Jump to content

bgcoach

Gorillas
  • Content count

    68
  • Joined

  • Last visited

About bgcoach

  • Rank
    Regional Qualifier

Profile Information

  • Gender
    Not Telling
  • School
    TripleB is my homeboy
  1. Ralph Edwards-not sure if he's still with Marion County Sheriff's Department; competes in triathlons Gary Pierson-Sheet Metal Worker's Local 20 leader Steven Bradley-Head Coach, Lincoln College Danny Coyne-USMC Ethan Harris-special education teacher South Grove Intermediate; Asst. Coach BGHS Matt Irwin-5th grade teacher South Grove Intermediate; Head Coach BGHS Carmen Hurley-Assistant Principal BGHS Todd Sacksteder-Athletic Director, Franklin County Greg Schaefer-All around good guy; Head Coach EMD
  2. coaching question.....

    Pete McNamara never wrestled in high school either.
  3. Beech Grove 36, Franklin Central 33, at Beech Grove, 1-18-11; 125 [Draw Weight] ? Kevin Groves (FC) 13, Tyler Browder (BG) 8; 130 ? Garrett Rigel (FC) pins Marc Louzon (BG), 3:07; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Dustin Maupin (FC), 1:16; 140 ? Alex Louzon (BG) pins Evan Rigel (FC), 1:00; 145 ? Riley McClurg (BG) pins Zach Labens (FC), 3:37; 152 ? Codey Pinkiston (BG) pins Logan Hall (FC), 3:26; 160 - Kenny O?Brien (FC) pins Tyler Wyatt (BG), 4:39; 171 - Jaron Kiki (FC) pins Sam Woehler (BG), 3:37; 189 - Joe Mueller (BG) 10, Mike Riffle (FC) 6 [FC loses 1 Team Point, Unsportsmanlike Conduct, bench]; 215 - Austin Netherton (FC) 9, Joey Garcia (BG) 0, Major; 285 - Adam Decker (BG) pins Tyler West (FC), 3:06; 103 - Travis McMillian (FC) 7, Ben Harmon (BG) 1; 112 - Peter Davis (BG) 3, Austin Deubelbeiss (FC) 2; 119 ? Forfeit to Andrice Martin (FC).
  4. Indiana Crossroads Conference Championship, at Beech Grove, 1-15-11. Beech Grove, 5-0; Speedway, 4-1; Indianapolis Scecina Memorial, 3-2; Lapel, 2-3; Indianapolis Park Tudor, 1-4; Indianapolis Cardinal Ritter, 0-5. (No entry from Indianapolis Lutheran.) Individual Champions: 103 - Cole Craney, Spw. 112 - Peter Davis, BG. 119 - Jesse McIntosh, Spw. 125 - Tyler Browder, BG. 130 - Wes Hunt, Spw. 135 - Nick Roberts, BG. 140 - Alex Louzon, BG. 145 - Riley McClurg, BG. 152 - Tre'von Sevion, BG. 160 - Mitchell Judkins, Spw. 171- Erick Zelaya, Spw. 189 - Jaylin Allen, Spw. 215 - Joey Garcia, BG. 285 - Jared Schau, Spw. At-Large All Conference, by Coaches' vote: Tom Bullock, ISM, 135; Kyle Nardi, Lap, 145. Beech Grove results: Beech Grove 84, Indianapolis Cardinal Ritter 0 (Round 1): 285 - Adam Decker (BG) wins by forfeit; 103 - Ben Harmon (BG) wins by forfeit; 112 -- Peter Davis (BG) pins Michael Hanley (ICR), 3:53; 119 - Clint Schmith (BG) wins by forfeit; 125 - Tyler Browder (BG) wins by forfeit; 130 - David Lawson (BG) wins by forfeit; 135 - Nick Roberts (BG) wins by forfeit; 140 - Alex Louzon (BG) wins by forfeit; 145 - Riley McClurg (BG) wins by forfeit; 152 - Tre'von Sevion (BG) wins by forfeit; 160 - Tyler Wyatt (BG) pins Tahji Guy (ICR), 1:58; 171 - Sam Woehler (BG) pins Reggie Johnson (ICR), 0:44; 189 - Joe Mueller (BG) pins Jordan Brown (ICR), 1:30; 215 - Joey Garcia (BG) wins by forfeit. Beech Grove 84, Indianapolis Park Tudor 0 (Round 2): 103 - Harmon (BG) pins Ty Hardin (IPT), 3:05; 112 -- Davis (BG) wins by forfeit; 119 - Schmith (BG) wins by forfeit; 125 - Browder (BG) pins Rashad Rush (IPT), 1:49; 130 - Lawson (BG) wins by forfeit; 135 - Roberts (BG) wins by forfeit; 140 - A. Louzon (BG) wins by forfeit; 145 - McClurg (BG) wins by forfeit; 152 - Sevion (BG) wins by forfeit; 160 - Wyatt (BG) wins by forfeit; 171 - Woehler (BG) pins Logan Brougher (IPT), time not verified; 189 - Mueller (BG) wins by forfeit; 215 - Garcia (BG) wins by forfeit; 285 - Decker (BG) wins by forfeit. Beech Grove 41, Speedway 24 (Round 3): 112 -- Davis (BG) 10, Robby Sears (S) 7; 119 - Schmith (BG) pins Jesse McIntosh (S), 3:47; 125 - Browder (BG) pins Aaron Campbell (S), 1:04; 130 - Wes Hunt (S) pins Lawson (BG), 2:32; 135 - Roberts (BG) pins Colby Ward (S), 0:25; 140 - A. Louzon (BG) pins Thomas Polston (S), 0:16; 145 - McClurg (BG) Tech-falls Conrad Nihiser (S), 5:49 (18-2); 152 - Sevion (BG) pins Kevin Zarco (S), 4:33); 160 - Mitchell Judkins (S) pins Wyatt (BG), 2:21; 171 - Erick Zelaya (S) 10, Woehler (BG) 3; 189 - Jaylin Allen (S) 3, Mueller (BG) 1; 215 - Garcia (BG) 5, Carl Dilworth (S) 2; 285 - Jared Schau (S) 5, Decker (BG) 3; 103 - Cole Craney (S) 4, Harmon (BG) 2. Beech Grove 67, Indianapolis Scecina Memorial 0 (Round 4): 119 - Double forfeit; 125 - Browder (BG) 12, Giovanni Aredondo (ISM) 2, Major; 130 - Lawson (BG) pins Alex Card (ISM), 3:59; 135 - Roberts (BG) pins Tom Bullock (ISM), 0:49; 140 - A. Louzon (BG) 8, Evan Stringfield (ISM) 0, Major; 145 - McClurg (BG) 16, Joe Doucleff (ISM) 4, Major; 152 - Sevion (BG) pins Jordan Tucker (ISM), 1:02; 160 - Codey Pinkiston (BG) pins Harry Suiters (ISM), 1:59; 171 - Woehler (BG) pins Charles Therber (ISM), 0:25; 189 - Mueller (BG) pins Curtis Henley (ISM), 1:26; 215 - Garcia (BG) pins Christian Johnson (ISM), 2:54; 285 - Decker (BG) 10, Dustin Feltner (ISM) 8; 103 - Harmon (BG) 16, David McCarthy (ISM) 4, major; 112 -- Davis (BG) pins Rocky Leffler (ISM), 2:36. Beech Grove 69, Lapel 6 (Round 5): 125 - Browder (BG) pins Drew Stecher (L), 1:06; 130 - Lawson (BG) 6, Jordan Maxey (L) 2; 135 - Roberts (BG) pins Parker Pickett (L), 0:48; 140 - A. Louzon (BG) pins Cam Jones (L), 1:17; 145 - McClurg (BG) 6, Kyle Nardi (L) 2, Overtime, Sudden Victory; 152 - Sevion (BG) 7, Brandyn Jones (L) 2; 160 - Pinkiston (BG) pins Preston Pickett (L), 1:01; 171 - Woehler (BG) pins Clayton Savage (L), 3:15; 189 - Mueller (BG) pins Kaleb Spruell (L), 0:48; 215 - Garcia (BG) pins Chandler Bowen (L), 1:21; 285 - Decker (BG) pins Austin Allman (L), 1:23; 103 - Harmon (BG) pins Casey Upperman (L), 0:37; 112 -- Davis (BG) pins Ben George (L), 3:43; 119 - Jacob Riley (L) wins by forfeit.
  5. Beech Grove 71, Triton Central 0 ? at Beech Grove, Jan. 13, 2011 189 [Draw Weight] ? Joe Mueller (BG) pins Zack Cooper (TC), 1:48; 215 ? Joey Garcia (BG) pins Sidney Reeser (TC), 4:31; 285 ? Adam Decker (BG) wins by forfeit; 103 ? Ben Harmon (BG) 12, Connor Luster (TC) 7; 112 ? Peter Davis (BG) pins Hayden Duncan (TC), 1:41; 119 ? Clint Schmith (BG) pins D. J. Stewart (TC), 0:29; 125 ? Tyler Browder (BG) 6, Garrick Straber (TC) 5; 130 ? David Lawson (BG) wins by forfeit; 135 ? Nick Roberts (BG) 9, Chance Miller (TC) 1, Major; 140 ? Alex Louzon (BG) pins D. J. Simpson (TC), 1:36; 145 ? Riley McClurg (BG) 14, Tre Miller (TC) 6, Major; 152 ? Tre?von Sevion (BG) 3, Daniel Stickford (TC) 0; 160 ? Tyler Wyatt (BG) pins Timmy Raines (TC), 2:35; 171 ? Sam Woehler (BG) pins Nate Elbarassi (TC), 1:55.
  6. New Palestine Invitational, Jan. 8, 2011; Roncalli 275 ?, East Central 202, Martinsville 176 ?, Beech Grove 170, New Palestine 156 ?, Rushville 112, Columbia City 88 ?, Fortville Mount Vernon 71. Beech Grove Results (no entry at 119): [KEY: DNP = Did Not Place; QF = Quarterfinal; SF = Semi-Final; F =Championship Final; WB = Wrestle-back; Con = Consolation Final; W = Win; L = Loss.] 103 ? Ben Harmon, 3rd. QF ? L ? Wes Brosier, East Central, Fall, 5:01. WB-1 ? W ? Michael Wright, Columbia City, Injury Default. WB-2 ? W ? Erica Williams, Rushville, Fall, 0:58. Con ? W ? Brosier, 11-4. 112 ? Peter Davis, 4th. QF ? L ? Bryce Forester, Columbia City, 15-3, Major. WB-1 ? W ? Forfeit from Fortville Mount Vernon. WB-2 ? W ? Parker Leisure, Rushville, Fall, 4:45. Con ? L ? Taylor Fee, New Palestine, Fall, 0:58. 125 ? Tyler Browder, 5th. QF ? L ? Scott Ferguson, Martinsville, 14-0, Major. WB-1 ? W ? Mariah Cain, Rushville, Fall, 0:12. WB-2 ? L ? Jake Salatin, East Central, 15-11. Con ? W ? Alan Trabert, Columbia City, Fall, 1:31. 130 ? Marc Louzon, DNP. QF ? L ? Nick Ader, Roncalli, Fall, 2:46. WB-1 - L ? C. J. Eastman, Fortville Mount Vernon, Fall, 2:00. 135 ? Nick Roberts, 2nd. QF ? W ? Levi Hess, Martinsvile, Fall, 1:03. SF ? W ? Robbie Elsea, New Palestine, 10-3. F ? L ? Justin Kieffer, Roncalli, 13-5, Major. 140 ? Alex Louzon, 3rd. QF ? W ? Jalyn Smith, Rushville, Fall, 3:06. SF ? L ? Nick Ulrey, New Palestine, 5-4. WB-2 ? W ? John Harrison, Martinsville, 18-5, Major. Con ? W ? Jeff Banks, East Central, Fall, 1:41. 145 ? Riley McClurg, Champion. QF ? W ? Eric Shepherd, Columbia City, Fall, 2:18. SF ? Brad Barry, East Central, Fall, 1:04. F ? W ? Logan Zelinski, Roncalli, 4-2. 152 ? Tre?von Sevion, 5th. QF ? L ? Connor Robinson, New Palestine, 9-4, Overtime, Sudden Victory. WB-1 ? W ? Garrett Hittle, Rushville, 15-4, Major. WB-2 ? L ? Jacob Ferguson, Martinsville, 6-1. Con ? W ? Andrew Lockwood, East Central, 6-3. 160 ? Tyler Wyatt, 4th. QF ? L ? Zach Hutchinson, East Central, 4-2. WB-1 ? W ? Tony Milesi, Fortville Mount Vernon, Fall, 1:23. WB-2 ? W ? Keith Miers, Rushville, 5-1. Con ? L ? Brian Wagner, New Palestine, 12-4, Major. 