Jump to content

purdue02

Gorillas
  • Content count

    31
  • Joined

  • Last visited

About purdue02

  • Rank
    Sectional Qualifier

Profile Information

  • Gender
    Not Telling
  • School
    Purdue

Contact Methods

  • Twitter
    P
  • Instagram
    P

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. purdue02

    Melloh and Mulkey

    Does anyone have this match or know where I can find a replay of it without having to pay the track wrestling fees?
  2. With this year in the books, it’s 365 days (or so) until the next state finals! There are a lot of underclasmen I was impressed with but I went ahead and made a quick list of some guys I think should be early season favorites, who haven’t won it yet, for next year! Logan bailey (gave Moran his toughest match and won 3rd place 8-0) Manzona Bryant (again gave the champ his toughest match and dominated for 3rd) DJ Washington JR (he teched the guy in his 5th place match and it took Lee the longest to tech him...) Silas Allred (has been dominant all year and every other placer this year was a Senior) what underclassmen studs am I missing??
  3. There are many matchups I would love to see this year but will not get to because they are in different weight classes, here are a few...... Jacob Moran (Portage) vs. Brayden Curtis (Yorktown) This is the state championship we never got to see! and we probably never will.... Cayden Rooks (Columbus East) vs. Graham Rooks (Columbus East) This brother on brother matchup pairs together #1 vs. #2, too bad we will never see it under the lights Lucas Davison (Chesterton) vs. Isaiah McWilliams (SB Washington) This matchup features a guy bumping up 2 weight classes but I would love to see these senior returning runner ups to put on a show! What other dream matchups am I missing? I know Indiana has more to offer.....
  4. The Chad Red’s, Lee’s, Drew Hughes’s, and etc. of the world have spoiled us in recent memory and this year I don’t see as many “automatic” state champs as the past few I’ve got 2 right now with Lee and Parris and they’re both seniors! Have we been spoiled or am I missing some studs this year or up and coming ones??
  5. purdue02

    Jay County Regional

    106 1. Miller -SA 2. Todd - Y 3. Hutker - Bel 4. Johnson - Nor (I do not see any of these 4 losing and I think you have a clear top 2 where Miller wins handilly, with an entertaining 3rd/4th matchup) 113 1. B. Curtis - Y 2. Zadylak - N 3. Robinson- Del 4. Rupp - SA (Robinson and Ortiz is the best first round matchup but I expect Robinson to take it, no one challenges Curtis) 120 1. Moser - AC 2. Atkins - JC 3. Schliessman - De 4. Tighe - Da (Again I do not see anyone besides these top 4 moving on, with no real entertaining matchups to look at besides the Delta sectional rematch of Schliessman and Tighe) 126 1. Lawson - Be 2. Blackburn - De 3. X. Curtis - Y 4. Shaffer - AC (These top 4 should all qualify with a clear top 3, I like Lawson today with common opponent victories but wrestling is not won with the transitive property) 132 1. Barr - Y 2. Perry - SW 3. Liter - AC 4. Summersett - SA (Great senior/freshman first round matchup in Summersett vs. Wills, I like the freshman in this one. Barr will have some tough competition but I think he wins every match by at least 3) 138 1. Rutter - Y 2. McCammon - MC 3. Fiechter - SW 4. Meiring - WD (Good ECIC rematch of Meiring and Wells, but I think Meiring gets it done again. The match of the weight will be the semi of McCammon and Fiechter) 145 1. Hunt - Y 2. Young - MC 3. Ruble - Be 4. Mounsey - Bluf (Best weight of the tournament where the only thing I know is that Christian Hunt will win, outside of that this weight will be fun the whole day, especially the very enticing Young and Ruble semi) 152 1. Macklin - AC 2. Hiestand - Y 3. Moore - W 4. Hemmelgarn - JC (I like Macklin over Hiestand in the finals in a regional rematch from last year and the other first round matchups are very enticing, any of those 4 guys could qualify) 160 1. Winner - JC 2. Bates - AC 3. Metz -Bel 4. Swanson - WD (A couple of good first round matchups here where Jay County could potentially sweep, Winner pins his way through again) 170 1. Friedt - B 2. Chapman - JC 3. Bell - Cowan 4. Smith - SW (Solid first round matchup of Prybylla and Smith but I like Smith in that one, clear top 3 here where I'll take the Belmont kid in a rematch, anyone of these 3 could win it though) 182 1. Abbott - Mun Cen 2. Gray - Nor 3. Frasher - JC 4. Wright - UC (I think these 4 make it easily to Fort Wayne but I love the rematch of Gray and Abbott again in the finals, I'll take Abbott but don't count out this Knight) 195 1. Pease - Del 2. Lykins - JC 3. Enis - Y 4. Berlanga - AC (Pease will run through this one but the remaining 2-4 spots are up for grabs, I like Enis to be a strong 3rd here) 220 1. Baumgartner - SA 2. Shumm - AC 3. Hare - JC 4. Gerwigg - Bel (I'm calling the sweep here with a very strong 220 class from Jay County, I'll keep the same top 4 finish as well) 285 1. Parsons - Y 2. Swallow - Mon C 3. Shaffer - W 4. Baronick - Bla (Weaker weight here with the loss of Shaw of Belmont and Dunn of Muncie Central pre-sectionals here but I like the Delta sectional to show out with the heavies, same 1-3 finish as last week with Baronick getting by, a lot of great first round matchups though)
  6. purdue02

