Jump to content

gonewrestling

Gorillas
  • Content Count

    35
  • Joined

  • Last visited

About gonewrestling

  • Rank
    Sectional Qualifier

Profile Information

  • Gender
    Not Telling
  1. gonewrestling

    Schools not in a conference

    Indian Creek, Triton Central and Milan are all in the same football conference, but do not have a wrestling conference championship due to the 3 other schools not having wrestling teams. Teams without wrestling programs in our conference. North Decatur South Decatur Edinburg
  2. gonewrestling

    Who is at South Dearborn this weekend?

    One of the Kentucky Teams dropped out (Conner or Ryle) not sure which one. The 8th team will be made up of reserve wrestlers from the other 7 schools according to my sources.
  3. gonewrestling

    *Official* Undefeated Wrestlers List

    Jake Stevenson Indian Creek 15-0
  4. Indian Creek High School is looking for a Individual or Team Tournament for January 15, 2011 Please contact Coach Keith Grant with any tournament information. kgrant@nhj.k12.in.us 317-878-2153
  5. gonewrestling

    Transfer Answers

    They take Swimming 101 see link below Equine Swimming Pool
  6. gonewrestling

    Fargo info?

    JD, how does the rule apply for a junior that will not be able to compete Saturday. I was told that they could wrestle and qualify for nationals by placing in the top 3 at central regionals without wrestling in the Indiana state tournament.
  7. 145 1. Andrew Alton, 12, (Central Mountain, PA) 2. Nazar Kulchytskyy, 12, (Prarie du Chien, WI) 3. Colin Shober, 12, (Schuykill Valley, PA) 4. Steven Hernandez, 12, (Bishop Gorman, NV) 5. Justin DeAngelis, 12, (Jenks, OK) 6. Dylan Ness, 12, (Bloomington Kennedy, MN) 7. Greg Amos, 12, (Wentzville, MO) 8. Jake Snider, 12, (Ponderosa, CO) 9. Cody Rodebaugh, 12, (San Lorenzo Valley, CA) 10. Drake Houdashelt, 12, (Fort Zumwalt West, MO) 11. Ben Dorsay, 12, (Cox, VA) 12. Joel Smith, 12, (Collins Hill, GA) 13. Brad Squire, 12, (Wadsworth, OH) 14. Ryan Dunphy, 12, (Passaic Valley, NJ) 15. Kory DeBerry, 11, (Sunnyside, AZ) 16. Blake Roulo, 11, (Matoaca, VA) 17. Jeremy Davenport, 11, (Sallisaw, OK) 18. Dakota Magrew, 12, (Timberland, MO) 19. Matt White, 12, (Woodward, OK) 20. Ryan Stahl, 12, (Elkhart Memorial, IN) 21. Tanner Hiatt, 11, (Ballard, IA) 22. Steve Keogh, 11, (Apple Valley, MN) 23. Donny Simpson, 12, (Romeoville, IL) 24. Chase Gordon, 12, (Oviedo, FL) 25. Blake Sorensen, 12, (Denver/Tripoli, IA) 26. Colby Kloetzer, 11, (Caldwell, ID) 27. Codey Combs, 11, (Sussex Central, DE) 28. Chris Nevinger, 10, (Letchworth, NY) 29. Jordan Wohlfert, 10, (St. John?s, MI) 30T. Alex Smith, 12, (Timberlane, NH) 30T. Matt Stephens, 11, (St. Paris Graham, OH) 30T. Zak Benitz, 10, (Wisconsin Rapids Lincoln, WI) 30T. Oliver Pierce, 9, (Allen, TX) 152 1. Dylan Alton, 12, (Central Mountain, PA) 2. Brandon Rolnick, 12, (Lawrenceville, NJ) 3. Jackson Morse, 12, (Lowell, MI) 4. Taylor Massa, 10, (St. John?s, MI) 5. Joe Cozart, 12, (Brandon, FL) 6. Destin McCauley, 11, (Apple Valley, MN) 7. Dirk Cowburn, 12, (Coudersport, PA) 8. Jason Luster, 10, (Kiski Prep, PA) 9. David Habat, 12, (St. Ignatius, OH) 10. Brandon Wilbourn, 12, (Francis Howell Central, MO) 11. Harrison Hightower, 12, (University School, OH) 12. Sean McMurray, 12, (Portage, IN) 13. Zach Skates, 11, (Broken Arrow, OK) 14. RaVaughn Perkins, 12, (Omaha North, NE) 15. Eric Hess, 12, (Benton, PA) 16. Mark Havers, 11, (Bradford, PA) 17. Jordan Rogers, 10, (Mead, WA) 18. Michael Kelly, 12, (Cedar Falls, IA) 19. Bo Candelaria, 12, (Middletown, PA) 20. Jarrett Jensen, 11, (RC Stevens, SC) 21. Corey Dauphin, 12, (El Reno, OK) 22. Anthony Volpe, 12, (Rocky Point, NY) 23. Sam Bennett, 12, (Anderson Highland, IN) 24. Cody Allala, 10, (Hopewell, VA) 25. Christopher Castillo, 11, (Zillah, WA) 26. Dimitri Boyer, 12, (Eddyville-Blakesburg, IA) 27. Andy McCulley, 12, (Rock Springs, WY) 28. Owen Scott, 11, (Lyons, NY) 29. Justin Koethe, 10, (Iowa City West, IA) 30T. Jared Porter, 12, (Carl Albert, OK) 30T. Colin Hewitt, 11, (Franklin, NJ) 30T. Dylan Reel, 10, Washington, IL) 160 1. Marshall Peppelman, 12, (Central Dauphin, PA) 2. Derek Garcia, 12, (Sedro-Woolley, WA) 3. Robert Kokesh, 12, (Wagner, SD) 4. Nick Sulzer, 12, (St. Edward, OH) 5. Nick Moore, 12, (Iowa City West, IA) 6. Matt Cunningham, 12, (Shady Side Academy, PA) 7. Nick Visicaro, 12, (Long Branch, NJ) 8. Preston Keiffer, 12, (Eastern Regional, NJ) 9. Pierce Harger, 12, (Moeller, OH) 10. Jesse Shanaman, 12, (Blair Academy, NJ) 11. Ronnie Balfour, 12, (Tulsa Union, OK) 12. Nick Proctor, 12, (Neuqua Valley, IL) 13. Travis Gallegos, 12, (Foothill-Palo Cedro, CA) 14. John Guzzo, 11, (High Point, NJ) 15. Bryce Hammond, 11, (Bakersfield, CA) 16. Logan Storley, 11, (Webster, SD) 17. Parker Madl, 12, (Blue Valley, KS) 18. Pat Downey, 11, (North County, MD) 19. Justin Lozano, 11, (Selma, CA) 20. Brad Wukie, 12, (University School, OH) 21. Jake Waste, 11, (Apple Valley, MN) 22. Kyle Ryan, 11, (St. Paris Graham, OH) 23. Riley Kilroy, 12, (Padua Franciscan, OH) 24. Jordan Thomas, 10, (Greenville, MI) 25. Joe Latham, 12, (Bismarck, ND) 26. Isaiah Williams, 12, (Haverhill, MA) 27. Martin Fabbian, 12, (Buchanan, CA) 28. Sam Brooks, 10, (Oak Park-River-Forest, IL) 29. Brandon Griffin, 10, (Sprague, OR) 30T. Jake Howe, 12, (Blanchester, OH) 30T. Isssiah Meade, 11, (Caesar Rodney, DE) 30T. Wes Phipps, 10, (Grove City, PA) 171 1. Chris Phillips, 11, (Monroeville, OH) 2. Lee Munster, 12, (Grant, IL) 3. Mike Evans, 12, (Blair Academy, NJ) 4. Tyler Beckwith, 12, (Greene, NY) 5. Kenny Courts, 11, (Central Dauphin, PA) 6. Joshua Demas, 12, (Westerville North, OH) 7. Michael Moreno, 12, (Urbandale, IA) 8. Jahwon Akui, 11, (Chicago St. Rita, IL) 9. Taylor Meeks, 12, (Orting, WA) 11. Michael Duckworth, 12, (Union County, IN) 12. Kyven Gadsen, 12, (Waterloo East, IA) 13. Ryan Callahan, 12, (Walkill Valley, NJ) 14. Brock Weatherman, 12, (Ballard, IA) 15. Walt Gillmor, 12, (North Scott, IA) 16. Noah Budi, 12, (Kaukauna, WI) 17. Devin Peterson, 10, (Wisconsin Rapids Lincoln, WI) 18. Jake Dorulla, 12, (Rockford, MI) 19. Tristan Warner, 12, (Cumberland Valley, PA) 20. James Cook, 12, (Madera, CA) 21. Mike Curby, 12, (Hillsdale, MI) 22. Alex Utley, 11, (CVCA, OH) 23. Adam Delagarza, 12, (Vacaville, CA) 24. L10. Angelo Malvestuto, 12, (Wheatfield, NY) evi Clemons, 12, (Osceola, FL) 25. Nathaniel Brown, 11, (Lewisburg, PA) 26. Matt Dwyer, 12, (Hononegah, IL) 27. Zach Nevills, 10, (Clovis, CA) 28. Jamie Westwood, 12, (Queen of Peace, NJ) 29. Tory Bennett, 10, (Berkeley Springs, WV) 30T. Billy Coggins, 12, (Rocky Point, NY) 30T. Clint Wilson, 11, (Sturgis Brown, SD) 30T. Zachery Diekel, 10, (Whitehall, NY) 189 1. Andrew Campolattano, 11, (Bound Brook, NJ) 2. Morgan McIntosh, 11, (Calvary Chapel, CA) 3. Max Thomusseit, 12, (St. Paris Graham, OH) 4. Tyler Lehmann, 12, (West Fargo, ND) 5. Evan Knight, 12, (Urbandale, IA) 6. Antonio Giorgio, 12, (Warwick, PA) 7. Cameron Croy, 12, (Brentwood, TN) 8. John Eblen, 12, (Park Hill, MO) 9. Jamie Callender, 12, (Council Rock North, PA) 10. Joel Bauman, 12, (Kerkhoven-Murdock-Sunburg, MN) 11. Billy George, 12, (Long Branch, NJ) 12. Stephen McPeek, 12, (Bishop Lynch, TX) 13. Aaron Stevenson, 11, (Indian Creek, IN) 14. Nick Gwiazdowski, 11, (Duanesburg, NY) 15. Austin Fallon, 12, (Westfield, VA) 16. Andre Petroski, 12, (Springfield Delco, PA) 17. Jayd Docken, 12, (Winner, SD) 18. Ethan Blackstock, 12, (Alexander, GA) 19. John Rizgallah, 12, (Allegan, MI) 20. Sterling Hecox, 12, (Harlem, IL) 21. Nicholas Ruggear, 12, (Oxford, PA) 22. J.T. Felix, 12, (Centennial, CA) 23. Tommy Burial, 12, (Clovis, CA) 24. Cory Hayes, 12, (Mayfield, OH) 25. Cody Johnson, 12, (Oologah, OK) 26. Michael Kennedy, 11, (Blackman, TN) 27. Austin Marsden, 11, (Crystal Lake Central, IL) 28. Curtis Berger, 11, (Hermiston, OR) 29. Mike Ettore, 11, (Brandon, FL) 30T. Nick Miller, 12, (Centerville, OH) 30T. Tanner Hall, 11, (Meridian, ID) 30T. Michael Kroells, 10, (Scott West, MN) 215 1. Trevor Rupp, 12, (Pocatello, ID) 2. Aaron Pavlenko, 12, (Marcos de Niza, AZ) 3. Scott Schiller, 12, (West Fargo, ND) 4. Alex Polizzi, 12, (Beloit Memorial, WI) 5. Nate Gaffney, 12, (Connellsville, PA) 6. Kyle Colling, 12, (Pioneer, NY) 7. Spencer Myers, 12, (Selinsgrove, PA) 8. Kyle Caylor, 12, (Wichita Northwest, KS) 9. Connor Medbery, 11, (Loveland, CO) 10. Harrison Honeycutt, 11, (Lake Norman, NC) 11. Cody Krumwiede, 11, (Waverly-Shell Rock, IA) 12. Nick McDiarmid, 12, (Hartland, MI) 13. Tank Knowles, 11 (Calvary Chapel, CA) 14. Kevin Innes, 12, (St. Peters Prep, NJ) 15. Don McNeil, 12, (Wyoming Seminary, PA) 16. Matthew Loew, 12, (Wantagh, NY) 17. Kyle Cowan, 12, (Cascia Hall, OK) 18. Jacob Trotter, 12, (Mead, WA) 19. Brian Schoene, 12, (Bakersfield, CA) 20. Zach Greenwald, 12, (Paulsboro, NJ) 21. Josh Davis, 12, (Freehold, NJ) 22. Zach Smith, 12, (Boylan, IL) 23. Dan Howell, 12, (Oswego, IL) 24. Gage