Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'stats'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Categories

  • High School News
    • Tournament Previews
  • College News
  • International News
  • Special Coverage
    • 2014 Fargo Coverage
    • 2014 State Tournament
    • 2013 Fargo Coverage
  • Brackets
  • IndianaMat Hoosier Preseason Open
  • Mr. Gorilla Award
  • Pick'ems

Categories

  • Indiana
  • Other
  • Closed or non IHSAA

Categories

  • 2018
    • 2018 State Series
    • 2018 Conference Tournaments
    • 2018 Regular Season
  • 2017
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2016
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2015
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2014
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2013
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2012
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2011
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2010
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament
  • 2009
    • State Series
    • Regular Season
    • Conference Tournament

Categories

  • IndianaMat Hangouts
  • Other Videos

Forums

  • Indiana Wrestling
    • High School Wrestling
    • Youth Wrestling
    • Women's Wrestling
    • College and International Wrestling
    • MMA Talk
    • Camps and Clinics
    • Tournament Information
  • Officials
    • Ask the Official
    • Official's Open Dates
    • Officials Needed
  • Administration
    • Job Openings
    • Open Dates
    • Site Suggestions, Questions and Bugs
  • Archives
    • 2009 Discussions
    • 2010 Discussions
    • 2011 Discussions
    • 2012 Discussions
    • 2013 Discussions
    • 2014 Discussions
    • Youth Archives
    • 2015 Discussions
    • 2016 Discussions
    • 2017 Discussions

Product Groups

  • Clothing
    • Shirts and Sweatshirts
    • Other Clothing
    • Singlets
  • Dream Team Tickets and Gear
  • Advertising
  • Magazines
  • Other Items
  • Sold Out