171 ? Sam Woehler, 4th. QF ? W ? Forfeit from Columbia City. SF ? L ? Jacob Underwood, Martinsville, Technical Fall, 5:38 (17-2). WB-2 ? W ? Sean McIver, Fortville Mount Vernon, Fall, 2:23. Con ? L ? Damon Albertson, Roncalli, 6-1. 189 ? Joe Mueller, 4th. QF ? W ? Forfeit from Fortville Mount Vernon. SF ? L ? Mason Nickell, Roncalli, 11-4. WB-2 ? W ? Addison Krider, Columbia City, Fall, 1:34. Con ? L ? Nick Cornett, Martinsville, 12-2, Major. 215 ? Joey Garcia, DNP. QF ? L ? Luke Knox, Martinsville, Fall, 5:38. WB-1 ? L ? Jake Tucker, Roncalli, 13-5, Major. 285 ? Adam Decker, 3rd. QF ? W ? Jacob Myers, Fortville Mount Vernon, 3-2. SF ? L ? Ricky Brown, East Central, Fall, 4:53. WB-2 ? W ? Jarret Clark, Roncalli, Injury Default. Con ? W ? Willie Bryan, New Palestine, 6-1.
  7. Spartan Wrestling Classic, at Connersville, Dec. 28 & 29, 2010: Indianapolis Roncalli 253, Evansville F. J. Reitz 249 1/2, Fort Wayne John Carroll 216 1/2, Indianapolis Cathedral 186 1/2, Greenfield-Central 162, Indianapolis North Central 161, DeKalb 159, Lebanon 154, Connersville 153 1/2, Indian Creek 131 1/2, Beech Grove 109 1/2, Valparaiso 103 1/2, Columbus North 100 1/2, Pendleton Heights 89 1/2, Milan 87, Franklin County 80, Batesville 79 1/2, Hamilton Heights 74 1/2, Centerville 72, Evansville North 64 1/2, Hagerstown 64, Union County 60 1/2, South Dearborn 60, Triton Central 57 1/2, Richmond 55, Fort Wayne North Side 45, Bedford North Lawrence 40, Indianapolis Broad Ripple 36, Northeastern Wayne 25, Preble County (OH) Shawnee 20, Indianapolis Arlington 16, Howard County Western 0. Beech Grove Results (no entries at 112, 125, 130, 160, or 215): [KEY: W = Win; L = Loss; Pre = Preliminary; WB = Wrestle-back; QF = Quarterfinal; SF = Semi-Final; F = Championship Final; CON = Consolation Final.] 103 -- Ben Harmon, DNP. Pre-1 - W - Forfeit from North Central. Pre-2 - L - Tyler Elmore, Hamilton Heights, Technical Fall, 5:37 (18-1). WB-2 - W - Forfeit, no school. WB-3 - W - C. Luster, Triton Central, 7-1. WB-4 - L - Kevin Condo, Franklin County, 11-4. 119 - Clint Schmith, 5th. Pre-1 - W - Christian Wilmer, Fort Wyane John Carroll, Fall, 3:47. Pre-2 - W - Colin Kovey, Batesville, Fall, 0:47. QF - L - Gideon Van Hook, Evansville F. J. Reitz, Fall, 1:22. WB-4 - W - Ryan Hammer, Indianapolis Roncalli, 4-0. WB-5 - W - Ezequiel Gomez, Columbus North, 4-2. WB-6 - L - Josh Ferrell, Greenfield-Central, 2-1. Con - W - Alex Mix, DeKalb, 10-6. 135 - Nick Roberts, 3rd. Pre-1 - W - Derek Dowdy, Evansville F. J. Reitz, 16-5, Major. Pre-2 - W - Andrew Utterback, South Dearborn, Fall, 0:55. QF - W - Cody Handley, Northeastern Wayne, Fall,1:32. SF - L - Ethan Raley, Indian Creek, Technical Fall, 6:00 (18-3). WB-6 - W - Connor Brummett, DeKalb, 2-1. Con - W - Dowdy, Fall, (time not recorded). 140 - Alex Louzon, 7th. Pre-1 - W - Forfeit from Bedford North Lawrence. Pre-2 - W - Caden Mcgaha, Columbus North, 6-3. QF - L - Blake Rueger, Eansville F. J. Reitz, 6-1. WB-4 - W - Tyree Alvey, Indianapolis Broad Ripple, Fall, 4:27. WB-5 - L - Vincent Corsaro, Indianapolis Cathedral, 3-2. Con - W - McGaha, Columbus North, 7-5. 145 - Riley McClurg, DNP. Pre-1 - W - Josh Wilson, Hagerstown, Fall, 3:53. Pre-2 - L - Nolan Feller, Franklin County, 4-3. WB-2 - W - Philip Helms, Indianapolis Broad Ripple, 15-5, Major. WB-3 - W - Lucas Ruff, Greenfield-Central, 6-2. WB-4 - L - Zeth O'Neal, Milan, Fall, 0:54. 152 - Tre'von Sevion, DNP. Pre-1 - W - Forfeit from Howard County Western. Pre-2 - L - Ian Ford, Indianapois North Central, Fall, 5:02. WB-1 - l - Alex Bogan, Evansville F. J. Reitz, 3-2. 171 - Sam Woehler, 7th. Pre-1 - L - Jeff Enrietto, Fort Wayne John Carroll, Fall, 4:21. WB-1 - W - C. Tinscher, Bedford North Lawrence, Fall, 2:55. WB-2 - W - Sean Johnson, Forth Wayne North Side, Fall, 1:35. WB-3 - W - Anthony Mathias, South Dearborn, Fall, 3:33. WB-4 - W - Jesse Raines, Hamilton Heights, Fall, 1:40. WB-5 - L - Damon Albertson, Indianapolis Roncalli, Fall, 4:29. Con - W - Ken Knick, DeKalb, 11-2, major. 189 - Joey Garcia, DNP. Pre-1 - W - Austin Ramsey, Bedford North Lawrence, Fall, 0:46. Pre-2 - L - Brandon Gunter, Batesville, 7-3. WB-1 - L - Dustin Gregory, Fort Wayne North Side, 4-2, Overtime, Ultimate Tiebreaker. 285 - Adam Decker, 2nd. Pre-1 - W - Austin Shoemaker, DeKalb, 2-1. Pre-2 - W - Jon Case, South Dearborn, Fall, 2:29. QF - W - TaQuan Walker, Fort Wayne North Side, Fall, 1:35. SF - W - Matt Pencil, Lebanon, 2-1, Overtime, Tiebreakers. F - L - Willie Henson, Indianapolis North Central, 1-0.