Harrah, 10, (Crystal Lake Central, IL) 25. Nick Tavanello, 10, (Wadsworth, OH) 26. Shane Woods, 12, (Tuttle, OK) 27. Beau Wenger, 12, (Fairless, OH) 28. Mat Tourdot, 12, (Sparta, WI) 29. Cody Davis, 12, (The Woodlands, TX) 30T. Derrick Laney, 12, (Lakeview-Fort Oglethorpe, GA) 30T. Michael Sojka, 11, (Winnebago, IL) 30T. Josh Marchok, 10, (Schaumburg, IL) 285 1. Jimmy Lawson, 12, (Manchester, NJ) 2. Bobby Telford, 12, (St. Mark?s, DE) 3. Karl Green, 12, (Mount St. Joseph, MD) 4. Ronald Coleman, 12, (Omaha North, NE) 5. Evan Craig, 12, (Abington Heights, PA) 6. Michael McMullen, 12, (Wyoming Seminary, PA) 7. Nikola Bogojovic, 12, (Superior, WI) 8. Henry Chirino, 12, (Brandon, FL) 9. Tyler DeMott, 12, (Benton, PA) 10. Derek Papagianopoulos, 12, (Browne & Nichols, MA) 11. Drew Meulman, 12, (Saint Francis, CA) 12. Jordan Cronin, 12, (Incline, NV) 13. Austin Blythe, 11, (Williamsburg, IA) 14. Donovan Green, 12, (Timber Creek, FL) 15. Donny Longedyke, 11, (White Bear Lake, MN) 16. Ben Buzzelli, 12, (Wadsworth, OH) 17. Terry Williamson, 12, (Broken Arrow, OK) 18. Sani Fuimaono, 12, (Punahou, HI) 19. Lucas Vincent, 12, (Olathe North, KS) 20. Franco Flores, 12, (Volcano Vista, NM) 21. Garrett Fosdyck, 12, (Mathews, VA) 22. Lance Moore, 12, (Lackawanna Trail, PA) 23. Zeal McGrew, 12, (Burnt Hills, NY) 24. Kyle Papendorf, 12, (Buchanan, CA) 25. David Severn, 12, (Bronson, MI) 26. Billy Vaughan, 12, (Brecksville, OH) 27. Sandi Stanback, 12, (Boys Town, NE) 28. Zach Corl, 11, (Central Mountain, PA) 29. Curt Fuller, 11, (Wisconsin Rapids Lincoln, WI) 30T. DeMarco Kemp, 12, (University City, MO) 30T. Devin Pommerenke, 11, (Rogers City, MI) 30T. Michael Shoff, 10, (Sutton, NE)
  8. Best 2009-10 High School All-Class Rankings By Dan Fickel National Editor Editor?s Note: Here are rankings of the Nation?s Best 2009-10 High School Wrestlers as of 11-1-09. These rankings represent wrestlers regardless of year in school. Six factors were considered in determining these rankings. They include: (1) accomplishments at the state high school championships (folkstyle) (2) National Junior Freestyle and Greco-Roman success (3) Cadet National Placement (4) performances at prestigious high school tournaments (5) information from coaches and parents (6) state from which nominees hail. Weights are projected and subject to change. An update will be forthcoming. Please send credentials, projected weights for this season, and color head-shot photos of any listed or deserving wrestlers to: Dan Fickel, Wrestling USA Magazine, 10757 Woodrun Dr., Strongsville, OH, 44136; E-mail: HYPERLINK "mailto:dfickel@netlink.net" dfickel@netlink.net 103 1. Joey Dance, 9, (Christiansburg, VA) 2. Nick Roberts, 10, (North Star, PA) 3. Nick Francavilla, 11, (High Point, NJ) 4. Freddie Rodriguez, 10, (Holt, MI) 5. Tyler Fraley, 11 (Colts Neck, NJ) 6. Cory Clark, 10, (Southeast Polk, IA) 7. Arik Robinson, 11, (Peru, NY) 8. Thomas Gilman, 10, (Omaha Skutt, NE) 9. Josh Walker, 10, (Tulsa Union, OK) 10. George DiCamillo, 10, (St. Ignatius, OH) 11. Mitch Bengston, 9, (St. Cloud Apollo, MN) 12. Ryan Taylor, 10, (St. Paris Graham, OH) 13. Dean Heil, 9, (St. Edward, OH) 14. Ruben Navejas, 11, (Kentwood, WA) 15. Paul Bewak, 11, (Hempfield, PA) 16. Ray Farnsworth, 11, (St. Stephens, NC) 17. Evan Link, 11, (Penn Cambria, PA) 18. Tyson Dippery, 9, (Central Dauphin, PA) 19. Shayne Tucker, 9, (Bella Vista-Fair Oaks, CA) 20. Alex Baca, 11, (Pueblo Central, CO) 21. Topher Carton, 10, (Alleman, IL) 22. Bo Pursell, 10, (Lansing, KS) 23. Jacoby Bergeron, 11, (Thief River Falls/Goodridge, MN) 24. Kevon Powell, 10, (Lombard Montini, IL) 25. Brad Perkins, 9, (Oak Park, MO) 26. Tray Dorrell, 11, (Del City, OK) 27. Shiquan Hall, 9, (South Dade, FL) 28. Mitch Brown, 10, (Payson, UT) 29. Ryan Brooks, 11, (Marlow, OK) 30T. Colton Dalberth, 12, (Marion, NY) 30T. Cody Wheeler, 11, (Towanda, PA) 30T. Daniel Gaytan, 10, (Clovis, CA) 30T. Connor Schram, 9, (Canon-McMillan, PA) 112 1. Evan Silver, 11, (Blair Academy, NJ) 2. Jerome Robinson, 12, (St. Ignatius, OH) 3. Jade Rauser, 11, (Broadwater, MT) 4. Alex Cisneros, 10, (Selma, CA) 5. Jimmy Guilbon, 10, (Derry, PA) 6. Cody Brewer, 11, (Oak Park, MO) 7. Ben Whitford, 9, (Marmion Academy, IL) 8. Dominick Malone, 10, (Wyoming Seminary, PA) 9. Brandon Jeske, 9, (St. Christopher?s, VA) 10. Kory Mines, 12, (Maple Heights, OH) 11. Vincent Rodriguez, 11, (Clovis North, CA) 12. Arty Walsh, 10, (Juniata, PA) 13. Joe Orecchio, 11, (Don Bosco, NJ) 14. Jack Hathaway, 10, (Iowa City West, IA) 15. Nathan Kraisser, 10, (Centennial, MD) 16. Skylar Wood, 10, (Park Hill, MO) 17. Caleb Richardson, 11, (Cox, VA) 18. Jake Smith, 10, (Robinson, VA) 19. Cody Phillips, 10, (Union County, IN)20. Tyler Daniel, 10, (Stevensville-Lakeshore, MI) 21. Shyheim Brown, 10, (Central Dauphin, PA) 22. Matthew Gurule, 12, (Grand Junction Central, CO) 23. Anthony Hawkins, 12, (Crown Point, IN)24. Tanner Moon, 12, (Oak Mountain, AL) 25. Bricker Dixon, 11, (Park Hill, MO) 26. Hayden Zillmer, 11, (Crosby-Ironton, MN) 27. Earl Hall, 11, (South Dade, FL) 28. Stevan Knoblauch, 11, (Clovis West, CA) 29. Matt Sausman, 11, (Camden Catholic, NJ) 30T. Charles Zeisloft, 12, (Gateway, NJ) 30T. Derek Elmore, 11, (Harlem, IL) 30T. Kyle Garcia, 10, (Del City, OK) 119 1. Ryak Finch, 12, (Safford, AZ) 2. Hunter Stieber, 11, (Monroeville, OH) 3. Ty Mitch, 12, (Aurora, OH) 4. Nico Megaludis, 11, (Franklin Regional, PA) 5. Robert Deutsch, 11, (Eastern Regional, NJ) 6. Kagan Squire, 10, (Wadsworth, OH) 7. Carson Kuhn, 12, (Alta, UT) 8. Chris Mecate, 11, (Redlands East Valley, CA) 9. Nick Brascetta, 11, (St. Paris Graham, OH) 10. Mark Gray, 10, (Blair Academy, NJ) 11. Mitchell Port, 12, (Bellefonte, PA) 12. Eddie Klimara, 10, (Prividence Catholic, IL) 13. B.J. Suitor, 12, (Swan Valley, MI) 14. Dakota Bauer, 10, (Ballard, IA) 15. Eric DeVos, 10, (Waverly-Shell Rock, IA) 16. Val Rauser, 11, (Broadwater, MT) 17. Brandon Sorensen, 9, (Denver/Tripoli, IA) 18. Kevin Norstrem, 9, (Brandon, FL) 19. Bryan Whitt, 12, (Cox, VA) 20. Pat Prada, 12, (DeMatha, MD) 21. Sean Dolan, 12, (St. Mark?s, DE) 22. Zach Zimmer, 12, (Clovis West, CA) 23. Mason Beckman, 11, (Reynolds, PA) 24. Fabian Garcia, 11, (Turlock, CA) 25. Mike Rhone, 12, (Benton, PA) 26. Alec Mooradian, 10, (Detroit Central Catholic, MI) 27. Eric Freidman, 10, (St. Paul?s, MD) 28. John Fahy, 10, (Louisville Trinity, KY) 29. Zach Beitz, 10, (Juniata, PA) 30T. Joe DeAngelo, 12, (Southern Alamance, NC) 30T. Bob Dierna, 11, (Wayne, NY) 30T. Tyler Goodwin, 10, (Arundel, MD) 125 1. Logan Stieber, 12, (Monroeville, OH) 2. Devin Carter, 12, (Christiansburg, VA) 3. Alan Waters, 12, (Park Hill, MO) 4. Jesse Delgado, 12, (Gilroy, CA) 5. Brandon Wright, 12, (Indianapolis Cathedral, IN)6. Jesse Thielke, 11, (Germantown, WI) 7. Nick Arajau, 12, (Syosset, NY) 8. Zach Horan, 11, (Nazareth, PA) 9. Efrain Aguilar, 12, (Graham-Kapowsin, WA) 10. A.J. Schopp, 12, (Tyrone, PA) 11. Shane McGough, 12, (Desert Mountain, AZ) 12. Gus Sako, 12, (St. Edward, OH) 13. Frank Goodwin, 12, (Arundel, MD) 14. Josh Keszler, 12, (Sturgis Brown, SD) 15. Sean Boylan, 12, (St. Mark?s, DE) 16. Joe Duca, 12, (Paulsboro, NJ) 17. Rossi Bruno, 10, (Brandon, FL) 18. Quinton Murphy, 10, (Holley, NY) 19. Darius Wass, 12, (Swan Valley, MI) 20. Tyler Rauenzahn, 12, (Blue Mountain, PA) 21. John Meeks, 10, (Des Moines Roosevelt, IA) 22. Nick Wilcox, 12, (Greene, NY) 23. T.J. Mitchell, 12, (Collins Hill, GA) 24. Justis Flamio, 12, (Mahopac, NY) 25. Johnni DiJulius, 11, (Walsh Jesuit, OH) 26. David Makara, 11, (Burrell, PA) 27. Terrel Wilbourn, 11 (Francis Howell Central, MO) 28. Jameson Oster, 11, (Lockport, IL) 29. Zane Richards, 10, (Carbondale, IL) 30T. Jake Corrill, 12, (Moeller, OH) 30T. Kolbey Skaggs, 11, (Seneca, MO) 30T. Todd Preston, 10, (Blair Academy, NJ) 130 1. Jamie Clark, 12, (St. Edward, OH) 2. Sam Sherlock, 12, (West Mifflin, PA) 3. Frank Cagnina, 12, (Queen of Peace, NJ) 4. Edwin Cooper, 11, (Providence Catholic, IL) 5. Jason Tsirtsis, 10, (Crown Point, IN)6. Nick Lawrence, 12, (Westlake, OH) 7. Levi Wolfensperger, 12, (Denver/Tripoli, IA) 8. Nick Schenk, 12, (St. Mark?s, DE) 9. Keith Surber, 12, (O?Fallon, IL) 10. Matt Kelliher, 11, (Apple Valley, MN) 11. Nik Pena, 11, (Selma, CA) 12. Casey Lanave, 11, (Chenango Forks, NY) 13. Frank Martellotti, 12, (Shady Side Academy, PA) 14. Colton Rasche, 12, (Montini, IL) 15. Zach Zehner, 12, (Tomahawk, WI) 16. Tyler Buckman, 12, (Central Dauphin, PA) 17. Jake McCombs, 12, (Marysville, OH) 18. Joe Rendina, 11, (Dundee, MI) 19. Seth Lange, 12, (Sturgis Brown, SD) 20. Vinnie DiGravio, 12, (Wayne, NY) 21. Cody Ruggirello, 12, (Valley Central, NY) 22. Nate Skonieczny, 10, (Walsh Jesuit, OH) 23. Tyler Keselring, 12, (Greenville, MI) 24. Daniel DeShazer, 11, (Wichita Heights, KS) 25. Case Garrison, 10, (Bishop Lynch, TX) 26. Keenan Hagerty, 11, (Blue Springs, MO) 27. Bo Jordan, 9, (St. Paris Graham, OH) 28. Jordan Rinken, 11, (Waverly-Shell