    Delta Sectional

    106 Todd, Cline, Lee, White (clear top 4 where Todd is the heavy favorite as a senior 106) 113 Curtis, Robinson, Marrs, Cunnington (only 4?? Curtis runs through) 120 Schliessman, Tighe, Barr, Tinsman (Too bad for Abbott of Wes Del as he would have ran through this weight) 126 Curtis, Blackburn, Walker, Hoover (Possibly the best finals match up of the day, I like Curtis in the rematch with some Yorktown adjustments) 132 Barr, Wills, Fox, Thomma (Clear top 2 with Barr pinning his way through, decent depth with an interesting 3-6 finish here) 138 Rutter, McCammon, Meiring, Heskett (Clear top 4 again where Rutter is too much, fun semi with MnM) 145 Hunt, Young, Love, Tinsman (#2 vs #17 in the only state ranked final, the Tinsman vs Johnson quarter is huge) 152 Heistand, Moore, Jones, Wills (Another Yorkie runs away with it with a great semi in Moore vs. Jones) 160 Swanson, West, Duncan, Willis (Solid top 3 here that could have 3 different champs on 3 different days, the Ashburn vs. Willis quarter is vital here) 170 Bell, Caldwell, Brown, Prybylla (Another weight that is wide open but has a clear top 4, Bell is the heavy favorite but you could have 4 different champs on 4 different days) 182 Abbott, Franklin, Wilson, Womack (Abbott will run away with it but the 2-6 spots again are very intriguing) 195 Pease, Minton, Enis, Ullom (Pease will pin his way through but the semi of Minton and Ullom will be entertaining, I think Enis is the 2nd best guy at the weight) 220 C Brown, Ice, K Brown, Thompson (Strong top 3 where Brown of Daleville is the favorite but any of them could bring the title home on Saturday) HWT Parson, Shaffer, Swallow, Hill (if Dunn of Muncie Central was here this would be the best weight by far, but as is you have a strong top 3 where I like Shaffer in the rematch and Parson to avoid his dangerous headlock and start his treck as a future 3 time sectional champ) Yorktown runs away again with their last run of dominance, they may win more titles going forward but not like they will this year and have grown accustomed to
  7. purdue02

    NCC conference

    Not sure on Muncies heavy but it definitely hurts them with them already being top heavy! I like hein but Johnson of Marion has looked tough this year, and he beat Hein last year so I’m somewhat basing it off of that... and the 145, 160, and 170 championships look especially interesting this weekend!
  8. purdue02