  8. PENDLETON HEIGHTS SUPER SIX ? at Pendleton Heights H.S., 12-11-10 Beech Grove 72, Elwood 12 (Round 1) 112 (Draw Weight) ? T. J. Scott (E) wins by forfeit; 119 ? Clint Schmith (BG) wins by forfeit; 125 ? Tyler Browder (BG) pins Jessie Horton (E), 1:17; 130 ? Pablo Guajardo (E) wins by forfeit; 135 ? Marc Louzon (BG) pins Gage Brown (E), 1:40; 140 ? Alex Louzon (BG) pins Ryan French (E), 1:58; 145 ? Riley McClurg (BG) pins Andrew Plummer (E), 1:42; 152 ? Tre?von Sevion (BG) pins Dakota Shallenbarger (E), 2:20; 160 ? Codey Pinkiston (BG) pins Brandon Hoel (E), 1:46; 171 ? Sam Woehler (BG) pins Chase Duncan (E), 0:36; 189 ? Joe Mueller (BG) wins by disqualification from Will Maluvac (E), Misconduct; 215 ? Joey Garcia (BG) wins by forfeit; 285 ? Adam Decker (BG) pins Aaron Cannon (E), 2:30; 103 ? Ben Harmon (BG) pins Shane Jones (E), 1:03. Pendleton Heights 36, Beech Grove 35 (Round 2) 119 (Draw Weight) ? Mason Todd (PH) wins by forfeit; 125 ? Andrew Foley (PH) pins Schmith (BG), 5:35 [bG penalized 1 team point, post-match Misconduct]; 130 ? Austin Ray (PH) 7, Browder (BG) 4; 135 ? Jordan McCool (PH) pins M. Louzon (BG), 3:13; 140 ? A. Louzon (BG) pins Larry Whiteley (PH), 1:47; 145 ? McClurg (BG) pins Reece York (PH), 1:08; 152 ? Sevion (BG) wins by forfeit; 160 ? Cody Stephenson (PH) 4, Pinkiston (BG) 0; 171 ? Woehler (BG) pins Clint Nicholson (PH), 5:53; 189 ? Jake Stillwell (PH) 3, Mueller (BG) 2; 215 ? Kyle Smitherman (PH) 4, Garcia (BG) 2, Overtime, Sudden Victory; 285 ? Decker (BG) pins Kyle Babb (PH), 5:36; 103 ? Harmon (BG) pins Wes Robinson (PH), 5:51; 112 ? Nick McCulley (PH) wins by forfeit. Beech Grove 64, Muncie Central 15 (Round 3) 125 (Draw Weight) ? Browder (BG) wins by forfeit; 130 ? Brock Beaver (MC) wins by forfeit; 135 ? Scott Kohler (MC) 5, M. Louzon (BG) 0; 140 ? A. Louzon (BG) 10, Joey Crabtree (MC) 2, Major Decision; 145 ? McClurg (BG) pins Cole Staton (MC), 0:38; 152 ? Sevion (BG) pins Mitch Conley (MC), 1:01; 160 ? Pinkiston (BG) pins Matt Jolley (MC), 1:26; 171 ? Woehler (BG) pins Jacob Ross (MC), 0:56; 189 ? Mueller (BG) pins Micah Hill (MC), 1:58; 215 ? Garcia (BG) wins by forfeit; 285 ? Decker (BG) pins Maisen Hill (MC), 1:17; 103 ? Harmon (BG) wins by forfeit; 112 ? Cody Ballou (MC) wins by forfeit; 119 ? Schmith (BG) wins Injury Default from Dean Prybylla (MC). Beech Grove 60, Winchester 19 (Round 4) 130 (Draw Weight) ? Jordan Walters (W) wins by forfeit; 135 ? M. Louzon (BG) pins Damon Cross (W), 1:04; 140 ? A. Louzon (BG) pins Travis Delk (W), 3:09; 145 ? McClurg (BG) pins Daniel Wallace (W), 1:26; 152 ? Sevion (BG) pins Zack Boyd (W), 4:54; 160 ? Jordan Simmons (W) 9, Pinkiston (BG) 1, Major Decision; 171 ? Woehler (BG) pins Eric Sauser (W), 1:41; 189 ? Mueller (BG) wins by forfeit; 215 ? Andrew Chalfant (W) 1, Garcia (BG) 0; 285 ? Decker (BG) pins Caleb Moore (W), 1:13; 103 ? Harmon (BG) wins by forfeit; 112 ? Gavin Cox (W) wins by forfeit; 119 ? Schmith (BG) pins Derek Phens (W), 0:27; 125 ? Browder (BG) wins by forfeit. Beech Grove 40, East Central 24 (Round 5) 135 (Draw Weight) ? Lucas Gramman (EC) pins M. Louzon (BG), 4:36; 140 ? A. Louzon (BG) wins by forfeit; 145 ? McClurg (BG) by Technical Fall over Jeff Banks (EC), (time not recorded), 23-8; 152 ? Andrew Lockwood (EC) 7, Sevion (BG) 2; 160 ? Zach Hutchinson (EC) 2, Pinkiston (BG) 0, Overtime, Tiebreakers; 171 ? Woehler (BG) 5, Daniel McQueen (EC) 4; 189 ? Mueller (BG) 5, Trevor Bischoff (EC) 3, Overtime, Sudden Victory; 215 ? Garcia (BG) by Technical Fall over Cameron McMullen (EC), (time not recorded), 17-1; 285 ? Decker (BG) 5, Ricky Brown (EC) 1; 103 ? Harmon (BG) pins Ethan Eckstein (EC), 3:18; 112 ? Tyler Gutapfel (EC) wins by forfeit; 119 ? Schmith (BG) pins Sergio Luca (EC), 0:53; 125 ? Brian Struewing (EC) wins by forfeit; 130 ? Browder (BG) 11, Jake Salatin (EC) 7.