Rock, IA) 29. Brent Fickel, 10, (Padua Franciscan, OH) 30T. Tyler Small, 12, (Delone Catholic, PA) 30T. Rusty Maness, 11, (Point Pleasant, WV) 30T. Tyler Liberatore, 10, (Brandon, FL) 30T. Eric Morris, 9, (Wyoming Seminary, PA) 135 1. Josh Dziewa, 12, (Council Rock South, PA) 2. Austin Ormsbee, 11, (Blair Academy, NJ) 3. Felipe Martinez, 10, (St. Paris Graham, OH) 4. Ryan Nieman, 12, (Bullock Creek, MI) 5. Louis Trujillo, 12, (Rio Rancho, NM) 6. Simon Kitzis, 12, (Wyoming Seminary, PA) 7. Chris Dardanes, 12, (Oak Park-River Forest, IL) 8. Luke Goettl, 12, (Mingus, AZ) 9. Mike Morales, 12, (Brick Memorial, NJ) 10. Jordan Beverly, 12, (Point Poro, NJ) 11. Nick Hodgkins, 11, (Wyomissing, PA) 12. Ryne Cokeley, 11, (St. James Academy, KS) 13. Alex Dieringer, 11, (Port Washington, WI) 14. Frankie Porras, 12, (Hobart, IN)15. Shawn Fayette, 12, (Miamisburg, OH) 16. Steve Spearman, 10, (Erie McDowell, PA) 17. Jordan Rich, 12, (Central Mountain, PA) 18. Stephen Robertson, 11, (Lombard Montini, IL) 19. Cody Broomall, 11, (Smyrna, DE) 20. Alex Pellicciotti, 12, (Boyertown, PA) 21. Travis Shaffer, 12, (Derry, PA) 22. Kade Moss, 12, (Bingham, UT) 23. Caleb Ervin, 11, (Union County, KY) 24. James Green, 11, (Willingboro, NJ) 25. Evan Henderson, 11, (Kiski Prep, PA) 26. Ty Davis, 11, (Lakota West, OH) 27. Cody Ross, 10, (Springstead, FL) 28. Bo Schlosser, 11, (Mt. Zion, IL) 29. Joe Schumacher, 11, (Bismarck, ND) 30T. Joe Locksmith, 12, (Osceola, FL) 30T. Derek Heyman, 11, (Tioga, NY) 30T. Matt Cimato, 10, (LaSalle College, PA) 140 1. Josh Kindig, 12, (Blue Mountain, PA) 2. Chris Villalonga, 12, (Blair Academy, NJ) 3. Anthony Baldosaro, 12, (Eastern Regional, NJ) 4. Cam Tessari, 11, (Monroeville, OH) 5. Nick Dardanes, 12, (Oak Park-River Forest, IL) 6. Steve Dutton, 12, (Rocky Point, NY) 7. Kaleb Friedley, 12, (Park Hill, MO) 8. Jacob Ballweg, 12, (Waverly-Shell Rock, IA) 9. Brandon Kingsley, 10, (Apple Valley, MN) 10. Tucker Armstrong, 12, (Kenton Ridge, OH) 11. Taylor Walsh, 12, (Camden Catholic, NJ) 12. Nathan Hoffer, 12, (Anchorage East, AK) 13. Vinnie Fava, 12, (Elmwood Park, NJ) 14. Jordan Moss, 12, (Sharon, PA) 15. Anthony Salupo, 12, (St. Edward, OH) 16. Andy Rodriguez, 12, (Central Islip, NY) 17. Mark Hartenstine, 12, (Easton, PA) 18. Ben Morgan, 12, (Catoosa, OK) 19. Robert Shepherd, 12, (Mason, OH) 20. Matt Nereim, 12, (Winter Springs, FL) 21. Andrew Lenzi, 12, (Fordham Prep, NY) 22. Tony Vaske, 12, (Springfield/River Valley, MN) 23. Roger Wildmo, 11, (Durand, MI) 24. Henry Carlson, 11, (Vestavia Hills, AL) 25. Pete Baldwin, 11, (Osceola, FL) 26. Tanner Weatherman, 11, (Ballard, IA) 27. Ian Miller, 11, (Oak Harbor, OH) 28. Cody Swim, 12, (Indianola, IA) 29. Gabriel Moreno, 10, (Urbandale, IA) 30T. Raider Lofthouse, 12, (Mountain Crest, UT) 30T. Austin Wilson, 11, (St. Cecilia, NE) 30T. Zac Brunson, 10, (Churchill, OR)
  9. I have edited the post and changed it to relflect Josh Julian as a part of the Indiana network of wrestlers
  10. 145 1. Destin McCauley (Apple Valley, MN) 2. Blake Roulo (Matoaca, VA) 3. Jeremy Davenport (Sallisaw, OK) 4. Tanner Hiatt (Ballard, IA) 5. Devin Aguirre (Ponca City, OK) 6. Colby Kloetzer (Caldwell, ID) 7. Matt Stephens (St. Paris Graham, OH) 8. Austin Breckenridge (Cheyenne Central, WY) 9. C.J. Cobb (Williamstown, NJ) 10. Jayshon Wilson (Carlisle, PA) 11. Dominic Prezzia (St. Clairsville, OH) 12. Brad Dolezal (Marshfield, WI) 13. Joey Kielbasa (Crystal Lake Central, IL) 14. Robert Henderson (Kiski Prep, PA) 15. Malik Taylor (Brother Rice, IL) 16. Nathaniel Garcia (Greeley West, CO) 17. Patrick Rhoads (Staley, MO) 18. Mike Kissell (Whitfield School, MO) 19. A.J. Zemke (Lourdes, WI) 20. Cole Baxter (Butler, PA) 21. Nick Carr (South Fayette, PA) 22. Zach Rohr (Hastings, MN) 23. D.J. Beauch (Toledo Central Catholic, OH) 24. Codie Spelz (Burlington Township, NJ) 25. Kyle Kenny (Toms River South, NJ) 26. Bradley Johnson (Canyon Springs, CA) 27. Rich Eva (Christiansburg, VA) 28. Scotty Bacon (Republic, WA) 29. Chase Sanchez (Emporia, KS) 30. Ben Laughlin (Calhoun County, WV) Special Mention: Jesse Baldazo (Liberty Brentwood, CA) Ryan Beltz (St. Clair, MO) Brandon Collins (Commodore Perry, PA) Devon Grammo (Colchester, VT) Billy Hall (New Town, ND) Trevor Hampton (Bonners Ferry, ID) Jack Hattabaugh (Andale, KS) Garret Heiberger (Colton Tri-Valley, SD) Tre Jarboe (Columbia, ID) Mitch Kiel (Roncalli, WI) Aaron McKinney (West Allegheny, PA) Korey Miller (St. Paul?s, LA) Jonathan Miskelly (Fort Mill, SC) Jonathan Rivera (Kennesaw Mountain, GA) Kyle Roddy (University School, OH) Bret Schumann (Orland, CA) Tate Schwagler (Mandan, ND) Aaron Sorenson (Forest City, IA) Ben Swalla (Ames, IA) Derrick Walraven (Huron, SD) 152 1. Kory DeBerry (Sunnyside, AZ) 2. Mark Havers (Bradford, PA) 3. Zach Skates (Broken Arrow, OK) 4. John Guzzo (High Point, NJ) 5. Jarrett Jensen (RC Stevens, SD) 6. Christopher Castillo (Zillah, WA) 7. Owen Scott (Lyons, NY) 8. Colin Hewitt (Franklin, NJ) 9. Seth Thomas (Roseburg, OR) 10. Vince Waldhauser (Oak Ridge, CA) 11. Bobby Burg (Mercersburg Academy, PA) 12. Will Baker (St. Anthony, MN) 13. Adam Fierro (Bakersfield, CA) 14. John Sims (Mater Dei, IN) 15. Trey Adamson (Bishop Lynch, TX) 16. Jake Odell (South Windsor, CT) 17. Ophir Bernstein (Allen, TX) 18. Raynold Cooper (Pearl City, HI) 19. Jakob Scheffel (Southern Garrett, MD) 20. David Wesley (St. Christopher?s, VA) 21. O?Shea Traylor (Belleville East, IL) 22. Mike Amada (Mt. Olive, NJ) 23. Kyle Lux (South Tama, IA) 24. Andrew Dehart (Covington, OH) 25. Willie Schwartzkopf (Mitchell, NE) 26. Zachary Saucier (Comeaux, LA) 27. Britton Thompson (Broadwater, MT) 28. Nathan Burak (Coronado, CO) 29. Daniel Martinez (Robertson, NM) 30. Zach Patterson (Stillman Valley, IL) Special Mention: Timmy Bokinsky (Indian River, DE) Trent Boner (Douglas, WY) Frank Bozzomo (South Plainfield, NJ) Bryce Dibbern (Amherst, NE) James Gerken (Keystone, OH) Bobby Gribben (Georgetown Prep, MD) Bryson Hall (Chippewa, OH) Justin Irribarren (Santa Fe, CA) Ladarious Jackson (Gulf, FL) Jesse Johnson (Central Davidson, NC) Wes Jones (Robinson, VA) Connor Malone (Fergus, MT) Chase Martino (McCallie, TN) Jacob Pendleton (Lemoore, CA) Ross Robinson (St. Xavier, KY) Bobby Scheivert (Chichester, PA) Blake Suttles (Arab, AL) Tanner Whyte (Cameron, WV) Cody Wilkins (Mount Anthony, VT) Dimitri Willis (Montini, IL) 160 1. Kenny Courts (Central Dauphin, PA) 2. Bryce Hammond (Bakersfield, CA) 3. Logan Storley (Webster, SD) 4. Kyle Ryan (St. Paris Graham, OH) 5. Pat Downey (Loch Raven, MD) 6. Jake Waste (Anoka, MN) 7. Issiah Meade (Caesar Rodney, DE) 8. Austin Gabel (Ponderosa, CO) 9. Justin Lozano (Selma, CA) 10. Craig Scott (Lyons, NY) 11. Matt Cusack (Davie County, NC) 12. John Staudenmayer (Plymouth-Whitemarsh, PA) 13. Cody Walters (St. Peter Chanel, OH) 14. Logan Molina (Lincoln Northeast, NE) 15. Dylan Fors (Roseburg, OR) 16. Colin Hedash (Northern Lehigh, PA) 17. Doug Hamann (Jackson Memorial, NJ) 18. Jeff Koepke (Hersey, IL) 19. John Bolich (Upper Moreland, PA) 20. Chris Smith (Parkersburg South, WV) 21. Nick Kidd (Northfield-Mt. Hermon, MA) 22. Brandon Mills (Canisteo-Greenwood, NY) 23. Nick Lalone (Cato-Meridian, NY) 24. Zach Cardwell (Lowell, OR) 25. Dane McDermott (St. Joseph, NJ) 26. Dawud Hicks (Plainfield, NJ) 27. Ryan Valline (East Marshall, IA) 28. Nick Burghardt (Coronado, CO) 29. V.J. Giulio (American Falls, ID) 30. Phillip Kern (West-Oak, SC) Special Mention: Nick Bonaccorsi (Bethel Park, PA) Patrick Budd (Forest Park, VA) Jesse Carney (Kalaheo, HI) Toby Cheff (Ronan, MT) Mike Cobb (Wyalusing, PA) Connor Coyle (Ryle, KY) Dan Gallagher (Chestnut Hill Academy, PA) Jacob Graham (Thunderbird, AZ) Brad Grieb (Bellefonte, PA) Shaquawn Grant (Durham Riverside, NC) Jace Jensen (Buffalo, WY) Brady Loveless (Payson, UT) Mike Lozano (Holly, CO) Jordan Malarchick (Belgrade, MT) C.J. Navarro (Rochelle, IL) Johnny Peregrina (Coeur d? Alene, ID) Blake Thompson (Clovis, CA) Konner Witt (Oak Harbor, OH) 171 1. Chris Phillips (Monroeville, OH) 2. Jahwon Akui (Chicago St. Rita, IL) 3. Alex Utley (CVCA, OH) 4. Nathaniel Brown (Lewisburg, PA) 5. Clint Wilson (Sturgis Brown, SD) 6. Wally Figaro (Brandon, FL) 7. James Fox (St. Peter?s Prep, NJ) 8. Kris Klapprodt (Rapid City Stevens, SD) 9. Luke Sheridan (De La Salle, CA) 10. Tylan Coleman (Mayfield, OH) 11. Travis Mallo (Mason City, IA) 12. Tim Gilbert (Camden County, GA) 13. Chris Tyler (Omaha North, NE) 14. Adrian Dickinson (Columbia, ID) 15. Ian Korb (Cincinnati Elder, OH) 16. Jason Laboranti (Pittston, PA) 17. Brandon Pederson (Waseca, MN) 18. Xavier Dye (Patrick Henry, OH) 19. Drake Stein (Princeton, IN) 20. Sam Guidi (Fort Cherry, PA) 21. Joseph Kavanagh (Wantagh, NY) 22. Jared Love (Kearney, MO) 23. David Kephart (Portage, PA) 24. Mike Mirra (Crestwood, PA) 25. Nick DesRoches (Riverside Chatteroy, WA) 26. Chance Menendez (Hauppauge, NY) 27. Cory Brester (Howells, NE) 28. Josh