    NCC conference

    Without brackets being released until Saturday, here is my best prediction of champs based on the “auto seeds” 106- Cline (MC) over Johnson (MA) by decision in a close one - I think Hein of Harrison and Barr if Jeff give someone a tough semi but not quite enough to knock of either of these two legit lightweights 113- Patrick (J) over Brubaker (McC) by a “close” decision where Patrick is in no real danger of losing the match - Fab freshmen Bayley of Harrison and former conference champ Dennison of Anderson both give someone pesty semi’s but not enough to knock off the top two dogs 120- McCartney (H) rolls past Williams (A) in the finals by some sort of bonus points - Williams of Anderson and Smith of Marion provide an interesting semi, with the “best” match of the bracket, this weight class is very top heavy 126- Burge (McC) over Barnes (M) by a decisive major - this bracket is top heavy, literally... the 1, 4, and 5 seeds of Burge, Wade, and Walker are the 3 best wrestlers at this weight, making the top half of the bracket the real entertainment 132-Betourne (H) over Williams (A) by pin - Betourne will bonus his way through the weight class with Williams of Anderson and Worley of Jeff providing a fun semi but Betourne is head and shoulder above everyone else here 138- Linder (McC) over McCammon (MC) by a close decision - this weight class isn’t very deep but has a strong top 3, I expect Linder to roll to the finals and the McCammon/Maggard match to be a fun one 145- Young (MC) over Merkel (H) by a few takedowns - This is a fairly deep weight class with the 7 seed being 20-9, but I expect Young of Muncie Central and Merkel of Harrison to cruise to the finals 152- Ruble (McC) over Ruiz (H) by decision - Ruble of McCutcheon and Lucky of Anderson should provide a high scoring entertaining semi for us with Ruble coming out on top, Ruiz should cruise to the finals but his run ends there 160- Adkins (J) over Conklin (H) in a close minor decision - Adkins and Conklin should cruise to the finals where Adkins avenges his earlier season loss to last years conference champ 170- Krintz (H) over Lopez (McC) by pin - in a bit of a surprise here I have Krintz upsetting Lopez and doing so by pin, Krintz has a tough road with Prybylla of Muncie Central and Franklin of Lofanspoet to get there, but he gets it done. Lopez wins in a fun semi between him and Fair of Lafayette Jeff. A weight that could have many different combinations of championship matches 182- Abbott (MC) over Younker (H) by a few takedowns - Abbott cruises to the finals and gets the job done against the Younker/Moore of Jeff winner in a pretty good semi 195- Barron (J) over Lee (M) by a minor decision in a low scoring bout - Barron and Lee should roll to the finals with no one else in the weight class on the same level as them 220- Duncan (McC) over Krider (H) by minor decision - this weight could be anyone’s come Saturday, there are a legit 7 or so guys who could win this tournament, I am nervous to make any big predictions here 285- Krider (H) over Watkins (M) by pin - I fully expect Krider to pin his way through the weight and look forward to the semi between Williams of Jeff and Watkins of Marion, I’ll take last years conference champ in that one though Team score- Harrison should run away with this one with Jeff and Marion coming in at second and third. The only teams that I think have the firepower to sneak into the top 3 are McCuthcheon and Muncie Central Should be a good Saturday of wrestling, excited for another NCC Battle!
  9. purdue02

    ECIC

    Here’s my champs.... 106- Hardcastle (OH) 113- Zadylak (N) 120- Lacey (GV) 126- Blackburn (D) 132- Sanders (JC) 138- Evans (OH) 145- Young (MC) 152- Hemmelgarn (JC) 160- Winner (JC) 170- Prybylla (MC) 182- Abbott (MC) 195- Pease (D) 220- Hare (JC) 285- Schwieterman (CW) I’ve got Jay County with the most champs but Oak Hill with the team victory... any thoughts??
  10. purdue02

    State Rankings #1

    They are posted on this site in rankings.....
  11. purdue02

    State Rankings #1

    Any thoughts on the first set of rankings?? Possible sleepers who aren’t ranked high or who aren’t ranked at all??
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.