  9. Harrison Duals, at William Henry Harrison H.S., Harrison, Ohio, 12-4-10: Beech Grove 52, Milford (Ohio) 18 (Pool A, Round 2 [bG had bye in Round 1] ) 140 - Jimmy Shamblin (M) 4, Alex Louzon (BG) 3; 145 - Tre'von Sevion (BG) pins Adam Patchel (M), 3:04; 152 -- Alex Weigel (M) 5, Codey Pinkiston (BG) 1; 160 - Jacob Shamblin (M) 8, Tyler Wyatt (BG) 4; 171 - Sam Woehler (BG) pins Robert Prince (M), 1:37; 189 - Joey Garcia (BG) pins Caleb Adams (M), 1:03; 215 - Joe Mueller (BG) pins Thomas Villareal (M), 0:45; 285 - Adam Decker (BG) wins by forfeit; 103 - Ben Harmon (BG) wins by forfeit; 112 - A. J. Bostrom (M) wins by forfeit; 119 - Peter Davis (BG) 15, Dylan Roll (M) 2, Major Decision; 125 - Kenny Latchford (M) 12, Tyler Browder (BG) 9; 130 - Marc Louzon (BG) wins by forfeit; 135 - Nick Roberts (BG) pins Will Dentino (M), 1:50. Beech Grove 36, Miamisburg (Ohio) 31 (Pool A, Round 3) 145 - Sevion (BG) 8, Rodney Van Hoff (M) 1; 152 -- Robert Kersey (M) 17, Pinkiston (BG) 5, Major Decision; 160 - Tyler Colston (M) pins Wyatt (BG), 2:33; 171 - Woehler (BG) wins by forfeit; 189 - Mueller (BG) pins Dylan Hembree (M), 3:38; 215 - Garcia (BG) wins by forfeit; 285 - Decker (BG) wins by forfeit; 103 - Nick Long (M) 12, Harmon (BG) 0, Major Decision; 112 - Will Rees (M) pins Davis (BG), 2:00; 119 - Double Forfeit; 125 - Jordan Branham (M) Tech-Falls Browder (BG), 5:02 (19-5; score-table error, tech-fall called too soon, but allowed); 130 - Daniel Miracle (M) pins M. Louzon (BG), 1:59; 135 - Roberts (BG) pins Mason Gridley (M), 1:10; 140 - A. Louzon (BG) 14, Kyle Schmidt (M) 9. Beech Grove 45, Hamilton (Ohio) 25 (Pool A, Round 4) 152 -- Pinkiston (BG) pins Brandon Gayer (H), 3:33; 160 - Alec Bullard (H) 15, Wyatt (BG) 10; 171 - Woehler (BG) wins by forfeit; 189 - Pablo Ramirez (H) 3, Garcia (BG) 2; 215 - Mueller (BG) 2, Jake Venable (H) 0; 285 - Terrion Jackson (H) pins Decker (BG), 2:30; 103 - Harmon (BG) wins by forfeit; 112 - Davis (BG) wins by forfeit; 119 - Matt Hinkle (H) wins by forfeit; 125 - Browder (BG) pins Jeff Benge (H), 2:33; 130 - Tyler Jones (H) 7, M. Louzon (BG) 0; 135 - Roberts (BG) pins Dionte Givens (H), 1:20; 140 - A. Louzon (BG) pins Timmy Jones (H), 2:26; 145 - Gage Asher (H) 11, Sevion (BG) 2, Major Decision. Cincinnati (Ohio) Glen Este 41, Beech Grove 28 (Pool A, Round 5) 160 - Cory Burris (GE) (M) pins Wyatt (BG), 3:51; 171 - Woehler (BG) pins John Mikolay (GE), 1:35; 189 - Mueller (BG) 6, Travis Jones (GE) 3; 215 - Michael Kennedy (GE) 8, Garcia (BG) 5; 285 - Decker (BG) pins James Mikolay (GE), 4:56; 103 - Caleb Ervin (GE) pins Harmon (BG), 4:21; 112 - Mark Lowery (GE) pins Davis (BG), 4:40; 119 - Jon Piatt (GE) wins by forfeit; 125 - Josh Clift (GE) Tech-Falls Browder (BG), 5:23 (15-2; score-table error, tech-fall called too soon, but allowed); 130 - Drew Kearns (GE) pins M. Louzon (BG), 1:07; 135 - Blake Meyers (GE) 8, Roberts (BG) 6; 140 - A. Louzon (BG) 11, Max Davis (GE) 3, Major Decision; 145 - Sevion (BG) 11, Caleb Prinz (GE) 7; 152 -- Pinkiston (BG) wins by forfeit. Beech Grove 34, East Central (Indiana) 33 (3rd-Place Dual) 171 - Mark Brown (EC) pins Woehler (BG), 3:19; 189 - Trevor Bischoff (EC) 6, Mueller (BG) 5; 215 - Garcia (BG) 11, Cameron McMullen (EC) 2, Major Decision; 285 - Ricky Brown (EC) 3, Decker (BG) 2; 103 - Harmon (BG) 4, Ethan Eckstein (EC) 3; 112 - Tyler Gutapfel (EC) pins Davis (BG), 1:49; 119 - Brian Struewing (EC) wins by forfeit; 125 - Browder (BG) pins Sergio Luca (EC), 1:53; 130 - Jake Salatin (EC) pins M. Louzon (BG), 4:45; 135 - Roberts (BG) pins Lucas Gramman (EC), 0:39; 140 - A. Louzon (BG) pins Demi Strub (EC), 0:41; 145 - Sevion (BG) 8, Jeff Banks (EC) 2; 152 -- Pinkiston (BG) pins Ryan Ferguson (EC), 0:42; 160 - Zach Hutchinson (EC) 7, Wyatt (BG) 2.