Popple (Coughlin, PA) 29. James Souza (Emerald Ridge, WA) 30. Nick McCall (Wauseon, OH) Special Mention: Victor Ascencio (McCaskey, PA) Blaize Cabell (Independence, IA) John Daddino (Sewanhaka East, NY) Joe Durfee (Fair Haven, VT) Zach Eure (Parkside, MD) Devan Fors (Roseburg, OR) Ian Gimbar (Saucon Valley, PA) Neil Grudi (Spring Grove, PA) Eric Hensel (Lakeville South, MN) Eric Lehman (Wahpeton, ND) Tony Martin (Toledo Central Catholic, OH) Andrew Richards (Lodi, CA) Cody Rodgers (Mechanicsburg, OH) Dylan Rutledge (Auburn, WA) Derick Sanders (Blue Springs, MO) Kvaunte Smith (Archbishop Spalding, MD) Ryan Splendorio (Mahwah, NJ) Ryan Spooner (Pleasant Hill, OR) Khari Washington (Proviso West, IL) Kornelius Wood (Belfast, ME) 189 1. Andrew Campolattano (Bound Brook, NJ) 2. Morgan McIntosh (Calvary Chapel, CA) 3. Michael Kennedy (Blackman, TN) 4. Aaron Stevenson (Indian Creek, IN) 5. Austin Marsden (Crystal Lake Central, IL) 6. Curtis Berger (Hermiston, OR) 7. Michael Kroells (Belle Plaine, MN) 8. Mike Ettore (Brandon, FL) 9. Nick Gwiazdowski (Duanesburg, NY) 10. Tanner Hall (Meridian, ID) 11. Jeremy Bailey (Wilmington, IL) 12. Phil Sprenkle (Dallastown, PA) 13. Brandon Abernathy (Indianola, IA) 14. Zack Rutt (Montgomery-Lonsdale-le Center, MN) 15. Justin Herberlie (Farmington, MO) 16. West Cathcart (Geneseo, IL) 17. Jared Koch (Marian Catholic, IL) 18. Rob Mercantante (Middletown North, NJ) 19. Aren Norman (Bacon Academy, CT) 20. Dave Quackenbos (Red Lion, PA) 21. Sam Curtis (Clover, SC) 22. Kurtis Schaefer (West Salem Northwestern, OH) 23. Austin Akins (Matoaca, VA) 24. Skyler Carroll (Park, MT) 25. Joe Stolfi (Souderton, PA) 26. Cody Johnson (Broken Arrow, OK) 27. Isaiah Cromwell (St. Benedict?s, NJ) 28. Josh Heiserman (Dundee, MI) 29. Stephen Ceremuga (Commodore Perry, PA) 30. Jake Randich (Addison Driscoll, IL) Special Mention: Anthony Abro (Canton, MI) Jared Barber (Davie County, NC) Mac Bennett (Collins Hill, GA) Ryan Bennett (Southern Garrett, MD) Colby Bowles (Richmond, MO) Dahlton Brown (Argonaut, CA) Brian Chamberlain (Moses Lake, WA) Louis Foutz (Blue Springs, MO) Tarik Haddad (Bethlehem Catholic, PA) David Helton (Baylor, TN) Matt Idelson (Garnett Valley, PA) Travis McIntosh (Miami Trace, OH) Taylor Neaton (Watertown-Mayer, MN) Erik Reiff (Parkston, SD) Randy Riley (Parma, ID) Bob Scaramuzza (Malvern Prep, PA) Nick Wells (Oak Hill, ME) Conor Wetzel (Massapequa, NY) 215 1. Connor Medbery (Loveland, CO) 2. Tank Knowles (Calvary Chapel, CA) 3. Cody Krumwiede (Waverly-Shell Rock, IA) 4. Harrison Honeycutt (Lake Norman, NC) 5. Michael Sojka (Winnebago, IL) 6. Blake Bean (Ponca City, OK) 7. Brian Beattie (Burrell, PA) 8. Logan Erb (Wapakoneta, OH) 9. Jay Taylor (Oviedo, FL) 10. Brandan Clark (Methacton, PA) 11. Patrick Gillen (Shelton, CT) 12. Jack Allen (Hinsdale Central, IL) 13. Michael Almaviva (Shenendehowa, NY) 14. Thomas Hall (Wantagh, NY) 15. Luke Miller (Libertyville, IL) 16. Joe Bilello (Deer Park, NY) 17. Scott Syrek (Owen J. Roberts, PA) 18. Kyle Rose (Centerville, OH) 19. Zane Peterson (Lakeville South, MN) 20. Joey Spicer (Sussex Central, DE) 21. Jason Gott (Elyria, OH) 22. Anthony DiLonardo (Plum, PA) 23. Jesus Medrano (Cabrillo, CA) 24. Willie Wilson (Pemberton Township, NJ) 25. George Swartzlender (Lakeview, OR) 26. Anthony Wise (Massillon Perry, OH) 27. Andrew Drouin (Westbrook, ME) 28. Chris Nash (Roseville, MI) 29. Shea Nolan (Rio Rancho, NM) 30. Ethan Hayes (Dixie, OH) Special Mention: Justin Arnett (Redemptorist, LA) Jack Barnett (Penfield, NY) Leo Beck (Mill Valley, KS) Trey Cole (Pittsburgh Central Catholic, PA) Morgan Craig (Abington Heights, PA) Ed Isola (Bishop Moore, FL) Gage Knudson (Junction City, KS) Evan Knutson (Wausau West, WI) John Mackey (Baylor, TN) Patrick Nary (Herbert Hoover, WV) Clint Nelson (Philip, SD) Sam Rodgers (Mercersburg Academy, PA) Ben Tammany (Timberlane, NH) Jeff Tarley (Beth-Center, PA) Dallas Thornton (Bloomington, IL) 285 1. Austin Blythe (Williamsburg, IA) 2. Donny Longedyke (White Bear Lake, MN) 3. Zach Corl (Central Mountain, PA) 4. Devin Pommerenke (Rogers City, MI) 5. Caleb Baker (Conneaut Lake, PA) 6. Michael Shoff (Sutton, NE) 7. Curt Fuller (Wisconsin Rapids Lincoln, WI) 8. Daniel Davis (Green Run, VA) 9. Casey Hogg (Point Pleasant, WV) 10. Cole Dillman (Conestoga Valley, PA) 11. Kabe Fluaitt (Moses Lake, WA) 12. Orry Elor (Las Lomas, CA) 13. Shane Hardy (Box Elder, UT) 14. Caleb White (Tri-Center, IA) 15. Tyler Maher (Garner, NC) 16. Clint Endicott (Crestview, OH) 17. Ross Burbank (Cox, VA) 18. Collin Campbell (Person, NC) 19. Luis Madrigal (Central, AZ) 20. Chris Sayers (White Knoll, SC) 21. Jacob Conover (Howell, NJ) 22. Kyle Thommasson (Porterville/Monache, CA) 23. Mark Collett (Jennings Court, IN) 24. Tanner Crum (Mt. Carmel, IL) 25. Taylor Henry (Viroqua, WI) 26. Ben Ancheff (Williams Valley, PA) 27. Ross Ferraro (Montini, IL) 28. Shawn Burton (Deer Park, WA) 29. Brody Berrie (Bettendorf, IA) 30. Tyler Swope (Davenport Assumption, IA) Special Mention: Alex Andel (Valley City, ND) DeAngelo Brooks (Airline, LA) John Eckroth (Harrison Central, OH) Justin Finney (Berryhill, OK) Dee Kent (West Brunswick, NC) Pat Langworthy (Southwestern, NY) Brenden Lenhardt (Gloucester, VA) Kyle McEvoy (Bloomington, IL) Daniel Meyer (Bellmont, IN) Daniel Nielson (Hurricane, UT) Maxwell Pelfrey (Newton, IA) Dillon Salmons (Hoxie, KS) Kensi Tausinga (Bingham, UT) Connor Thomas (Flathead, MT)
  11. Best 2009-10 High School Juniors By Dan Fickel National Editor Editor?s Note: Here are rankings of the nation?s best 2009-10 high school juniors. Six factors were considered in determining these rankings. They include: (1) accomplishments at the state high school championships (folkstyle) (2) performances at prestigious high school tournaments (3) National Junior Freestyle and Greco-Roman success (4) Cadet National Placement (5) information from coaches and parents (6) state from which nominees hail. Weights are projected and subject to change. An update will be forthcoming. Please e-mail credentials, projected weights for this season, and color head-shot photos of any listed or deserving wrestlers to: dfickel@netlink.net 103 1. Nick Francavilla (High Point, NJ) 2. Arik Robinson (Peru, NY) 3. Tyler Fraley (Colts Neck, NJ) 4. Caleb Richardson (Grassfield, VA) 5. Hayden Zillmer (Crosby-Ironton, MN) 6. Paul Bewak (Hempfield, PA) 7. Ruben Navejas (Kentwood, WA) 8. Evan Link (Penn Cambria, PA) 9. Ray Farnsworth (St. Stephens, NC) 10. Stevan Knoblauch (Clovis West, CA) 11. Alex Baca (Pueblo Central, CO) 12. Cody Wheeler (Towanda, PA) 13. Tray Dorrell (Del City, OK) 14. Ryan Brooks (Marlow, OK) 15. Jordan Conaway (New Oxford, PA) 16. Dusty Kief (Franklin, IN) 17. Nathan Giorgio (Schuykill Valley, PA) 18. Kyle Taylor (Blair Academy, NJ) 19. Cody Feliciano (Incline, NV) 20. Brandon Egleston (Turlock, CA) 21. Bazell Partridge (Collins Hill, GA) 22. Jimmy Morris (St. Anthony?s, NY) 23. Justin Riggs (Huntington, WV) 24. Dakota Van Bibber (George Washington, WV) 25. Bryce Evans (Rogers, WA) 26. Rhett Leach (Stilwell, OK) 27. Josh Johnson (Forest Grove, OR) 28. Colton Perry (Windsor, NY) 29. Evan Ellison (Goodrich, WI) 30. Patrick Waring (Miller/Highmore-Harrold, SD) Special Mention: Garret Belgarde (Sandpoint, ID) Richie Bliss (Springstead, FL) Mitchell Bradley (Oak Grove, MO) Kyle Casaletto (Southern, NJ) Nashon Garrett (Chico, CA) Esteban Gonzales (Brandon, MI) Mark Gulesian (Columbus, FL) Billy Hagany (Lenape Valley, NJ) Brayden Humphries (Layton, UT) Kaleb Loht (Indian Valley, PA) Manny Marin (Buchanan, CA) Mike Mathis (Central Bucks South, PA) Dylan Mendenhall (Great Falls, MT) Austin Miller (Hempfield, PA) Tyler Pitts (Bradley Central, TN) Aaron Ryals (Azle, TX) Ryan Seals (Mandeville, LA) Corey Selmon (Princeton, OH) Smith Stratton (Mount Anthony, VT) Colton Thornton (Summit, UT) Tazz Tinner (Newberg, OR) Jamie Welsh (Penn Argyl, PA) Kasey West (American Falls, ID) Cyle Weyant (Bellows Falls, VT) 112 1. Jade Rauser (Broadwater, MT) 2. Robert Deutsch (Eastern Regional, NJ) 3. Cody Brewer (Oak Park, MO) 4. Joe Orecchio (Don Bosco, NJ) 5. Bricker Dixon (Park Hill, MO) 6. Earl Hall (South Dade, FL) 7. Josh Fisher (Roane County, WV) 8. Matt Sausman (Camden Catholic, NJ) 9. Derek Elmore (Harlem, IL) 10. Chris Dinnien (Germantown Academy, PA) 11. Grant Greene (St. Anthony?s, NY) 12. Adrian Rodriguez (Buchanan, CA) 13. Josh Keiffer (Roncalli, IN) 14. Ben Creed (Cary, NC) 15. Christian Skillings (Minneota, MN) 16. Christopher Halblom (Alburnett, IA) 17. Shaidai Lariviere (Cumberland, RI) 18. Josh Polacek (Westmont-Hilltop, PA) 19. Steven Rodriguez (Fox Lane, NY) 20. Geoff Alexander (Shady Side Academy, PA) 21. Trevor Jauch (Crystal Lake Central, IL) 22. Kyle Bauer (Wheeling Park, WV) 23. Matt Buco (Greater Lawrence Vo-Tech, MA) 24. Tyler Pendergast (St. Mark?s, DE) 25. Victor Vettese (Avondale, MI) 26. Weston Beck (Rock Hill, SC) 27. Scott