Jump to content
Sign in to follow this  

2017 State Finals By the Numbers


Y2CJ41

Overall

 

Once again we have shown how accurate our rankings are with another great year for the final rankings. Note that our rankings are locked before sectional and these do not take into account injuries or semi-state draws as the state series progresses. This year we had a record 169 ranked wrestlers that made it to state. The top weight class was 132 with 15 of the 16 state qualifiers being ranked. Also 126, 152, and 220 had 14 ranked wrestlers. Unfortunately bringing up the rear was 138, 145, and 195 with only 10 ranked wrestlers.

 

2017- 169

2016- 175

2015- 172

2014- 171

2013- 171

2012- 170

2011- 157

2010- 159

2009- 143

 

106lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10

Unranked qualifiers:

Eli Hickman- Rensselaer Central

Danny Tolin- Chesterton

Colin Reagan- Frontier

Logan Boe- Danville

Jake Armstrong- Winamac

Logan Stephenson- Terre Haute South

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Brayden Curtis- Yorktown vs. #3 Brendan Mattingly- Carmel

#14 Brayden Shearer- Garrett vs. #2 Seth Johnson- North Montgomery

#4 Andrew Black- Shenandoah vs. #19 Fernando Flores- Goshen

#5 Brayden Lowery- Perry Meridian vs. #13 JC Herring- Oak Hill

 

113lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12

Unranked qualifiers:

Tanner Schoeff- Central Noble

Alex Petro- Center Grove

Chris Schuller- Woodlan

Caleb Oliver- Indianapolis Cathedral

First round match-ups of ranked wrestlers:

#18 Joe Just- Carroll (Fort Wayne) vs. #4 Kory Cavanaugh- Penn

#2 Alec Viduya- Roncalli vs. #17 Kane Egli- Evansville Mater Dei

#6 Hunter Watts- Jimtown vs. #20 Ryne Webb- Rensselaer Central

#7 Gavin Rose- Greenfield-Central vs. #9 Seth Horty- Evansville Memorial

 

120lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12

Unranked qualifiers:

Braxton Alexander- Wawasee

Blaigh Rushing- Homestead

Zane Sullivan- Edgewood

Trevor Ragle- New Castle

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Ty Mills- Brownsburg vs. #15 Carter Noehre- Greenfield-Central

#12 Sunny Nier- Perry Meridian vs. #8 Alex Mosconi- Indian Creek

#2 Tylor Triana- Hobart vs. #14 Josh Stephenson- Yorktown

#5 Colin Poynter- Portage vs. #6 Jabin Wright- Kokomo

#7 Christian Mejia- Elkhart Memorial vs. #10 Tanner DeMien- Penn

 

126lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14

Unranked qualifiers:

Reese Rodriguez- Hammond Morton

Dylan Demarco- Garrett

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Blake Mulkey- Brownsburg vs. #16 Hunter Cottingham- Western

#12 Matt Gimson- Jimtown vs. #7 Matt Lee- Evansville Mater Dei

#15 Joel Byman- Carroll (Fort Wayne) vs. #18 Noah Hunt- Bloomington South

#3 Colton Cummings- Lowell vs. #5 Alec White- New Palestine

#4 Michael DeLaPena- Merrillville vs. #13 Dallas Pugsley- Shenandoah

#6 Jordan Slivka- Indianapolis Cathedral vs. #11 Ian Dembowski- Valparaiso

 

132lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 15

Unranked qualifiers:

Austin Moore- Central Noble

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Jeremiah Reitz- Griffith vs. #14 Jack Servies- Perry Meridian

#2 Breyden Bailey- Indianapolis Cathedral vs. #12 Miguel Prado- Portage

#3 Kyle Luigs- Evansville Mater Dei vs. #6 Conner Gimson- Jimtown

#4 Christian Hunt- Yorktown vs. #19 Noah Franklin- New Washington

#5 Ethan Smiley- Beech Grove vs. #13 Jack Tolin- Chesterton

#7 Dawson Combest- Columbus East vs. #18 Anthony Mosser- Adams Central

#8 Manzona Bryant- Culver Academies vs. #9 Cainan Schaefer- South Dearborn

 

138lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10

Unranked qualifiers:

Logan Macklin- Adams Central

Ryan Surguy- Shenandoah

Jacob LaPlace- Mishawaka

Levi Miller- North Posey

Chaz Boyd- Elkhart Central

Jacob Redd- Connersville

First round match-ups of ranked wrestlers:

#11 Grant Gutierrez- Bellmont vs. #3 Kris Rumph- Portage

#5 Nathan Conley- Avon vs. #17 Jesus Mancera- Lawrence Central

 

145lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10

Unranked qualifiers:

Xander Stroud- Elkhart Central

Elliot Rodgers- Indianapolis Cathedral

Corban Pollitt- Columbus East

Brooks Wathen- Jennings County

Carlos Aguirre- Garrett

Darian Padgett- North Central (Indianapolis)