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


AIM


MSN


Website URL


Yahoo


Jabber


Skype


Twitter


Instagram


Facebook


Location


Interests

Found 2 results

  1. Overall Rankings are always a heated debate amongst wrestling fans. Over the years we have always locked our rankings before sectional and let them ride throughout the state series. Every year we lose kids due to unforseen circumstances and even the death draws at semi-state. However, they always prove to be quite accurate. This year we had the most ranked wrestlers in 179 or just under 80% in our final rankings. Here is a breakdown by weight and highlight matches to watch on Friday night. 2018- 179 2017- 169 2016- 175 2015- 172 2014- 171 2013- 171 2012- 170 2011- 157 2010- 159 2009- 143 106lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Trey Sturgill - Peru First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Jacob Moran- Portage vs. #7 Wyatt Miller- South Adams #10 Gavinn Alstott- Floyd Central vs. #5 Alex Cottey- Perry Meridian #13 Zachary Todd- Yorktown vs. #11 Colin Reagan- Frontier #17 David Pierson- Warren Central vs. #6 Cole Ross- Evansville Mater Dei #3 Logan Bailey- Indianapolis Cathedral vs. #16 Noah Gardner- Edgewood #4 Kysen Montgomery- Brownsburg vs. #18 Harrison Hadley- Lapel #9 Fernando Flores- Goshen vs. #20 Jace Alexander- Wawasee 113lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Joe Just - Carroll (Fort Wayne) First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Brayden Curtis- Yorktown vs. #13 Caleb Oliver- Indianapolis Cathedral #11 Tyler Conley- Avon vs. #2 Jose Diaz- Wheeler #15 Kade Zadylak- Norwell vs. #10 Carson Eldred- Westfield #16 Danny Tolin- Chesterton vs. #5 Blake Boarman- Evansville Mater Dei #4 Andrew Black- New Castle vs. #8 Brayden Shearer- Garrett #6 Andres Moreno- Lowell vs. #12 Alex Petro- Center Grove #9 Devon Casebolt- Castle vs. #14 Ricky Hegedus- Portage 120lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 11 Unranked qualifiers: Alex Bautista - Hanover Central Logan Mosser - Adams Central Logan Wagner - Zionsville Tyler Fuqua - Franklin Community Vince Sparrow - Penn First round match-ups of ranked wrestlers: #12 Logan Boe- Danville vs. #13 Zane Standridge- Carroll (Fort Wayne) #6 Brock Peele- Portage vs. #3 Brendan Mattingly- Carmel #9 Raymond Rioux- Avon vs. #19 Ian Heath- Leo 126lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Andrew Wilson - Indianapolis Cathedral Kyle Lawson - Bellmont Payne Blackburn - Delta Skyler Gomez - LaPorte First round match-ups of ranked wrestlers: #2 Cayden Rooks- Columbus East vs. #19 Kaellin Kelly- Crown Point #3 Alec Viduya- Roncalli vs. #14 Tanner Schoeff- Central Noble #4 Colin Poynter- Portage vs. #12 Brycen Denny- Monrovia #6 Ty Mills- Brownsburg vs. #11 Tanner DeMien- Penn 132lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Chris Wilkerson - Mount Vernon (Fortville) LJ Burdon - Plainfield Logan Hill - Penn Ricky Haught - Huntington North First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Graham Rooks- Columbus East vs. #10 Cody Betourne- Harrison (wl) #12 Hunter Cottingham- Western vs. #7 Carter Noehre- Greenfield-Central #18 Alex Barr- Yorktown vs. #11 Jarred Rowlett- Warren Central #2 Manzona Bryant- Culver Academies vs. #5 Eli Dickens- Evansville Mater Dei 138lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Dylan Goudy - Western First round match-ups of ranked wrestlers: #2 Blake Mulkey- Brownsburg vs. #11 Alexander Strueder- Fishers #4 Zach Melloh- Indianapolis Cathedral vs. #18 Noah Hunt- Bloomington South #6 Matt Lee- Evansville Mater Dei vs. #15 Brailen Harrington- North Central (Indianapolis) #7 Bailey Moore- Beech Grove vs. #3 Dawson Combest- Columbus East #8 Conner Gimson- Jimtown vs. #9 Ian Dembowski- Valparaiso #10 Austin Moore- Central Noble vs. #13 Adam Davis- Culver Academies #19 Preston Risner- Penn vs. #20 Bryton Goering- Elkhart Memorial 145lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Jorden Douglass - Attica First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Kasper McIntosh- Portage vs. #18 Scott Fitts- Evansville Mater