Wolfinger (Quakertown, PA) 28. Josh Martinez (Pine Creek, CO) 29. Preston McCalmon (LaFayette, GA) 30. Sean Raddatz (Chicago Marist, IL) Special Mention: Troy Bainter (Norton, KS) Bob Bettinson (Reno, NV) Forrest Cornell (Lisbon, ME) Chris Donaldson (Salesianum, DE) Brady Fisher (Oregon City, OR) Alex Gregory (Penn, IN) Javier Guillen (Flowing Wells, AZ) Cory Hansen (Albert Lea, MN) Austin Hurst (Great Bridge, VA) Jordan Jones (Des Moines North/Hoover, IA) Josh Julian (Lebanon, IN) Adam Ludwin (Cibola, AZ) Matt Malnoske (Anchorage East, AK) Sean McCormick (Johnson City, NY) Max Mejia (Chandler, AZ) Dane Norris (Manhattan, KS) Dan Pak (Delran, NJ) Tyler Patten (Webster City, IA) Nick Pino (Cibola, NM) Jake Rasque (Marshwood, ME) Beau Roberts (Mountain View, ID) Daniel Salgado (Spring Central, MA) Jesse Schiffbauer (Morgantown University, WV) Sean Van Dyke (Grundy, VA) 119 1. Hunter Stieber (Monroeville, OH) 2. Evan Silver (Blair Academy, NJ) 3. Nico Megaludis (Franklin Regional, PA) 4. Nick Brascetta (St. Paris Graham, OH) 5. Val Rauser (Broadwater, MT) 6. Vincent Rodriguez (Clovis North, CA) 7. Mason Beckman (Reynolds, PA) 8. Fabian Garcia (Turlock, CA) 9. Kevin Gooding (Central Dauphin, PA) 10. Bob Dierna (Wayne, NY) 11. Tony Pena (Conifer, CO) 12. Courtland Hacker (Broomfield, CO) 13. Luke Frey (Montoursville, PA) 14. Adam Perrin (North Scott, IA) 15. Aaron Hansen (Summerville, SC) 16. Conor Youtsey (Mason, MI) 17. Tanner Hough (Westmont-Hilltop, PA) 18. Danny Sabatello (St. Viator, IL) 19. Clint Powers (Heritage, WA) 20. Justin Mudlaff (Random Lake, WI) 21. Eric Forde (Fargo South, ND) 22. Ryan Ponte (Northfield-Mount Herman, MA) 23. Tyler Heminger (Galion Northmor, OH) 24. C.J. York (Roosevelt, CO) 25. Matt Nelson (Big Lake, MN) 26. Brandon Choate (Blue Mountain, PA) 27. R.J. Labeef (Pomfret, CT) 28. Justin Keiffer (Roncalli, IN) 29. Nick Harrison (Stillman Valley, IL) 30. Lucio Murillo (Sunnyside, AZ) Special Mention: Brandon Beaugregard (Quabbin Region, MA) Marcus Crone (Yelm, WA) Everett Desiletes (Cranston West, RI) Justin Ensley (Homedale, ID) Joe Gosinski (Glenbard North, IL) Taylor Groom (Perry, OK) Patrick Hogan (Peru, NY) Matt Kimmel (Evangel Christian Academy, LA) Jeremy Landowski (Burrell, PA) Shoneil Lariviere (Cumberland, RI) Deven Loepp (Oakes, ND) Marvin Lopez (Cleveland, TN) Alex Manley (Baylor, TN) Tanner Mann (Little Rock Central, AR) Brad Myers (Dracut, MA) Matt Morris (Timberlane, NH) Tyler Praska (Pocatello, ID) Chris Williams (Civic Memorial, IL) Michael Williams (Claremore, OK) D.J. Yarwood (Ellsworth, WI) 125 1. Jesse Thielke (Germantown, WI) 2. Zach Horan (Nazareth, PA) 3. Johnni DiJulius (Walsh Jesuit, OH) 4. David Makara (Burrell, PA) 5. Terrel Wilbourn (Francis Howell Central, MO) 6. Jameson Oster (Lockport, IL) 7. Jacob Colon (Clear Lake, IA) 8. Rusty Maness (Point Pleasant, WV) 9. Tyrell Galloway (Omaha Central, NE) 10. Lou Mascola (Seton Hall Prep, NJ) 11. Ethan Raley (Indian Creek, IN) 12. Cameron Throckmorton (Southwestern, PA) 13. Bronson Steuber (Jackson County Central, MN) 14. Damien Arredondo (Buchanan, CA) 15. Joseph Martinez (Greeley West, CO) 16. Nick Soto (Springstead, FL) 17. Jacob Falk (West Jordan, UT) 18. Tom Puckett (Butler, NC) 19. Jordan Rinken (Waverly-Shell Rock, IA) 20. Joey Rizzolino (Easton, PA) 21. Michiel Roberts (Canyon Randall, TX) 22. Adam Matthews (Reynolds, PA) 23. Drew Wagenhoffer (High Point, NJ) 24. Shane Tate (Oakdale, CA) 25. Kavon Jones (Omaha North, NE) 26. David Ferry (Central Catholic, CA) 27. Matt Nunez (Rio Rancho, NM) 28. Zach Tanenbaum (Blue Valley North, KS) 29. Torin Boernke (Marshfield, WI) 30. Kahron Nix (Coon Rapids, MN) Special Mention: Napoleon Aniciete (Las Vegas, NV) Dustin Brendel (Bismarck, ND) Cody Bunderson (Box Elder, UT) Dominic Chase (Clinton, IA) T.J. Crabtree (St. John?s Prep, MA) Brady Edgar (Redfield, SD) Jacob Ekster (Cypress Fairbanks, TX) Jake Gentzler (Andover Central, KS) Garret Garness (Kasson-Mantorville, MN) Joseph Heffley (Oviedo, FL) Andrew Heistand (Yorktown, IN) Damien Hopper (Grove, OK) Jeremy Hurley (Grundy, VA) Josh Lahr (Shamokin, PA) Andy Lyman (Ravena, NY) George Mitchell (Otter Valley, VT) Mike Myers (Warwick, RI) Dan Neff (Solanco, PA) Nolan Oviatt (Logan-Magnolia, IA) Michael Rodriguez (Hillsboro, OR) Tanner Sprenkle (Billings, MT) Matt Tadich (Shady Side Academy, PA) Taylor West (Borah, ID) Eric Yarberry (Arkansas School for the Blind, AR) 130 1. Edwin Cooper (Providence Catholic, IL) 2. Matt Kelliher (Apple Valley, MN) 3. Nik Pena (Selma, CA) 4. Stephen Robertson (Montini, IL) 5. Casey Lanave (Chenango Forks, NY) 6. Daniel DeShazer (Wichita Heights, KS) 7. Kolbey Skaggs (Seneca, MO) 8. Derek Heyman (Tioga, NY) 9. Travis Himmelman (Conifer, CO) 10. Casey George (Lewiston, ID) 11. Joe Rendina (Dundee, MI) 12. Cody Tow (Union Mine, CA) 13. Carter McElhany (Coronado, CO) 14. Jake Sueflohn (Arrowhead, WI) 15. Keenan Hagerty (Blue Springs, MO) 16. Tyler Scotton (Willingboro, NJ) 17. Nick Cano (Saint Francis, CA) 18. Cody Caldwell (Waverly-Shell Rock, IA) 19. Roger Wildmo (Durand, MI) 20. Nick Catalano (Canon-McMillan, PA) 21. Kameron Hamley (Turtle Mountain, ND) 22. Cody Shivener (Springboro, OH) 23. Ronnie Garbinsky (Tyrone, PA) 24. Jared Kust (Shawano, WI) 25. Luke Smith (Wheeling, IL) 26. Matt Rappo (Council Rock South, PA) 27. Brandon Rice (Washington, IL) 28. Stuart Doster (Baylor, TN) 29. Brandon Pesarchick (Shamokin, PA) 30. Sawyer Hoffman (Watertown, SD) Special Mention: Dustin Appelt (Belle Chasse. LA) Adam Armstrong (Saegertown, PA) Spencer Blew (Lansing, KS) Johnny Delmedico (Addison Trail, IL) Dalton Dennis (Northside Christian, FL) Tanner Donelan (Garretson, SD) Ethan Fletcher (Omaha Central, NE) Nick Hile (Lexington, OH) Trey Houlden (Goddard, KS) Jensen Jones (Pahranagat Valley, NV) Matt Lane (Phillipsburg, NJ) Austin Legg (Ponca City, OK) Christian Loges (Omaha Skutt, NE) Dan McNulty (Mayfield, OH) Taylor Merkley (Uintah, UT) Taylor Moeder (St. James Academy, KS) Joe Morrison (Panther Creek, NC) Austin Powell (Columbia, ID) Marshall Stewart (Manatee, FL) Chris Thiele (Swan Valley, MI) Shane Yacuta (Porterville, CA) 135 1. Austin Ormsbee (Blair Academy, NJ) 2. Alex Dieringer (Port Washington, WI) 3. Ryne Cokeley (St. James Academy, KS) 4. Nick Hodgkins (Wyomissing, PA) 5. Cody Broomall (Smyrna, DE) 6. Caleb Ervin (Union County, KY) 7. James Green (Willingboro, NJ) 8. Evan Henderson (Kiski Prep, PA) 9. Travis Shaffer (Derry, PA) 10. Ty Davis (Lakota West, OH) 11. Eric Roach (Crown Point, IN) 12. Joe Schumacher (Bismarck, ND) 13. Austin Wilson (St. Cecilia, NE) 14. Shervin Iraniha (Monte Vista, CA) 15. Nathan Zarate (Selma, CA) 16. Alex Doran (Manatee, FL) 17. Blaise Butler (Boylan Catholic, IL) 18. Dan Dick (Simley, MN) 19. Koleton Hardy (Box Elder, UT) 20. Johnny Carpenter (Madeira, OH) 21. Tim Box (Bakersfield, CA) 22. Matt Martoccio (Council Rock South, PA) 23. Nick Haugen (Claremore, OK) 24. Brady Turnbull (Green River, WY) 25. Bo Schlosser (Mt. Zion, IL) 26. Scott Bosak (State College, PA) 27. Mason Popham (Unionville, PA) 28. Lex Ozias (Southern Garrett, MD) 29. Skyler Rice (Northwest Webster, IA) 30. Mark Pinero (Rummel, LA) Special Mention: Jonathan Clemente (LaSalle Institute, NY) Bradley Colbaugh (Bradley Central, TN) Dillon Cowan (Harvard, IL) Travis Erdman (Line Mountain, PA) Matt Finch (Hartley-Melvin-Sanborn, IA) Robert Frasier (Hood River Valley, OR) Kenneth Green (South River, MD) Kyle Hayden (DeMatha, MD) Jon Hunt (Canyon Randall, TX) Jordan Leveille (North Kingstown, RI) Jacob Luning-Hoshino (Kamehameha School, HI) Chad Miller (Greenback, TN) Giovany Ocasio (Ridgeview, FL) Tyler Parsons (Erie Cathedral Prep, PA) Andy Rico (Eastwood, TX) Chad Ryan (Sioux City North, IA) Brodey Serres (Lingle-Fort Laramie, WY) Lorenzo Thomas (Pittsburgh Central Catholic, PA) Ron Vaughters (Old Mill, MD) Kyle Wade (Islip, NY) Doug Welch (Castle, IN) 140 1. Cam Tessari (Monroeville, OH) 2. Henry Carlson (Vestavia Hills, AL) 3. Pete Baldwin (Osceola, FL) 4. Tanner Weatherman (Ballard, IA) 5. Steve Keough (Thief River Falls/Goodridge, MN) 6. Ian Miller (Oak Harbor, OH) 7. Spartak Chino (Wheaton-Warrenville South, IL) 8. Travis McKillop (Burrell, PA) 9. Ryan Krecker (Nazareth, PA) 10. Ethan Davis (Monett, MO) 11. Jake Gregersen (Belleville-Althoff, IL) 12. Elijah Sulivan (Lewis Central, IA) 13. Anthonie Linares (Oak Grove, CA) 14. Chase White (Lincoln, NE) 15. Logan Addis (MIngus, AZ) 16. Codey Combs (Sussex Central, DE) 17. Drew Spaulding (Bismarck, ND) 18. Josh Clark (Matoaca, VA) 19. Josh Snook (St. Mark?s, DE) 20. Frank Baer (Montini, IL) 21. Bryce McMahan (Hermiston, OR) 22. David Demor (South Side Beaver, PA) 23. Ty Loethen (Helias, MO) 24. Damen Capper (Berkley Springs, WV) 25. Chase Boontjer (Foothill, CA) 26. Ryan Swenson (Lac Qui Parle Valley, MN) 27. Brody Grothus (Davenport Assumption, IA) 28. Tre Miller-Scott (Central Dauphin East, PA) 29. Cody Hill (Hugoton, KS) 30. Ian Akamine (Iolani, HI) Special Mention: Hunter Adams (Franklin County, VA) Nate Ball (Wadsworth, OH) Tyler Binford (Arkansas Christian School, AR) Dylan Cala (South Point, NC) Jimmy Dankle (Cuyahoga Heights, OH) Rhett Ernst (Rummel, LA) Trevor Goss (Sheridan, WY) Brian Henke (Richmond, MI) Matt Hickman (Camarillo, CA) Conor Kleitz (Chenango Forks, NY) Joey Kubica (Streamwood, IL) Nick Lawrence (Timberlane, NH) Brady Massaro (Severna Park, MD) Zach Neer (West Fargo, ND) Matt Negrate (Buchanan, CA) Chase Neumann (Millard North, NE) Mike Ottinger (Parkland, PA) Brandon Parker (Norristown, PA) Levi Peters (Twin River Valley, IA) Luke Rakes (Christiansburg, VA) Devon Range (Brush, OH) Josh Zinkin (Clovis West, CA)