First round match-ups of ranked wrestlers:

#5 Joel Arney- Carroll (Fort Wayne) vs. #2 Kasper McIntosh- Portage

#7 Mason Winner- Jay County vs. #10 Mario Traficanti- Crown Point

#9 Kain Rust- Perry Meridian vs. #8 Logan Coyle- Center Grove

 

152lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14

Unranked qualifiers:

Tucker Schank- Southridge

David Kitko- Noblesville

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Joe Lee- Evansville Mater Dei vs. #10 Clay Jones- Lafayette Jefferson

#12 Noah LaMore- Crown Point vs. #4 Austin Bethel- Mount Vernon

#18 Cody Klettheimer- Frankton vs. #15 Hunter Reed- Columbia City

#2 Noah Warren- Perry Meridian vs. #17 Colt Rutter- Yorktown

#6 Jacob Clark- Avon vs. #8 Kassius Breathitt- South Bend Riley

#9 Nathaniel Weimer- East Noble vs. #11 Andrew Negangard- East Central

 

160lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12

Unranked qualifiers:

Josh Gee- Shenandoah

Matthew Wertz- Zionsville

Jacob Atkins- South Bend Riley

Justin Miller- Westfield

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Brad Laughlin- Yorktown vs. #20 Jaylen Adkins- Decatur Central

#10 Jed Levitz- Prairie Heights vs. #14 Ethan Stock- Monrovia

#11 Chase Wilson- Princeton vs. #12 Tony Busse- Bellmont

#6 Gleason Mappes- Center Grove vs. #18 Nick Potter- New Haven

 

170lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 12

Unranked qualifiers:

Joe Mazero- Hamilton Southeastern

Bradley Groover- River Forest

Jonyvan Johnson- New Haven

Brad Lowe- Greenfield-Central

First round match-ups of ranked wrestlers:

#10 Ismael Cornejo- Portage vs. #1 Burk Vanhorn- Franklin Community

#15 Jordan Rader- Peru vs. #9 Jake Ruberg- Lawrenceburg

#16 Anthony Cicciarelli- Brownsburg vs. #7 Zack Fattore- Hobart

#6 Jarod Swank- Penn vs. #14 Jonah Hays- Center Grove

 

182lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 13

Unranked qualifiers:

Jonah Rolfes- Lawrenceburg

Tyjonn Lockett- Merrillville

Stephen Nix- F. W. Bishop Dwenger

First round match-ups of ranked wrestlers:

#17 Jeremy Torres- Portage vs. #14 Jake Moore- Franklin Community

#2 Thomas Dull- Terre Haute North vs. #16 Austin Faulkner- Mishawaka

#3 Lucas Davison- Chesterton vs. #12 Jacob Hendrich- Northview

#4 Jacob Gray- Delta vs. #10 Cameron Simmons- Lawrence Central

#8 Joey Blakeley- Prairie Heights vs. #6 Evan Stambaugh- Lebanon

 

195lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 10

Unranked qualifiers:

Nick Schoonveld- Kankakee Valley

Jack Michel- Southridge

Draven Rasler- West Noble

Anthony Maceo- Portage

Gavin Herrera- Kokomo

David Delph- Frankton

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Tristen Tonte- Warren Central vs. #16 Bradley Philpot- Floyd Central

#13 Tyler Moser- Bremen vs. #9 Caleb Hankenson- Bellmont

#5 Kurtis Wilderman- Evansville Mater Dei vs. #2 Ben Stewart- Indianapolis Cathedral

 

220lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 14

Unranked qualifiers:

Austin Evans- Lakeland

Andy Guhl- Indianapolis Cathedral

First round match-ups of ranked wrestlers:

#1 Mason Parris- Lawrenceburg vs. #3 Clayton Scroggs- Martinsville

#17 Tyler McKeever- Carroll (Fort Wayne) vs. #6 Donnie Crider- Harrison (wl)

#2 Gunnar Larson- Avon vs. #10 Kyle Cornwell- Elwood

#4 Corbin Maddox- Daleville vs. #18 Will Vakalahi- Penn

#5 Eli Pokorney- Chesterton vs. #13 Gaven Hare- Jay County

#7 Jacob McClaine- Lebanon vs. #12 Garrison Lee- Monrovia

 

285lbs

Number of Ranked Wrestlers Qualifying: 11

Unranked qualifiers:

Aron Ceglarek- Kankakee Valley

Dylan Cain- Greensburg

Tyler Selm- Franklin County

Dan Clark- Rochester

Clark Minges- East Central

First round match-ups of ranked wrestlers:

#14 Jessie Lawson- Carroll (Fort Wayne) vs. #7 Rickie Clark- Brownsburg

#2 Evan Ellis- Eastern (Greentown) vs. #12 Brendan Sutton- Jennings County

#3 Wade Ripple- Mount Vernon vs. #18 Dakota Ault- F.w. North Side



  Report Article
Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.


×