  10. Beech Grove 54, Shelbyville 21 ? at Beech Grove, 12-2-10 152 (Draw Weight) ? Codey Pinkiston (BG) pins Jacob Day (Sh), 1:56; 160 ? Tyler Wyatt (BG) pins Justin Day (Sh), 4:37; 171 ? Sam Woehler (BG) pins Jesse Boucher (Sh), 2:29; 189 ? Joe Mueller (BG) wins by forfeit; 215 ? Joey Garcia (BG) pins Logan Ross (Sh), 3:09; 285 ? Adam Decker (BG) 8, Tyler Uhls (SH) 4; 103 ? Ben Lock (SH) tech-falls Ben Harmon (BG), 3:59 (18-1); 112 ? Kris Uhls (Sh) 17, Peter Davis (BG) 7, major; 119 ? Clint Schmith (BG) pins Luis ?KeKe? Guardado (Sh), 2:36; 125 ? Tim Shelton (Sh) wins by forfeit; 130 ? Cody Clark (Sh) pins Marc Louzon (BG), 2:50; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Kyle Uhls (Sh), 1:48; 140 ? Alex Louzon (BG) pins Logan Hanna (Sh), 3:19; 140 ? Tre?von Sevion (BG) 7, Corbin Lee (Sh) 0.
  11. I'll add to that: Pete McNamara: founding member of the ISWA Bill Bane: coached under Chauncey at Southport; coached BG to 1/2 point of a state title in '72; member of the PA and IN Hall of Fame; Director of the IHSAA State Finals 82/83(?)-99 Bob Morris: Personal Accomplishments ? 1972 IHSAA State Runner-up ? Iowa State & Indiana Universities ? 3rd 1971 USAW Junior Nationals -Freestyle ? 5th 1972 USAW Junior Nationals -Freestyle ? Finalist 1972 USAW Junior Nationals -Greco ? Member 1972 Olympic Training Camp Squad ? Coach Morris was 1 of only 3 High Schoolers in Freestyle and the only High Schooler in Greco-Roman! ? 4th 1975 USAW Senior Nationals - Greco ? 5th 1976 USAW Senior Nationals - Greco USA Wrestling ? 1985-86 Junior Director, IN/USAW ? 1986-88 State Chairman, IN/USAW ? 1987-88 Asst Chairman, USAW National Junior World Council ? 1989-90 Junior Director, CO/USAW ? 1990-91 Secretary, CO/USAW ? 2004-05 Coaches Director, CO/USAW ? 1989-91 Assistant Director, USAW - responsible for: ? National Coaches Education, National Camps & Clinics, State Services, National Events, Merchandise, Sponsorship, Finance, International Exchanges Head Coach o Indiana-USAW Junior Nationals -Greco (85 & 86) o Colorado-USAW Junior Nationals -Freestyle (91) o Indiana-USAW FS&GR Junior National Duals (92) o Team Leader, Head Coach or Assistant Coach too many times of other National teams & regional teams o Handled coaching duties for athletes earning spots on Team USA at Cadets (1989) & Junior Worlds (1990) More Coaching! o Head Coach, Tiger WC (Bloomington) 1985-88 3 Junior National Medalists including 2 finalists, 1 Junior World All Americans & 2 FILA Cadet placers o Assistant Coach, Hoosier WC (IU) 1987-88 2 Junior World All Americans o Head Coach, Pikes Peak WC (Col Springs) 1989-91 2 Junior National & 1 Junior World All American o Assistant Coach, Perry Meridian WC 1992 o Head Coach / Assistant Coach, BGWC 1996-2002 & 2005-2006 9 All Americans in Kids & Cadets in 2001 alone. There were also several others during those years. o Head Coach / Assistant Coach, Westside WC (Col Springs) 2003-2005
  12. Wrestlers who are serving in the US armed Forces

    Nice post Nick. Off the top of my head, here are a few more Grovers: Shildes McCaslin-state qualifier, served in Iraq-USMC Cameron Hayes-Marion County Champ or runner-up(?)-USMC Justin Arthur-state qualifier, currently serving in Iraq-USMC Danny Coyne-state champion, currently serving in Afghanistan I believe-USMC Eddie Mobley-state placer, graduating in the top 5 of his class from West Point this spring.
  13. This is a reminder that faxed weigh-in information is still available by emailing mcclurgfamily@msn.com Also, this tournament will be held at BEECH GROVE HIGH SCHOOL. Same mat wrestling and matside pairing all day.