  12. 145 1. Dylan Alton (Central Mountain, PA) 2. Nazar Kulchytskyy (Prarie du Chien, WI) 3. Colin Shober (Schuykill Valley, PA) 4. Steven Hernandez (Bishop Gorman, NV) 5. Justin DeAngelis (Jenks, OK) 6. Greg Amos (Wentzville, MO) 7. Jake Snider (Ponderosa, CO) 8. Cody Rodebaugh (San Lorenzo Valley, CA) 9. RaVaughn Perkins (Omaha North, NE) 10. Drake Houdashelt (Fort Zumwalt West, MO) 11. Brad Squire (Wadsworth, OH) 12. Anthony Salupo (St. Edward, OH) 13. Ben Dorsay (Cox, VA) 14. Parker Madl (Blue Valley, KS) 15. Ryan Dunphy (Passaic Valley, NJ) 16. Dakota Magrew (Timberland, MO) 17. Matt White (Woodward, OK) 18. Ryan Stahl (Elkhart Memorial, IN) 19. Donny Simpson (Romeoville, IL) 20. Blake Sorensen (Denver/Tripoli, IA) 21. Seth Noble (Columbus, IA) 22. Paul Morabito (Spencerport, NY) 23. Rickey Bronson (Chenango Forks, NY) 24. Gabriel Bird (Osceola, FL) 25. Chase Gordon (Oviedo, FL) 26. Desmond Rios (Pleasant Valley, CA) 27. Bo Candelaria (Middletown, PA) 28. Nick Humes (Lakeshore, MI) 29. Alex Elder (West Salem, OR) 30. Jacob Kaufman (Newberg, OR) Special Mention: Jared Arthur (Heritage, AR) Kevin Barucci (Burlington, MA) Skyler Bleck (Lowry, NV) Marcus Bubar (Lisbon, ME) Mickey Cheff (Ronan, MT) Jordan Cox (Idaho Falls, ID) Adam Fondale (New Lexington, OH) Gabe Forrester (Glide, OR) Colton Gallo (Perry, OK) Billy Gauthier (York, ME) Pat Greco (Marmion Academy, IL) Dylan Ice (Beaver Local, OH) Danner Kjar (Viewmont, UT) Brady Lee (Molalla, OR) Dylan Marriott Excelsior Springs, MO) Donald Paulson (West Linn, OR) Phillip Perry (Hannibal, MO) Eric Reger (Delsea, NJ) Brandon Richardson (Lakeland, ID) Tyler Rohr (Hastings, MN) Korey Shotwell (Campbell County, KY) Nicholas Sierra (Lemoore, CA) Grant Sullivan (Chugiak, AK) Jarrel Valliant (Sandusky, OH) Brayden Wienke (Clear Lake, WI) 152 1. Derek Garcia (Sedro-Woolley, WA) 2. Brandon Rolnick (Lawrenceville, NJ) 3. Joe Cozart (Brandon, FL) 4. Jackson Morse (Lowell, MI) 5. Dirk Cowburn (Coudersport, PA) 6. David Habat (St. Ignatius, OH) 7. Harrison Hightower (University School, OH) 8. Brandon Wilbourne (Francis Howell Central, MO) 9. Sean McMurray (Portage, IN) 10. Eric Hess (Benton, PA) 11. Michael Kelly (Cedar Falls, IA) 12. Joel Smith (Collins Hill, GA) 13. Corey Dauphin (El Reno, OK) 14. Anthony Volpe (Rocky Point, NY) 15. Travis Gallegos (Foothill-Palo Cedro, CA) 16. Sam Bennett (Anderson Highland, IN) 17. Dimitri Boyer (Eddyville0Blakesburg, IA) 18. Andy McCulley (Rock Springs, WY) 19. Jared Porter (Carl Albert, OK) 20. Robert Pickrell (Northridge, CO) 21. Jesse Stafford (Del Oro-Loomis, CA) 22. Leonardo Santibanez (American, FL) 23. Tyler Hain (Warrior Run, PA) 24. Joey Chandler (Newberg, OR) 25. Matt Addington (Florence, CO) 26. Pat LaBuz (Hazleton, PA) 27. Austin Lindsay (Brookfield, MO) 28. Micah Morrill (Snohomish, WA) 29. Victor Dotson (Canyon Randall, TX) 30. Joey Moorhouse (Marengo, IL) Special Mention: Eric Antesberger (North Pole, AK) Kevin Brown (North Warren, NJ) Kyle Burns (Troy Christian, OH) Peyton Burns (Westlake, TX) Colton Cannon (Payson, UT) Matt Donohoe (Tyngsboro, MA) Andrew Ford (Bethel, CT) Joe Grandominico (Olentangy, OH) DeSean Gromes-Hines (Parkland, NC) Steven Kelly (Ponderosa, CO) J.J. Larson (Dillingham, AK) Blaine Miller (Plainview/Elgin-Millville, MN) Brian Onofrio (Hand, CT) Grant Renner (Britton-Hecla, SD) Nick Rimpley (Kearney, NE) Rafael Rodriguez (Adrian, MI) Matthew Sandoval (Volcano Vista, NM) Tylor Sigmon (Dudley, NC) Jerry Somma (Hunderton Central, NJ) Robert Stroh (Chinook, MT) Evan Thompson (Cabell Midland, WV) Matthew Vetkoetter (Parkway, LA) Luke Weaver (Salmon, ID) Clay Welter (Don Bosco, IA) 160 1. Marshall Peppelman (Central Dauphin, PA) 2. Robert Kokesh (Wagner, SD) 3. Nick Sulzer (St. Edward, OH) 4. Nick Visicaro (Long Branch, NJ) 5. Nick Moore (Iowa City West, IA) 6. Matt Cunningham (Shady Side Academy, PA) 7. Preston Keiffer (Eastern Regional, NJ) 8. Pierce Harger (Moeller, OH) 9. Jesse Shanaman (Blair Academy, NJ) 10. Nick Proctor (Neuqua Valley, IL) 11. Noah Budi (Kaukauna, WI) 12. Riley Kilroy (Padua Franciscan, OH) 13. Adam Delagarza (Vacaville, CA) 14. Ronnie Balfour (Tulsa Union, OK) 15. Martin Fabbian (Buchanan, CA) 16. Waquiem Comar (Twinsburg, OH) 17. Isaiah Williams (Haverhill, MA) 18. Tristan Warner (Cumberland Valley, PA) 19. Jake Howe (Blanchester, OH) 20. Jace Bennett (Canyon Randall, TX) 21. Brad Wukie (University School, OH) 22. Dominic Kastl (Gilroy, CA) 23. Lewendo Teague (Sharon, PA) 24. Derek Felton (Corona del Sol, AZ) 25. Chris Moon (Fauquier, VA) 26. Derek Olson (Muskego, WI) 27. Matt Colvard (Cary, NC) 28. Frank Cousins (St. Cloud, FL) 29. David Wilbur (Mingus, AZ) 30. Max Nogay (Weirton-Madonna, WV) Special Mention: Clint Alalla (Hopewell, VA) Kote Aldus (Belfast, ME) Marciano Ali (Parkland, NC) Charles Argue (Chicago Mount Carmel, IL) Justin Bowland (Foley, MN) Kenny Boyles (Smyrna, DE) Wil Brown (Chadron, NE) Bryce Caiazzo (Wyoming Seminary, PA) Jordan Campa (St. Michael-Albertville, MN) Dexter Carter (Little Rock Catholic, AR) Billy Coggins (Rocky Point, NY) Derek Golner (Tyngsboro, MA) Ted Gottwald (St. Christopher?s, VA) Isaac Grieder (Lake Highlands, TX) Kameona Hokoana (Kamehameha, HI) Jake Johnson (Rockford, MI) Jared Kay (Hazleton, PA) Garrett Kitchens (Gadsden Southside, AL) Caleb Marsh (Marysville, OH) Jake Mason (University, WA) Erin O?Dell (Oviedo, FL) Shawn Perich (Portage, PA) Steven Rich (Spaulding, VT) Ian Roy (Poway, CA) Joey Trizzino (Bettendorf, IA) Al Yde (Arrowhead, WI) 171 1. Lee Munster (Grant, IL) 2. Mike Evans (Blair Academy, NJ) 3. Joshua Demas (Westerville North, OH) 4. Michael Moreno (Urbandale, IA) 5. Taylor Meeks (Orting, WA) 6. Angelo Malvestuto (Wheatfield, NY) 7. Michael Duckworth (Union County, IN) 8. Kyven Gadsen (Waterloo East, IA) 9. Ryan Callahan (Walkill Valley, NJ) 10. Brock Weatherman (Ballard, IA) 11. Jake Dorulla (Rockford, MI) 12. Mike Curby (Hillsdale, MI) 13. James Cook (Madera, CA) 14. Matt Dwyer (Hononegah, IL) 15. Walt Gillmor (North Scott, IA) 16. Levi Clemons (Osceola, FL) 17. Clint Morrison (Cedar Cliff, PA) 18. Bobby Lavelle (Council Rock South, PA) 19. John Rizgallah (Allegan, MI) 20. Cody Lamberg (Akron Kenmore, OH) 21. Stephen McPeek (Southlake Carroll, TX) 22. Mike England (Centerville, IA) 23. Zak Coates (Sibley, MN) 24. Sam Upah (East Marshall/GMG, IA) 25. Mike Wagner (South Plainfield, NJ) 26. Joe Raygor (St. Croix Falls, WI) 27. Brad Hitchings (Louisville Trinity, KY) 27. Zach Agostino (Egg Harbor Twp., NJ) 29. Kurtis Julson (Simley, MN) 30. Mike Wrin (Algonquin, MA) Special Mention: Omar Akel (Long Branch, NJ) Luis Alba (Cypress Creek, FL) Zach Baldwin (Brandon, FL) Braden Atwood (Delphi, IN) Nick Bayer (Tahoma, WA) Jonathan Beam (Waynedale, OH) Willy Crawford (Fluvanna County, VA) Jordan DeBus (Mitchell, NE) Johnny Field (Bishop Gorman, NV) Cole Gracey (Tuttle, OK) Aaron Hartsock (Glasgow, MT) Dalton Henderson (Owatonna, MN) Patrick Kissel (Oostburg, WI) Joe Latham (Bismarck, ND) John Paul Luckett (Baton Rouge Catholic, LA) Ryan Olep (Lowell, MI) Brock Pickard (Polson, MT) Dennis Raber (Orrville, OH) Jordan Reiner (Mitchell, SD) Tyler Russell (Morse, ME) Patrick Sheehan (Punahou, HI) Bryan Sternlieb (Toms River East, NJ) Jamie Westwood (Queen of Peace, NJ) Jay Wieller (Wyoming Seminary, PA) Ty Wilps (Chartiers Valley, PA) 189 1. Tyler Beckwith (Greene, NY) 2. Max Thomusseit (St. Paris Graham, OH) 3. Tyler Lehmann (Apple Valley, MN) 4. Evan Knight (Urbandale, IA) 5. Scott Schiller (West Fargo, ND) 6. Cameron Croy (Brentwood, TN) 7. John Eblen (Park Hill, MO) 8. Joel Bauman (Kerkhoven-Murdock-Sunburg, MN) 9. Billy George (Long Branch, NJ) 10. Jamie Callender (Council Rock North, PA) 11. Andre Petroski (Springfield Delco, PA) 12. Jayd Docken (Winner, SD) 13. Ethan Blackstock (Alexander, GA) 14. Austin Fallon (Westfield, VA) 15. Sterling Hecox (Harlem, IL) 16. Nicholas Ruggear (Oxford, PA) 17. J.T. Felix (Centennial, CA) 18. Tommy Burial (Clovis, CA) 19. Cory Hayes (Mayfield, OH) 20. Cody Johnson (Oologah, OK) 21. Nick Miller (Centerville, OH) 22. Shane Woods (Tuttle, OK) 23. Kraig Schumm (St. Michael-Albertville, MN) 24. Hayden Bock (Park Hill, MO) 25. Ethan