10, So. over Tim Gensimore (Portage High School) 12-15, Sr. (Fall 1:50).
5th Place Match
Tristan Pintor (Lake Central High School) 19-11, Sr. over Jacob Ray (LaPorte High School) 7-13, . (MD 15-7).
145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kasper McIntosh of Portage High School
2nd Place - Noah LaMore of Crown Point High School
3rd Place - Cade Girgenti of Chesterton High School
4th Place - Jake Cummens of Valparaiso High School
5th Place - Jimmy Henrich of Michigan City High School
6th Place - Miguel Martinez of Merrillville High School
1st Place Match
Kasper McIntosh (Portage High School) 27-4, So. over Noah LaMore (Crown Point High School) 24-2, So. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Cade Girgenti (Chesterton High School) 8-3, So. over Jake Cummens (Valparaiso High School) 21-14, Sr. (Dec 5-0).
5th Place Match
Jimmy Henrich (Michigan City High School) 15-13, Jr. over Miguel Martinez (Merrillville High School) 17-13, Sr. (Fall 1:26).
152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Steven Lawrence of Portage High School
2nd Place - Zach Lorek of Crown Point High School
3rd Place - Deigo Lemley of Chesterton High School
4th Place - Nathan Beller of Valparaiso High School
5th Place - Brandon Lucero of Merrillville High School
6th Place - Colton Tanber of LaPorte High School
1st Place Match
Steven Lawrence (Portage High School) 27-1, Sr. over Zach Lorek (Crown Point High School) 22-4, Sr. (MD 23-11).
3rd Place Match
Deigo Lemley (Chesterton High School) 26-6, So. over Nathan Beller (Valparaiso High School) 8-13, So. (TF-1.5 4:30 (22-7)).
5th Place Match
Brandon Lucero (Merrillville High School) 18-12, Fr. over Colton Tanber (LaPorte High School) 16-16, Sr. (Dec 8-3).
160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Covaciu of Merrillville High School
2nd Place - Oszkar Kasch of Crown Point High School
3rd Place - Greg Lichtenberger of Valparaiso High School
4th Place - Drake Guerrero of Portage High School
5th Place - Austin Taylor of Lake Central High School
6th Place - Tyler Schoff of LaPorte High School
1st Place Match
Jacob Covaciu (Merrillville High School) 27-0, Sr. over Oszkar Kasch (Crown Point High School) 24-2, So. (TF-1.5 1:58 (18-2)).
3rd Place Match
Greg Lichtenberger (Valparaiso High School) 32-5, Jr. over Drake Guerrero (Portage High School) 15-14, So. (Dec 6-4).
5th Place Match
Austin Taylor (Lake Central High School) 11-8, Sr. over Tyler Schoff (LaPorte High School) 12-15, Jr. (Dec 8-5).
170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ismael Cornejo of Portage High School
2nd Place - Eli Pokorney of Chesterton High School
3rd Place - Mike Lichtenberger of Valparaiso High School
4th Place - Mario Trafficanti of Crown Point High School
5th Place - Walker Brummett of Lake Central High School
6th Place - Brett Norton of Merrillville High School
1st Place Match
Ismael Cornejo (Portage High School) 23-6, Jr. over Eli Pokorney (Chesterton High School) 30-6, Fr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Mike Lichtenberger (Valparaiso High School) 30-4, Jr. over Mario Trafficanti (Crown Point High School) 17-6, So. (Dec 5-4).
5th Place Match
Walker Brummett (Lake Central High School) 6-4, Jr. over Brett Norton (Merrillville High School) 3-5, So. (MD 8-0).
182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Andrew Davison of Chesterton High School
2nd Place - Russell Gibbs of Lake Central High School
3rd Place - Iszak Morgan of Portage High School
4th Place - Josh Bohling of LaPorte High School
5th Place - Ethan Potoskey of Crown Point High School
6th Place - Joey McIntyre of Valparaiso High School
1st Place Match
Andrew Davison (Chesterton High School) 22-0, . over Russell Gibbs (Lake Central High School) 23-7, Sr. (Fall 1:07).
3rd Place Match
Iszak Morgan (Portage High School) 15-10, Sr. over Josh Bohling (LaPorte High School) 16-12, Jr. (Dec 7-4).
5th Place Match
Ethan Potoskey (Crown Point High School) 15-5, Fr. over Joey McIntyre (Valparaiso High School) 12-13, So. (Dec 5-4).
195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Lucas Davison of Chesterton High School
2nd Place - Jake Kleimola of Lake Central High School
3rd Place - Sam Nowosad of Valparaiso High School
4th Place - Jeremy Torres of Portage High School
5th Place - Kyle Ramus of Crown Point High School
6th Place - James Kane of LaPorte High School
1st Place Match
Lucas Davison (Chesterton High School) 20-2, So. over Jake Kleimola (Lake Central High School) 27-1, Sr. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Sam Nowosad (Valparaiso High School) 23-7, Sr. over Jeremy Torres (Portage High School) 17-13, So. (Dec 1-0).
5th Place Match
Kyle Ramus (Crown Point High School) 21-7, Jr. over James Kane (LaPorte High School) 20-14, Sr. (SV-1 3-1).
220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Alex Kukurugya of Valparaiso High School
2nd Place - Justin Akers of Crown Point High School
3rd Place - Joey Szydlo of Lake Central High School
4th Place - Dan Mochen of Chesterton High School
5th Place - Chester Swopes of Portage High School
6th Place - Kyle Simpkins of LaPorte High School
1st Place Match
Alex Kukurugya (Valparaiso High School) 29-4, Sr. over Justin Akers (Crown Point High School) 23-4, Jr. (Inj. 5:53).
3rd Place Match
Joey Szydlo (Lake Central High School) 24-7, Jr. over Dan Mochen (Chesterton High School) 29-11, Sr. (Fall 2:23).
5th Place Match
Chester Swopes (Portage High School) 5-5, So. over Kyle Simpkins (LaPorte High School) 7-20, So. (Fall 1:38).
285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Shawn Streck of Merrillville High School
2nd Place - Givoni Murillo of Portage High School
3rd Place - Dan Cutter of Chesterton High School
4th Place - Michael Turner of Michigan City High School
5th Place - Tyler Stump of Valparaiso High School
6th Place - Jacob Jeeninga of Crown Point High School
1st Place Match
Shawn Streck (Merrillville High School) 30-0, Sr. over Givoni Murillo (Portage High School) 19-11, Jr. (Fall 0:26).
3rd Place Match
Dan Cutter (Chesterton High School) 18-6, Sr. over Michael Turner (Michigan City High School) 19-6, Sr. (Fall 2:29).
5th Place Match
Tyler Stump (Valparaiso High School) 8-7, So. over Jacob Jeeninga (Crown Point High School) 14-9, So. (Fall 6:00).