Dei #10 Dakota Ball- Southmont vs. #15 Giran Kunkel- Central Noble #17 Jon Ruble- Bellmont vs. #3 Jordan Slivka- Indianapolis Cathedral #2 Christian Hunt- Yorktown vs. #8 Hayden Lohrey- Shenandoah #4 Tristan Sellmer- Floyd Central vs. #20 Brock Ellis- Chesterton #5 Antwaun Graves- Warren Central vs. #19 Eliseus Young- Muncie Central #7 Jacob LaPlace- Mishawaka vs. #11 Nathan Conley- Avon 152lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Corban Pollitt - Columbus East Jackson Pettigrew - Columbia City Stevie Browning - Franklin County First round match-ups of ranked wrestlers: #12 Joel Arney- Carroll (Fort Wayne) vs. #4 Derek Blubaugh- Bloomington South #16 Robert Deters- Castle vs. #6 Xander Stroud- Elkhart Central #19 Aiden Warren- Perry Meridian vs. #3 Donnell Washington Jr.- Portage #2 Graham Calhoun- Plymouth vs. #5 Kody Wagner- Zionsville #7 Elliot Rodgers- Indianapolis Cathedral vs. #10 Joseph Walker- Mishawaka 160lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Anthony Mosconi - Indianapolis Cathedral Ben Kensinger - Mishawaka Wade Presson - Bloomington South First round match-ups of ranked wrestlers: #15 Tucker Schank- Southridge vs. #16 Chandler Woenker- F.w. Bishop Luers #2 Jack Eiteljorge- Carmel vs. #20 Malik Hoover- Merrillville #3 Diego Lemley- Chesterton vs. #12 Brooks Davis- Perry Meridian #5 Nick South- Columbus East vs. #14 Ethan Hicks- Carroll (Fort Wayne) #6 Hunter Reed- Columbia City vs. #1 Gleason Mappes- Center Grove 170lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14 Unranked qualifiers: Andy Davidson - Columbus East Drake Guerrero - Portage First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Noah Warren- Perry Meridian vs. #14 Brigham Kleinhenz- Columbus North #15 Delton Moore- Manchester vs. #18 Cody Crary- Munster #2 Zack Fattore- Hobart vs. #12 Brady Wyro- Homestead #3 Carson Brewer- Avon vs. #11 Elijah Mahan- Roncalli #4 Jordan Rader- Peru vs. #19 Mario Traficanti- Crown Point #6 Cody Klettheimer- Frankton vs. #5 Kameron Fuller- Jeffersonville 182lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Brenden Moore - South Spencer Jamari Washington - Hammond Gavit Kyler Funk - Mississinewa First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Nathan Walton- Brownsburg vs. #16 Daniel Below- Perry Meridian #10 Sam Gobeyn- Zionsville vs. #5 Kiave Guerrier- Evansville Central #4 Conner Graber- Northridge vs. #11 Max Chaffee- Penn #6 Aaron Mosley- New Albany vs. #18 Jalen Morgan- Elwood #7 Jonyvan Johnson- New Haven vs. #17 Jeremy Torres- Portage 195lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Dan Wickersham - Northridge Michael Bohman - Franklin County Shane Stits - Center Grove Victor Lee - Marion First round match-ups of ranked wrestlers: #15 Rockne Hurley- Penn vs. #6 Sam Hansen- Roncalli #19 Luke Smith- Jeffersonville vs. #4 Draven Rasler- West Noble #3 Thomas Penola- Zionsville vs. #11 Arthur Fowler- Calumet #9 Tremor Bynum- Pendleton Heights vs. #10 Bryson Ford- Benton Central 220lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 9 Unranked qualifiers: Chandler Schumm - Adams Central Isaiah Baumgartner - South Adams Jacob Bolte - Columbus East Jacob Sisk - Pike Central Joey Kidwell - West Lafayette Kyle Simpkins - LaPorte Nate LaFree - Plymouth Gabe Watkins - Marion First round match-ups of ranked wrestlers: #3 Jacob McClaine- Lebanon vs. #5 Michael Boots- Evansville Mater Dei #6 Ryan Hammond- Whiteland vs. #7 Landan Burton- New Palestine First round match-ups of unranked wrestlers: Chandler Schumm- Adams Central vs. Nate LaFree- Plymouth 285lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10 Unranked qualifiers: Harley Hillenburg - Bloomington South Jamichael Watts - North Central (Indianapolis) Marcus Stone - Elwood Nick Conner - Elkhart Central Tyler Majors - Lawrence North First round match-ups of ranked wrestlers: #18 Holden Parsons- Yorktown vs. #16 Elisha Tipping- Wawasee #2 Eli Pokorney- Chesterton vs. #3 Dakota Ault- F.w. North Side #8 Jacob Obst- Indianapolis Cathedral vs. #6 Riley McCubbins- Monrovia First round match-ups of unranked wrestlers: Marcus Stone- Elwood vs. Harley Hillenburg- Bloomington South