Moorman (Centerville, IA) 26. Tim McCall (South View, NC) 27. Jordan Linn (Foley, MN) 28. Ben McPhail (Pine Island, MN) 29. Alan Taylor (Grand Island, NE) 30. Tyson Tynanes-Perez (Campbell, HI) Special Mention: Pat Carey (North County, MO) Blaine Conner (Platte County, MO) Tyler Davis (Wiggins, CO) Brook Gosch (Blue Mountain, PA) Josh Greer (Oak Mountain, AL) Dylan Heithoff (Pope John XXIII, NE) Jake Henderson (Toledo Central Catholic, OH) Jared Holliday (Burlington Township, NJ) Rodolfo Juarez (Fresno Central, CA) Bryce Kammerzell (Eaton, CO) Nate Kirby (Tri-Valley, SD) Michael Love (Baton Rouge Catholic, LA) Mark Mabry (Benson, AZ) Sam Mangum (McAllen, TX) Devin Mellon (Lawson, MO) Alex Najjar (Shawsheen Valley Tech, MA) Dylan Nick (George Washington, WV) Jeff Nielsen (Zimmerman, MN) Matt Riley (Des Moines Roosevelt, IA) Corby Running (Clinton-Massie, OH) Joe Schneider (Carl Sandburg, IL) William Sealy (Robert E. Lee, AL) Brad Stafford (Sheldon Clark, KY) 215 1. Trevor Rupp (Pocatello, ID) 2. Aaron Pavlenko (Marcos de Niza, AZ) 3. Alex Polizzi (Beloit Memorial, WI) 4. Nate Gaffney (Connellsville, PA) 5. Kyle Colling (Pioneer, NY) 6. Spencer Myers (Selinsgrove, PA) 7. Antonio Giorgio (Warwick, PA) 8. Kyle Caylor (Wichita Northwest, KS) 9. Matthew Loew (Wantagh, NY) 10. Kyle Cowan (Cascia Hall, OK) 11. Kevin Innes (St. Peters Prep, NJ) 12. Drew Meulman (Saint Francis, CA) 13. Jacob Trotter (Mead, WA) 14. Brian Schoene (Bakersfield, CA) 15. Zach Greenwald (Paulsboro, NJ) 16. Beau Wenger (Fairless, OH) 17. Mat Tourdot (Sparta, WI) 18. Josh Davis (Freehold, NJ) 19. Cody Davis (The Woodlands, TX) 20. Don McNeil (Wyoming Seminary, PA) 21. Derrick Laney (Lakeview-Fort Oglethorpe, GA) 22. Zeal McGrew (Burnt Hills, NY) 23. Trevor Voelker (Dallas Center-Grimes, IA) 24. Cody Dauphin (El Reno, OK) 25. Nick McDiarmid (Fowlerville, MI) 26. Zach Smith (Boylan, IL) 27. C.J. Collins (Collins Hill, GA) 28. Cody Mansur (Clackamas, OR) 29. Logan White (St. Paris Graham, OH) 30. Christian Lentz (Mishawaka, IN) Special Mention: Joseph Alston (Auburn, NE) Pat Brinkman (New Ulm, MN) Payton DeCoteau (Turtle Mountain, ND) Diego Bravo (Sunnyside, AZ) Ben Brooks (Oak Park-River Forest, IL) Nathan Cleveland (Lowell, IN) Joe Doughty (Lisbon, ME) Cole Endres (Lodi, WI) Jonathan Gingrich (Bald Eagle, PA) Dan Howell (Oswego, IL) Dan Kiebler (Leyden, IL) George Kolu Buck (Punahou, HI) Eric Fan (Colony, AK) Andrew Hudsoin (East Valley, CA) Damon Lappe (Douglas, SD) Austin Morehead (Sutter, CA) Cory Norcross (Father Ryan, TN) Tyler Pace (Wayne County, KY) Leland Pfeifer (Hulett, WY) Joe Stefanski (Rockford, MI) Mwanza Walamulumba (Meade, MD) Nate Weeks (Marysville, OH) Nathan Westerby (Grand Island, NE) Rykeem Yates (Fresno Edison, CA) 285 1. Jimmy Lawson (Manchester, NJ) 2. Bobby Telford (St. Mark?s, DE) 3. Karl Green (Mount St. Joseph, MD) 4. Ronald Coleman (Omaha North, NE) 5. Evan Craig (Abington Heights, PA) 6. Michael McMullen (Wyoming Seminary, PA) 7. Nikola Bogojovic (Superior, WI) 8. Tyler DeMott (Benton, PA) 9. Derek Papagianopoulos (Browne & Nichols, MA) 10. Ben Buzzelli (Wadsworth, OH) 11. Jordan Cronin (Incline, NV) 12. Terry Williamson (Broken Arrow, OK) 13. Sani Fuimaono (Punahou, HI) 14. Henry Chirino (American, FL) 15. Lucas Vincent (Olathe North, KS) 16. Franco Flores (Volcano Vista, NM) 17. Garrett Fosdyck (Mathews, VA) 18. Lance Moore (Lackawanna Trail, PA) 19. Kyle Papendorf (Buchanan, CA) 20. David Severn (Bronson, MI) 21. Donovan Green (Timber Creek, FL) 22. Billy Vaughan (Brecksville, OH) 23. Sandi Stanback (Boys Town, NE) 24. DeMarco Kemp (University City, MO) 25. Mathew Galas (Central Catholic, CA) 26. Ian Jones (Painsville Harvey, OH) 27. Mike Howard (Corona del Sol, AZ) 28. Nico Carlson (Taylor, TX) 29. Angel Cabral (Lemont, IL) 30. Doug Zisman (Shadow Mountain, AZ) Special Mention: Tank Burns (Columbus, KS) Luis Contreras (Madera, CA) Daniel Crook (Box Elder, UT) Danny Demick (Chillicothe, OH) James Donner (Wheatfield, NY) B.J. Finney (Andale, KS) Adam Fraska (Crestwood, IA) Max Gladstone (Findlay, OH) Daniel Gusev (Antelope Center, CA) Ryan Harlow (Johnson Central, KY) Mike Hill (Lingle-Fort Laramie, WY) Bill Mitchell (South Milwaukee, WI) Trey Page (Wichita Northwest, KS) Kyle Pollock (Wiggins, CO) Jared Rice (Phillipsburg, KS) Mitch Schnittgen (Havre, MT) Jeff Starr (McMahon, CT) Jack Wardyn (Palmer, NE) Matt Wyss (Boyceville, WI) Enzo Zagari (Spencerport, NY)
  13. Best 2009-10 High School Seniors By Dan Fickel National Editor Up-dated Rankings Releases will be in the Oct. 1st Issue and Feb 15th Editor?s Note: Here are Wrestling USA Magazine?s rankings of the nation?s best 2009-10 high school seniors. Six factors were considered in determining these rankings. They include: (1) accomplishments at the state high school championships (folkstyle) (2) performances at prestigious high school tournaments (3) National Junior Freestyle and Greco-Roman success (4) Cadet National Placement (5) information from coaches and parents (6) state from which nominees hail. Weights are projected and subject to change. An update will be forthcoming. Please e-mail credentials, projected weights for this season, and color head-shot photos of any listed or deserving wrestlers to: HYPERLINK "mailto:dfickel@netlink.net" dfickel@netlink.net 103 1. Alex Spooner (Forest City, IA) 2. Alex Dunaway (McGuffey, PA) 3. Colton Dalberth (Marion, NY) 4. Clay Moates (Hoover, AL) 5. Vinny Moita (De La Salle, CA) 6. Miko Villanueva (Dundee-Crown, IL) 7. Jake Bellis (Bloomington, IL) 8. Alex Legrande (Allen, TX) 9. Alex Gilpin (Reagan, TX) 10. Chris Bostic (Flowing Wells, AZ) 11. Mike Soria (Kings Park, NY) 12. Kevin Malavick (Stagg, IL) 13. Jacoby Bergeron (Thief River Falls, MN) 14. Max Soria (Kings Park, NY) 15. Michael Dauterive (Boyd, TX) 16. Ross Spencer (East Lyme, CT) 17. Jake Schramm (Hinsdale , INSouth, IL) 18. Damon McQueen (Huntington, NY) 19. Damien Gomez (Warren, CA) 20. Jesse Schettler (Altus, OK) 21. Kyle McNulty (Toms River North, NJ) 22. Chad Booth (Post Falls, ID) 23. Joe Barnes (Neosho, MO) 24. Josstyn Richter (Red River, ND) 25. Tim Ellison (Boulder Creek, AZ) 26. Neal Kennedy (Blacksburg, VA) 27. Sam Shames (Newton North, MA) 28. Steven Joyce (Norwalk, CA) 29. Zach Stevens (Merrillville, IN) 30. Drew Mills (Hurricane, UT) Special Mention: Brandon Beckman (Seventy First, NC) Gage DeRosier (Massabesic, ME) Mack Drees (Peshtigo, WI) Nick Garcia (Oregon Clay, OH) David Harrington (St. Mary?s CC, OH) Kalen Hill (Cokeville, WY) Bryan Kuhn (Evansville Reitz, IN) Brandon Ling (Penfield, NY) Dylan Long (Northwestern Lehigh, PA) Mason Martin (Cass, GA) Pat Milford (Paul Dunbar, KY) Gamel Yahia (Melvindale, MI) 112 1. Ryak Finch (Safford, AZ) 2. Jerome Robinson (St. Ignatius, OH) 3. Carson Kuhn (Alta, UT) 4. Kory Mines (Maple Heights, OH) 5. B.J. Suitor (Swan Valley, MI) 6. Matthew Gurule (Grand Junction Central, CO) 7. Bryan Whitt (Norfolk Academy, VA) 8. Anthony Hawkins (Crown Point, IN) 9. Tanner Moon (Oak Mountain, AL) 10. Charles Zeisloft (Gateway, NJ) 11. Zach Zimmer (Clovis West, CA) 12. Matt Rabinowitz (Airline, LA) 13. Sean Silva (Barstow, CA) 14. Jeremy Schmidt (Rocky Mountain, CO) 15. Logan Arlis (Batavia, IL) 16. Kyle McGregor (Tonawanda, NY) 17. Heriberto Quintana (Perth Amboy, NJ) 18. Matt Cavallaris (Neuqua Valley, IL) 19. Matt Correa (Righetti, CA) 20. Travis Laxton (Suwannee, FL) 21. Kyle Crisafulli (Phoenix, NY) 22. Isa Hurtado (Sheldon, CA) 23. Anthony Marino (Liberty, PA) 24. Corey Melo (New Bedford, MA) 25. Billy Gould (High Point, NJ) 26. Josh Heinzer (Lake Stevens, WA) 27. Ben Willeford (St. Michael?s, LA) 28. Ben Matthiesen (Holt, MI) 29. Joe Andrews (Grapevine, TX) 30. Shawn Nagel (Kimball, NE) Special Mention: Alex Akers (Sunnyside, AZ) Kevin Beck (Atholton, MD) Andrew Bertubin (Cambridge, OH) Ryan Blackwell (Croatan, NC) Trevor Boyer (Mill Valley, KS) Sam Chapman (Vashon Island, WA) Kevin Churchill (Newton, NJ) Ken Collado (Hauppauge, NY) Bob Daniels (Concord, NH) Brandon Davis (Hodgson Vo-Tech, DE) Joe DeAngelo (Southern Alamance, NC) Shane Dutton (Lamphere, MI) Dan Faas (Newberg, OR) Ryan Hunsberger (Fauquier, VA) Juan Jaime (Laguna Hills, CA) Rob Jillard (Delsea, NJ) John Kelly (Moon Valley, AZ) Jacob Miller (Millard South, NE) Jordan Ng (Punahou, HI) Cody Orr (Fort Zumwalt North, MO) Isaac Ruiz (Junction City, KS) Tanner Schmidt (Charles City, IA) Blayne Shockley (Rolla, MO) Tyler Stedman (Frenchtown, MT) Justin Taubenheim (Amherst, NE) 119 1. Devin Carter (Christiansburg, VA) 2. Ty Mitch (Aurora, OH) 3. Alan Waters (Park Hill, MO) 4. Jesse Delgado (Gilroy, CA) 5. Efrain Aguilar (Graham-Kapowsin, WA) 6. Pat Prada (DeMatha, MD) 7. Mitchell Port (Bellefonte, PA) 8. Sean Boylan (St. Mark?s, DE) 9. Tyler Rauenzahn (Blue Mountain, PA) 10. Jerry Huff (Broomfield, CO) 11. Bryan Grubbs (Monterey, TX) 12. Steven Murphy (Marian Catholic, IL) 13. Colby Christensen (Uintah, UT) 14. Brandon