  14. Rensselaer Central Super Duals, at Rensselaer Central High School, Rensselaer, Indiana, 12-12-09 Final Placement (KEY: School [Record for the day], dual meet score): For 1st ? Beech Grove [5-0] 52, Rensselaer Central [4-1] 21; For 3rd ? West Central [3-2] 49, River Forest [2-3] 27; For 5th ? South Newton [3-2] 48, Clinton Central [2-3] 36; For 7th ? Lewis Cass [1-4] 48, Indianapolis Cardinal Ritter [0-5] 33. Beech Grove 49, River Forest 28 (Pool B, Round 1) 189 [Draw Weight] ? Rich Pennington (RF) pins Tony Garcia (BG), 3:09; 215 ? Joe Mueller (BG) pins Joe Cardin (RF), 1:05; 285 ? Adam Decker (BG) pins Ryan Ramirez (RF), 0:54; 103 ? Clint Schmith (BG) pins Cameron Gordon (RF), 0:38; 112 ? Ryan Brown (RF) wins by forfeit; 119 ? David Lawson (BG) 18, Anthony Gonzales (RF) 11; 125 ? Carlos Yanez (RF) 15, Mark Louzon (BG) 7, Major Decison; 130 ? Riley McClurg (BG) pins Skyler Hansen (RF), 3:07; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Steven Pendleton (RF), 1:36; 140 ? Tyler Henson (RF) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Andrew Gonzales (RF), 0:46; 152 ? Tony Jehn (BG) 13, Mike Hough (RF) 2, Major Decision; 160 ? Sam Woehler (BG) pins Ruben West (RF), 0:51; 171 ? Mike Manning (RF) pins Patrick Stogsdill (BG), 0:49. Beech Grove 36, Clinton Central 27 (Pool B, Round 2) 215 [Draw Weight] ? Andy Jacquet (CC) 13, Joe Mueller (BG) 7; 285 ? Adam Decker (BG) wins by forfeit; 103 ? Clint Schmith (BG) pins Corey Williams (CC), 1:43; 112 ? C. J. Grice (CC) wins by forfeit; 119 ? Cody Leicht (CC) 10, David Lawson (BG) 4; 125 ? Cameron Campbell (CC) 10,, Mark Louzon (BG) 8, Overtime, Sudden Victory; 130 ? Riley McClurg (BG) pins Hunter Ridenour (CC), 2:48; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Brett Helmberger (CC), 0:15; 140 ? Double forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Brent Pickett (CC), 0:46; 152 ? Taylor Evans (CC) pins Tony Jehn (BG), 3:15; 160 ? Jake Evans (CC) 9, Sam Woehler (BG) 6; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) pins Caden Herron (CC), 4:56; 189 ? Nathan Burdine (CC) 7, Tony Garcia (BG) 2. Beech Grove 66, Indianapolis Cardinal Ritter 12 (Pool B, Round 3) 285 [Draw Weight] ? Adam Decker (BG) pins Marcus Tucker (CR), 0:54; 103 ? Clint Schmith (BG) pins Andrew Herring (CR), 0:25; 112 ? Double forfeit; 119 ? David Lawson (BG) pins Niko Whitaker (CR), 3:34; 125 ? Mark Louzon (BG) pins Doran Nash (CR), 3:04; 130 ? Riley McClurg (BG) pins Alex Clark (CR), 0:52; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Kevin brown (CR), 0:38; 140 ? Abner Gomez (CR) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Khary Ferguson (CR), 1:59; 152 ? Tony Jehn (BG) pins Tajhi Guy (CR), 0:22; 160 ? Sam Woehler (BG) pins Jordan Brown (CR), 0:53; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) pins Sam Dorsa (CR), 3:31; 189 ? Michael Bauserman (CR) pins Tony Garcia (BG), 2:36; 215 ? Joe Mueller (BG) wins by forfeit. Beech Grove 52, Rensselaer Central 21 (Placement Round, for 1st) 103 ? [Draw Weight] Clint Schmith (BG) pins Hunter Hickman (RC), 2:58; 112 ? Brandon Kruhaj (RC) wins by forfeit; 119 ? David Lawson (BG) pins Andrew Johns (RC), 2:48; 125 ? Mark Louzon (BG) wins by forfeit; 130 ? Jeffrey Martin (RC) 5, Riley McClurg (BG) 2; 135 ? Nick Roberts (BG) pins Cody Chapman (RC), 0:45; 140 ? Nathan Kaufman (RC) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) 6, Chris Northcutt (RC) 5; 152 ? Tony Jehn (BG) 11, Michael Green (RC) 3, Major Decision; 160 ? Sam Woehler (BG) pins Randy Zellers (RC), 0:37; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) pins Matt Dobson (RC), 3:46; 189 ? Jacob Tow (RC) pins Tony Garcia (BG), 0:46; 215 ? Joe Mueller (BG) pins Chris Salrin (RC), 1:08; 285 ? Adam Decker (BG) 1, Bubba McElroy (RC) 0. Beech Grove 43, West Central 21 (Bonus Round) 112 [Draw Weight] ? Dillan Rehn (WC) wins by forfeit; 119 ? Jenjur Gella (WC) 16, David Lawson (BG) 2, Major Decision; 125 ? Mark Louzon (BG) 11, Garrett Mayhew (WC) 5; 130 ? Riley McClurg (BG) wins by forfeit; 135 ? Nick Roberts (BG) wins by forfeit; 140 ? Evan Neihouser (WC) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Matt Burge (WC), 0:45; 152 ? Angus Cameron (WC) pins Tony Jehn (BG), 1:23; 160 ? Sam Woehler (BG) 15, Logan Wuetrich (WC) 10; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) pins Eric Wireman (WC), 0:34; 189 ? Steven Masters (WC) pins Tony Garcia (BG), 1:43; 215 ? Joe Mueller (BG) 6, Bryce Tanner (WC) 4; 285 ? Adam Decker (BG) 9, Jordan Culp (WC) 0, Major Decision; 103 ? Clint Schmith (BG) pins Conner Hall (WC), 0:15;