  2. Overall Rankings are always a heated debate amongst wrestling fans. Over the years we have always locked our rankings before sectional and let them ride throughout the state series. Every year we lose kids due to unforseen circumstances and even the death draws at semi-state. However, they always prove to be quite accurate. This year we had the most ranked wrestlers in 179 or just under 80% in our final rankings. Here is a breakdown by weight and highlight matches to watch on Friday night. 2018- 179 2017- 169 2016- 175 2015- 172 2014- 171 2013- 171 2012- 170 2011- 157 2010- 159 2009- 143 106lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Trey Sturgill - Peru First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Jacob Moran- Portage vs. #7 Wyatt Miller- South Adams #10 Gavinn Alstott- Floyd Central vs. #5 Alex Cottey- Perry Meridian #13 Zachary Todd- Yorktown vs. #11 Colin Reagan- Frontier #17 David Pierson- Warren Central vs. #6 Cole Ross- Evansville Mater Dei #3 Logan Bailey- Indianapolis Cathedral vs. #16 Noah Gardner- Edgewood #4 Kysen Montgomery- Brownsburg vs. #18 Harrison Hadley- Lapel #9 Fernando Flores- Goshen vs. #20 Jace Alexander- Wawasee 113lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Joe Just - Carroll (Fort Wayne) First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Brayden Curtis- Yorktown vs. #13 Caleb Oliver- Indianapolis Cathedral #11 Tyler Conley- Avon vs. #2 Jose Diaz- Wheeler #15 Kade Zadylak- Norwell vs. #10 Carson Eldred- Westfield #16 Danny Tolin- Chesterton vs. #5 Blake Boarman- Evansville Mater Dei #4 Andrew Black- New Castle vs. #8 Brayden Shearer- Garrett #6 Andres Moreno- Lowell vs. #12 Alex Petro- Center Grove #9 Devon Casebolt- Castle vs. #14 Ricky Hegedus- Portage 120lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 11 Unranked qualifiers: Alex Bautista - Hanover Central Logan Mosser - Adams Central Logan Wagner - Zionsville Tyler Fuqua - Franklin Community Vince Sparrow - Penn First round match-ups of ranked wrestlers: #12 Logan Boe- Danville vs. #13 Zane Standridge- Carroll (Fort Wayne) #6 Brock Peele- Portage vs. #3 Brendan Mattingly- Carmel #9 Raymond Rioux- Avon vs. #19 Ian Heath- Leo 126lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Andrew Wilson - Indianapolis Cathedral Kyle Lawson - Bellmont Payne Blackburn - Delta Skyler Gomez - LaPorte First round match-ups of ranked wrestlers: #2 Cayden Rooks- Columbus East vs. #19 Kaellin Kelly- Crown Point #3 Alec Viduya- Roncalli vs. #14 Tanner Schoeff- Central Noble #4 Colin Poynter- Portage vs. #12 Brycen Denny- Monrovia #6 Ty Mills- Brownsburg vs. #11 Tanner DeMien- Penn 132lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Chris Wilkerson - Mount Vernon (Fortville) LJ Burdon - Plainfield Logan Hill - Penn Ricky Haught - Huntington North First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Graham Rooks- Columbus East vs. #10 Cody Betourne- Harrison (wl) #12 Hunter Cottingham- Western vs. #7 Carter Noehre- Greenfield-Central #18 Alex Barr- Yorktown vs. #11 Jarred Rowlett- Warren Central #2 Manzona Bryant- Culver Academies vs. #5 Eli Dickens- Evansville Mater Dei 138lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Dylan Goudy - Western First round match-ups of ranked wrestlers: #2 Blake Mulkey- Brownsburg vs. #11 Alexander Strueder- Fishers #4 Zach Melloh- Indianapolis Cathedral vs. #18 Noah Hunt- Bloomington South #6 Matt Lee- Evansville Mater Dei vs. #15 Brailen Harrington- North Central (Indianapolis) #7 Bailey Moore- Beech Grove vs. #3 Dawson Combest- Columbus East #8 Conner Gimson- Jimtown vs. #9 Ian Dembowski- Valparaiso #10 Austin Moore- Central Noble vs. #13 Adam Davis- Culver Academies #19 Preston Risner- Penn vs. #20 Bryton Goering- Elkhart Memorial 145lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15 Unranked qualifiers: Jorden Douglass - Attica First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Kasper McIntosh- Portage vs. #18 Scott Fitts- Evansville Mater Dei #10 Dakota Ball- Southmont vs. #15 Giran Kunkel- Central Noble #17 Jon Ruble- Bellmont vs. #3 Jordan Slivka- Indianapolis Cathedral #2 Christian Hunt- Yorktown vs. #8 Hayden Lohrey- Shenandoah #4 Tristan Sellmer- Floyd Central vs. #20 Brock Ellis- Chesterton #5 Antwaun Graves- Warren Central vs. #19 Eliseus Young- Muncie Central #7 Jacob LaPlace- Mishawaka vs. #11 Nathan Conley- Avon 152lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Corban Pollitt - Columbus East Jackson Pettigrew - Columbia City Stevie Browning - Franklin County First round match-ups of ranked wrestlers: #12 Joel Arney- Carroll (Fort Wayne) vs. #4 Derek Blubaugh- Bloomington South #16 Robert Deters- Castle vs. #6 Xander Stroud- Elkhart Central #19 Aiden Warren- Perry Meridian vs. #3 Donnell Washington Jr.- Portage #2 Graham Calhoun- Plymouth vs. #5 Kody Wagner- Zionsville #7 Elliot Rodgers- Indianapolis Cathedral vs. #10 Joseph Walker- Mishawaka 160lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Anthony Mosconi - Indianapolis Cathedral Ben Kensinger - Mishawaka Wade Presson - Bloomington South First round match-ups of ranked wrestlers: #15 Tucker Schank- Southridge vs. #16 Chandler Woenker- F.w. Bishop Luers #2 Jack Eiteljorge- Carmel vs. #20 Malik Hoover- Merrillville #3 Diego Lemley- Chesterton vs. #12 Brooks Davis- Perry Meridian #5 Nick South- Columbus East vs. #14 Ethan Hicks- Carroll (Fort Wayne) #6 Hunter Reed- Columbia City vs. #1 Gleason Mappes- Center Grove 170lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14 Unranked qualifiers: Andy Davidson - Columbus East Drake Guerrero - Portage First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Noah Warren- Perry Meridian vs. #14 Brigham Kleinhenz- Columbus North #15 Delton Moore- Manchester vs. #18 Cody Crary- Munster #2 Zack Fattore- Hobart vs. #12 Brady Wyro- Homestead #3 Carson Brewer- Avon vs. #11 Elijah Mahan- Roncalli #4 Jordan Rader- Peru vs. #19 Mario Traficanti- Crown Point #6 Cody Klettheimer- Frankton vs. #5 Kameron Fuller- Jeffersonville 182lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13 Unranked qualifiers: Brenden Moore - South Spencer Jamari Washington - Hammond Gavit Kyler Funk - Mississinewa First round match-ups of ranked wrestlers: #1 Nathan Walton- Brownsburg vs. #16 Daniel Below- Perry Meridian #10 Sam Gobeyn- Zionsville vs. #5 Kiave Guerrier- Evansville Central #4 Conner Graber- Northridge vs. #11 Max Chaffee- Penn #6 Aaron Mosley- New Albany vs. #18 Jalen Morgan- Elwood #7 Jonyvan Johnson- New Haven vs. #17 Jeremy Torres- Portage 195lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12 Unranked qualifiers: Dan Wickersham - Northridge Michael Bohman - Franklin County Shane Stits - Center Grove Victor Lee - Marion First round match-ups of ranked wrestlers: #15 Rockne Hurley- Penn vs. #6 Sam Hansen- Roncalli #19 Luke Smith- Jeffersonville vs. #4 Draven Rasler- West Noble #3 Thomas Penola- Zionsville vs. #11 Arthur Fowler- Calumet #9 Tremor Bynum- Pendleton Heights vs. #10 Bryson Ford- Benton Central 220lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 9 Unranked qualifiers: Chandler Schumm - Adams Central Isaiah Baumgartner - South Adams Jacob Bolte - Columbus East Jacob Sisk - Pike Central Joey Kidwell - West Lafayette Kyle Simpkins - LaPorte Nate LaFree - Plymouth Gabe Watkins - Marion First round match-ups of ranked wrestlers: #3 Jacob McClaine- Lebanon vs. #5 Michael Boots- Evansville Mater Dei #6 Ryan Hammond- Whiteland vs. #7 Landan Burton- New Palestine First round match-ups of unranked wrestlers: Chandler Schumm- Adams Central vs. Nate LaFree- Plymouth 285lbs Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10 Unranked qualifiers: Harley Hillenburg - Bloomington South Jamichael Watts - North Central (Indianapolis) Marcus Stone - Elwood Nick Conner - Elkhart Central Tyler Majors - Lawrence North First round match-ups of ranked wrestlers: #18 Holden Parsons- Yorktown vs. #16 Elisha Tipping- Wawasee #2 Eli Pokorney- Chesterton vs. #3 Dakota Ault- F.w. North Side #8 Jacob Obst- Indianapolis Cathedral vs. #6 Riley McCubbins- Monrovia First round match-ups of unranked wrestlers: Marcus Stone- Elwood vs. Harley Hillenburg- Bloomington South View full article
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.