Jones (West Des Moines Valley, IA) 15. Adam Krop (Urbana, MD) 16. Brandon Nelson (Lawrence North, IN) 17. Cody Pack (Quincy, CA) 18. Justis Flamio (Mahopac, NY) 19. Nick Smith (Ida, MI) 20. Brock Banta (South Fremont, ID) 21. Tommy Siciliano (Newberg, OR) 22. Brian St. James (Centennial, GA) 23. A.J. Valles (Selma, CA) 24. Blake Thomas (Brentwood, TN) 25. Dylan Wright (Simley, MN) 26. Myron Bradbury (Louisville Trinity, KY) 27. Brandon Gambucci (Lexington, OH) 28. Ty Fittje (Cushing, OK) 29. Matt Bystal (Libertyville, IL) 30. Matt DelGallo (Gardiner, ME) Special Mention: Michael Bond (Hoover, AL) Kyle Bratke (Parkersburg, WV) Derek Brothers (Curwensville, PA) Anthony Bruno (Bob Jones, AL) Charlie Costanzo (Danbury, CT) Maximo Gonzalez (Manassas Park, VA) Bubba Gudis (Bruce, WI) Justin Enderby (Pulaski, WI) Randy Hanson (Bethel, AK) Corey Kozimor (Hackettstown, NJ) Taylor Laraia (Newburgh Free Academy, NY) Daniel Mendoza (Westwood, AZ) Dannen Merrill (Marysville, MO) Bobby Morales (Laguna Hills, CA) Kyle Narburgh (Jack Britt, NC) Michael Osborne (Ryle, KY) Jaron Parent (Cumberland, RI) Dominic Parisi (Robinson, NC) Mike Rhone (Benton, PA) Greg Rinker (Northampton, PA) Pat Rollins (Wahpeton, ND) Morgan Russell (Rapid City Stevens, SD) Logan Singular (Clay Center, KS) David White (Athens, PA) Jonathan Wright (Greer, SC) 125 1. Logan Stieber (Monroeville, OH) 2. Nick Arajau (Syosset, NY) 3. Levi Wolfensperger (Denver-Tripoli, IA) 4. Brandon Wright (Indianapolis Cathedral, IN) 5. Gus Sako (St. Edward, OH) 6. Frank Goodwin (Mount St. Joseph, MD) 7. Josh Keszler (Sturgis, SD) 8. Sean Dolan (St. Mark?s, DE) 9. Joe Duca (Paulsboro, NJ) 10. Patrick Myers (Penn Cambria, PA) 11. Keith Surber (O?Fallon, IL) 12. A.J. Schopp (Tyrone, PA) 13. Nick Wilcox (Greene, NY) 14. Clinton McAlester (Clovis, CA) 15. Jake Corrill (Moeller, OH) 16. Darius Wass (Swan Valley, MI) 17. T.J. Mitchell (Collins Hill, GA) 18. Braden Mowry (Coeur d?Alene, ID) 19. Drew Fleming (Mayer Lutheran, MN) 20. Joe Spisak (Boiling Springs, PA) 21. Cole Welter (Don Bosco, IA) 22. Chad Stroh (Holyoke, CO) 23. B.J. Young (Jackson Memorial, NJ) 24. Scott Festejo (Long Branch, NJ) 25. Collin Zeerip (Hesperia, MI) 26. Ian Harper (Chesterfield, SC) 27. Aaron Runzo (Kellam, VA) 28. Scott Filbert (Ironwood Ridge, AZ) 29. Drew Stone (Oak Harbor, OH) 30. Ricky Ryan (Show Low, AZ) Special Mention: Mason Berryman (Anderson Highland, IN) Nick Flannery (Framingham, MA) Josh Geery (Quincy, MA) Mason Goretsas (North Carroll, MD) Sean Hanson (South Jefferson, NY) Ryan Hartnett (Gretna, NE) Derek Hovermale (Berkeley Springs, WV) Conor Hovis (Whitfield School, MO) Chris Johnson (Orange, NC) Jake Keller (Columbus, IA) Tony Lovejoy (Bishop Luers, IN) Travis Metcalf (Graham-Kapowsin, WA) Cameron Neiss (Ronan, MT) Kurtis Nelson (Chaparral, CO) Jorden Osbon (Worland, WY) Austin Palmer (Ryle, KY) Dustin Reed (Choctaw, OK) Patrick Scully (Hoffman Estates, IL) Tyler Shankles (Scottsboro, AL) Johnny Short (Matawan, NJ) Brandon Shultie (Sussex Central, DE) Jarod Stephenson (Arab, AL) Jordan Toledo (Pleasant Valley, PA) Andre Viator (Teurlings, LA) 130 1. Jamie Clark (St. Edward, OH) 2. Sam Sherlock (West Mifflin, PA) 3. Frank Cagnina (Queen of Peace, NJ) 4. Chris Dardanes (Oak Park-River Forest, IL) 5. Simon Kitzis (Wyoming Seminary, PA) 6. Nick Lawrence (Westlake, OH) 7. Nick Schenk (St. Mark?s, DE) 8. Luke Goettl (Mingus, AZ) 9. Shane McGough (Desert Mountain, AZ) 10. Colton Rasche (Montini, IL) 11. Tyler Buckman (Central Dauphin, PA) 12. Zach Zehner (Tomahawk, WI) 13. Tony Vaske (Springfield/River Valley, MN) 14. Jake McCombs (Marysville, OH) 15. Seth Lange (Sturgis, SD) 16. Vinnie DiGravio (Wayne, NY) 17. Cody Ruggirello (Valley Central, NY) 18. Jake Briggs (Bella Vista, CA) 19. Tyler Keselring (Greenville, MI) 20. Daniel Baucke (Christian Brothers, TN) 21. Tyrone Eatmon (Durham Riverside, NC) 22. Acton Pifer (Lassiter, GA) 23. Chase Nitcher (Valley Center, KS) 24. Shawn Greevy (Cumberland, PA) 25. Andrew Cornell (Long Branch, NJ) 26. Joe DeNova (Harris County, GA) 27. Cullan Morrissey (Oconto Falls, WI) 28. Daniel Ownbey (Enka, NC) 29. Alec Chanthapatheth (Grand Island, NE) 30. Brock Norton (Carroll, IN) Special Mention: Cody Clark (Calhoun County, WV) Erik Galloway (State College, PA) Tommy Glenn (Simley, MN) Allen Haines (Boulder City, NV) Tevin Hall (Cameron, WV) Mike Hamel (Mesquite, AZ) Nick Heilmann (South Plainfield, NJ) Cahlen Kays (Centauri, CO) Ryan Klein (Westside, TX) Mike Kovach (St. Peter Chanel, OH) Alex Lopez (Patrick Henry, OH) Frank Martinez (Northview, CA) Matt Meuer (Medina, OH) Jordan Murphy (John Hardin, KY) Kevin Nelson (Forest Lake, MN) Ryan Pohlman (Raymond Central, NE) Michael Reynolds (Little Rock Catholic, AR) Colt Rogers (Smith Center, KS) Luke Shelley (Anchorage South, AK) Matt Sherman (Burlington, MA) Alex Smith (Timberlane, NH) Mike Tully (Peddie School, NJ) Zachary Vernon (Davie County, NC) Trevor Wid (St. Patrick?s, NE) Cody Wray (Montrose, MI) 135 1. Josh Kindig (Blue Mountain, PA) 2. Nick Dardanes (Oak Park-River Forest, IL) 3. Louis Trujillo (Rio Rancho, NM) 4. Josh Dziewa (Council Rock South, PA) 5. Ryan Nieman (Bullock Creek, MI) 6. Jacob Ballweg (Waverly-Shell Rock, IA) 7. Tucker Armstrong (Corona Del Mar, CA) 8. Vinny Fava (Elmwood Park, NJ) 9. Jordan Rich (Central Mountain, PA) 10. Frankie Porras (Hobart, IN) 11. Frank Martellotti (Shady Side Academy, PA) 12. Shawn Fayette (Miamisburg, OH) 13. Mike Morales (Brick Memorial, NJ) 14. Kade Moss (Bingham, UT) 15. Cody Swim (Indianola, IA) 16. Wendell Cannon (Sussex Vo-Tech, DE) 17. Ian Fisher (Perry, OK) 18. Jed Lightfoot (Yorksville, IL) 19. Hank Stinson (Eastern, NJ) 20. Alex Pellicciotti (Boyertown, PA) 21. Alec Dieter (Clovis, CA) 22. Drew Lexvold (Kenyon-Wanamingo, MN) 23. Jeremiah Peterson (Canton, SD) 24. Vicente Gallegos (Arrupe Jesuit, CO) 25. Derric Thomas (Newman, IA) 26. Holden Packard (Mountain View, ID) 27. Sean Garcia (Page, AZ) 28. Phillip Steinberg (Central Cambria, PA) 29. Tyler Small (Delone Catholic, PA) 30. Shaun Lau (Flathead, MT) Special Mention: Devin Biscaha (Jackson Memorial, NJ) Marcus Cain (Parkland, NC) Marshall Carpenter (Bozeman, MT) Reyes Cortez (Maryvale, AZ) Julian Feikert (Keokuk, IA) Danny Floyd (Osborne, KS) Josh Halladay (Johnson City, NY) Brandon Haluptzok (Centennial, MN) Bucky Hendrickson (Letchworth, NY) Josh Johnson (John Hardin, KY) Will Keeter (Twin Falls, ID) Trayvon Lee (Del City, OK) Conner Miller (Fauquier, VA) Jordan Novak (New York Mills, MN) Charlie Packard (Brecksville, OH) Joe Paolo (Oak Glen, WV) Roman Perryman (Robinson, VA) Tyler Riegle (Springboro, OH) Joseph Sargenti (South Windsor, CT) Matt Slone (Sheldon Clark, KY) Zeb Stewart (Brookville, VA) Scott Varner (Wakulla, FL) Andrew Wells (Little Rock Catholic, AR) Cory Williamson (Geary, OK) Michael Young (Fort Dorchester, SC) 140 1. Andrew Alton (Central Mountain, PA) 2. Chris Villalonga (Blair Academy, NJ) 3. Anthony Baldosaro (Eastern Regional, NJ) 4. Kaleb Friedley (Park Hill, MO) 5. Dylan Ness (Bloomington Kennedy, MN) 6. Steve Dutton (Hauppauge, NY) 7. Taylor Walsh (Camden Catholic, NJ) 8. Nathan Hoffer (Anchorage East, AK) 9. Ben Morgan (Catoosa, OK) 10. Jordan Moss (Sharon, PA) 11. Andrew Lenzi (Fordham Prep, NY) 12. Jordan Beverly (Point Boro, NJ) 13. Joe Locksmith (Osceola, FL) 14. Matt Nereim (Winter Springs, FL) 15. Raider Lofthouse (Mountain Crest, UT) 16. Robert Shepherd (Mason, OH) 17. Mark Hartenstine (Easton, PA) 18. Troy Silver (Bishop Lynch, TX) 19. Hunter Azure (Poplar, MT) 20. Andy Rodriguez (Central Islip, NY) 21. Nick Wooden (Spring Creek, NV) 22. Peter Tatanish (Urbana, MD) 23. Jonathan Taylor (Red Bank, TN) 24. Josh Houldsworth (Holly, MI) 25. Tanner Hirstine (Cherry Creek, CO) 26. Stephen Swiggett (Smyrna, DE) 27. Kevin Maelfeyt (Trinity, CA) 28. Damon Mele (Wasatch, UT) 29. Sam Mecham (Roseburg, OR) 30. Giuseppi Lanzi (Amsterdam, NY) Special Mention: Chris Bahm (Carrington, ND) Cade Blair (Valley Center, KS) Nick Bohn (East Kentwood, MI) Oliver Brukardt (Phillipsburg, NJ) Michael Carpenter (Bozeman, MT) Auston Carter (Powell, WY) Drew Coble (Bentonville, AR) Collin Crowell (Pinkerton, NH) Cord Glanzer (Huron, SD) Tyler Green (Parkersburg South, WV) Josh Haugan (Claremore, OK) Matt Hefner (Lima Bath, OH) Randy Henline (Coventry, OH) Kasey Jones (Battle Mountain, NV) Matt Leibforth (Lemont, IL) Ryan Martin (Fergus, MT) Hunter Muskrat (Deer Creek, OK) Ethan Owens (Grundy, VA) George Scheffel (Southern Garrett, MD) Aaron Scott (Ashe County, NC) Aaron Smith (Mio-AuSable, MI Austin Sommer (Northampton, PA) Dan Telhada (Franklin, MA) Nick Terdick (John Glenn, NY) Hayden Workman (Perry, OK)
  14. gonewrestling

    Columbus East Results at Disney

    Thank you for the update.
  15. gonewrestling

    Columbus East Results at Disney

    Do have more matches today or are they done?
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.