  15. Harrison Duals, at William Henry Harrison High School, Harrison , Ohio, 12-5-09 Final Placement (KEY: School [Location, record for the day], dual meet score): For 1st ? Wadsworth [OH, 5-0] 62, William Henry Harrison [Harrison, OH, 4-1] 3; For 3rd ? Miamisburg [OH, 4-1] 45, Northmont [Clayton, OH, 3-2] 26; For 5th ? Beech Grove [iN, 3-2] 38, Hamilton [OH, 2-3] 36; For 7th ? Butler [Vandalia, OH, 2-3] 37, Cincinnati Glen Este [OH, 1-4] 36, Criteria E of Tiebreaker (most 6-Team-Point wins); For 9th ? East Central [Aurora, IN, 1-4] 51, Milford [OH, 0-5] 25. Beech Grove 54, Cincinnati [OH] Glen Este 24 (Pool A, Round 1) 135 [Draw Weight] ? Trevor Buckman (GE) 12, Josh Tarazona (BG) 5; 140 ? Caleb Prinz (GE) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Connor Meranda (GE), 1:24; 152 ? Tony Jehn (BG) pins Cody Burris (GE), 5:07 ; 160 ? Sam Woehler (BG) pins Cory Burris (GE), 1:13; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) pins John Mikolay (GE), 3:55; 189 ? Jimmy Morehouse (GE) wins by Forfeit; 215 ? Joe Mueller (BG) 3, Michael Kennedy (GE) 0; 285 ? Adam Decker (BG) pins James Mikolay (GE), 5:33; 103 ? John Piatt (GE) wins by Forfeit; 112 ? Clint Schmith (BG) 6, Mark Lowery (GE) 2; 119 ? Seve Duncan (BG) pins Josh Clift (GE), 3:23; 125 ? Blake Meyers (GE) 6, Riley McClurg (BG) 2; 130 ? Nick Roberts (BG)13, Drew Kearns (GE) 4, Major Decision. Northmont [Clayton, OH] 39, Beech Grove 37 (Pool A, Round 3; Beech Grove had Bye in Round 2) 145 [Draw Weight] ? Codey Pinkiston (BG) pins Nick Duncan (N), 3:26; 152 ? Jonah Newburg (N) 11, Tony Jehn (BG) 8; 160 ? Tyler Pfahl (N) pins Sam Woehler (BG), 3:34; 171 ? Paul Winkler (N) pins Patrick Stogsdill (BG), 2:56; 189 ? Zach Shaw (N) wins by Forfeit; 215 ? Joe Mueller (BG) wins by Forfeit; 285 ? Adam Decker (BG) 2, Kieran Popp (N) 1; 103 ? T. J. Ho (N) wins by Forfeit; 112 ? Clint Schmith (BG) pins Nathan Rentz (N), 1:50; 119 ? Seve Duncan (BG) pins Michael Spirk (N), 0:17; 125 ? Riley McClurg (BG) pins Kyle Strader (N), 1:34; 130 ? Nick Roberts(BG) 14, Jesse Walker (N) 5, Major Decision; 135 ? Mike West (N) pins Josh Tarazona (BG), 3:20; 140 ? Max Greer (N) wins by forfeit. Wadsworth [OH] 74, Beech Grove 0 (Pool A, Round 4) 152 [Draw Weight] ? Clay Wenger (W) wins by DQ over Tony Jehn (BG) ; 160 ? Sheldon Bradenburg (W) pins Sam Woehler (BG), 3:12; 171 ? Bart Randolph (W) pins Patrick Stogsdill (BG), 3:56; 189 ? Hussain Abdulhabib (W) wins by Forfeit; 215 ? Nick Tavanello (W) by Technical Fall over Joe Mueller (BG) (6:00, 21-6); 285 ? Ben Buzzelli (W) pins Adam Decker (BG), 1:48; 103 ? Brandon Jones (W) wins by Forfeit; 112 ? Alfredo Gray (W) by Technical Fall over Clint Schmith (BG) (4:30, 19-4); 119 ? Kagan Squire (W) 9, Seve Duncan (BG) 1, Major Decision; 125 ? Christian Baughman (W) 4, Riley McClurg (BG) 0; 130 ? Cory Jones (W) 12, Nick Roberts 6; 135 ? Loudon Gordon (W) pins Josh Tarazona (BG), 2:50; 140 ? Nate Ball (W) wins by forfeit; 145 ? Brad Squire (W) pins Codey Pinkiston (BG), 1:13. Beech Grove 54, Milford [OH] 30 (Pool A, Round 5) 160 [Draw Weight] ? Sam Woehler (BG) pins Alex Weigel (M), 2:34; 171 ? Patrick Stogsdill (BG) wins by Forfeit; 189 ? Billy Glockner (M) wins by Forfeit; 215 ? Joe Mueller (BG) wins by Forfeit; 285 ? Adam Decker (BG) wins by Forfeit; 103 ? Dylan Roll (M) wins by Forfeit; 112 ? Clint Schmith (BG) pins A. J. Bostrom (M), 1:33; 119 ? Seve Duncan (BG) wins by Forfeit; 125 ? Riley McClurg (BG) pins Kenny Latchford (M), 5:38; 130 ? Nick Roberts(BG) pins Jared Burgdorf (M), 3:23; 135 ? Quinten Dunn (M) pins Josh Tarazona (BG), 0:45; 140 ? Jimmy Shamblin (M) wins by forfeit; 145 ? Codey Pinkiston (BG) pins Ryan McDonough (M), 2:28; 152 ? Conner Deitrich (M) pins Jack Wilson (BG), 0:35. Beech Grove 38, Hamilton [OH] 36 (Placement Round, for 5th Place) 171 [Draw Weight] ? Pablo Ramirez (H) pins Patrick Stogsdill (BG), 3:15; 189 ? Justin McKee (H) wins by Forfeit; 215 ? Joe Mueller (BG) 3, A. J. Ralston (H) 2; 285 ? Terrion Jackson (H) 3, Adam Decker (BG) 2, Overtime, Ultimate Tiebreaker; 103 ? Matt Hinkle (H) wins by Forfeit; 112 ? Clint Schmith (BG) pins Jeffrey Benge (H), 0:48; 119 ? Seve Duncan (BG) by Technical Fall over Tyler Jones (H) (6:00, 27-9); 125 ? Riley McClurg (BG) pins Dennis Napier (H), 5:19; 130 ? Nick Roberts pins Timmy Jones (H), 1:45; 135 ? Nick Kerchner (H) pins Josh Tarazona (BG), 0:44; 140 ? Gage Asher (H) wins by forfeit; 145 ? Aaron Brown (H) 11, Codey Pinkiston (BG) 6; 152 ? Jack Wilson (BG) pins Chris Tillman (H), 5:33; 160 ? Sam Woehler (BG) wins by Forfeit.
×